AHŞAPTA KALİTE VE CİLAYA ALTERNATİF ÇEVRE DOSTU YAĞ

Merhaba… Ben bu sayımızda sizlere ahşapta kaliteyi belirleyen etkenleri ve ileri teknoloji bir ürünün, bizim hayatımızda yaratacağı etkilerden bahsetmek istiyorum. Mobilya sektörü her geçen gün gelişmekte, bu gelişim kullanılan yeni malzeme ve kimyasalları da beraberinde getirmektedir. Mobilya yapımında kullanılan vernikler ve boyaların çoğuda toksitesi bilinmeyen kimyasallar içermektedir. Su bazlı olmayanların dışında kalan ve bazılarının zararlı sağlık etkileri bilinmektedir. Bunun için önce ağacın emprenye sisteminden geçirilmesi gerekir.

Emprenye olan ahşap çürümez, korozyona uğramaz, hava şartlarından, böcek ve mantarlardan etkilenmez. Zamanla eğrilip bükülmez ve üzerinde çatlamalar meydana gelmez. Bunlar zaten mobilyanın kalitesini, fiyatını belirleyen en önemli özelliklerin başındadır. Bu sistem uygulandığı takdirde ahşap, minimum 50-60 yıl dayanabilir ve ölümsüzleştirilebilir. Ahşap, mükemmel korunmayı hak eden doğal ve muhteşem bir kaynaktır.

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez2

Bundan sonra ki aşama da, ahşabın kabul edeceği ve ahşabın özellikleri düşünülerek geliştirilen boyaları kullanmanız gerekir. Ahşabın suyu emmesini engelleyen, nefes almasını sağlayan, çatlamayan, uzun ömürlü ve en önemlisi doğal olan bir cila yöntemi tercih edilmelidir. Şimdi tam da burada bu nedir? sorularını duyar gibiyim. Çünkü sağlığına ve çevreye duyarlı bilinçli insanın yapması gereken de bu… Zemin ve mobilyalar için uçucu organik bileşen içermeyen çevre dostu yağ (uçucu organik bileşen içeren ürünler kullanıldığında hem insana zararlı, hem de doğaya zararlı buhar salarlar) ahşaplarda inanılmaz derecede kolaylık sağladığı gibi uygulaması çok kolay. Su bazlı olmayan kimyasallar ve doğal olmayan boyalarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir daha da ötesi ozon tabakasına verdikleri zarar ortadadır. Uçucu organik bileşen içermeyen malzemeler ahşabın en üstteki selülöz lifleri ile reaksiyon oluşturarak tek bir katmanla, uzun ömürlü bir koruma ve renklendirme sağlar. Naturel veya renklendirilmiş ahşap mobilyanız, iç ve dış mekan uygulamaları, doğal görünümleriyle hem üreticiler için hem de ağacın değerini bilen kullanıcıları için gerçekten ileri teknolojinin geldiği noktadır.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir