İLK EVİM NASIL OLMALI ?

[vc_row el_position=”first last”] [vc_column] [vc_column_text el_position=”first”]

Nişanlısınız; normal olarak hayalinizde kendi evinizi oluşturmaya çalışıyorsunuz. Önce yakınlarınız evini nasıl döşemiş, internetten mobilya araştırmaları, işinizin veya evinizin güzergahı içinde kalan mobilyacılar hatta seyrettiğiniz diziler size bir ön fikir oluşturuyor. Bir eviniz olacak. O ev sizi ve eşinizi nasıl yansıtacak, Doğru seçimi nasıl yapacaksınız? Sizlere seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Önce evinizin belli olup, ölçülerinin elinizde olması çok önemli. Ölçü konusunda yapılacak bir yanlış, size senelerce sıkıntı yaratacaktır. Mobilya kolay değişen bir ürün değil. Sıfırdan ev döşemek, iki tarafın da ailesinin üstleneceği masraflar ve hatta evlenecek çiftin birikimlerinin büyük bir kısmını ortaya koyması ve belki de uzun yıllar ödemelerinin devam etmesi demek. Benim yeni evleneceklere ilk tavsiyem, evinizi çok eşya ile doldurmayın. Bırakın bazı yerler boş kalsın. Kalite her zaman ön planda olmalı. Paket bir satışta istemediğiniz ürünler ile senelerce yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Çiftlerin her birinin farklı fikirleri ve farklı zevkleri olabilmektedir. Bu noktada neyi sevip neyi sevmediğinizi nişanlınızla belirlemelisiniz. Modern mi, caunrty mi, avangart tarzı bir mobilya mı? Yoksa klasik çizgilerle donatılmış antikalardan oluşan (vintage) bir mobilya tarzı mı? Görünüş mü önemli yoksa son derece rahat edeceğiniz mobilya tarzı mı önemli? İşte bu sorular sizi doğru mobilyaya ve doğru ev dekorasyon seçeneklerine götürecektir. Ana hedef hayatlarını geçirecekleri ilk mekanın, evlerinin çok güzel, modern, farklı ve özel olmasıdır.

Koyu kahverengi tonlar zaman içerisinde negatif enerjisi ile olabildiğince rahatsız edici olurlar. Duvarlarda ve zeminde ise evinizi daha geniş, aydınlık ve ferah gösterebilmek için özellikle zeminde ve duvarda açık renkler kullanmanız gerekir. Genel olarak tüm evde zemin için akçaağaç veya diş budak önereceğim. Ama salonda bunu biraz koyulaştırabilirsiniz. Salonlar evin en geniş bölümleridir. Salonda zeminde meşe veya bambu kullanabilirsiniz. Koltuklarınızı seçerken bir tanesi antrasit, lacivert, yosun yeşili, turkuaz, marsala gibi koyu tonlar; diğer parçaları ise krem, camel, taş rengi, açık gri, çok açık mavi gibi soft renkler ilk evleriniz için yeni trende uygun olduğu gibi, riskide az olan alternatifler olacaktır. Kanepelerde chesterfield bir moda değil vazgeçilmez bir model olarak salonlarda yerini alıyor. Sehpalarınızın cam ağırlıklı, büyük ölçülerde ve köşelerinin ert hatlı olmamasına dikkat edin. Bir aile oluşturacasınız. Bu ailenizin yeni bireylerinin zarar görmemesi için bu özellikler önemli.

Yatak odası için önerim, mobilyalarınızda açık kahverengi, krem, beyaz tonlarda kullanmaya özen gösterin. Soft renklerin dinlendirici huzur veren etkisi, mobilyalarınızı uzun süre rahatlıkla, sıkılmadan kullanmanızı sağlayacaktır. Dışarıdan yorgunluk içerisinde evinize geldiğinizde bu etkisini ilk adımınızı atar atmaz gösterir ve yorgunluğunuzun azalmasına yardımcı olur. Antreler biraz karanlık olduğu için, bir duvarında renk patlaması yapıp cesur davranabilirsiniz. Açık bir turkuaz, bordo, ördek başı yeşil, güzel bir sarı gibi renkler önereceğim. Ev kendinizinse baklava kesimli ayna ile kaplanabilir.

Evleriniz için seçim aşamasında bazı mağazalar yerleşim konusunda size yardımcı olmakta, ve sizi yapabileceğiniz hatalar konusunda uyararak riskinizi azaltmaktalar. Yahudi ‘’ucuz mal alacak kadar zengin değilim‘’ demiş. Yaşamınızdan kaliteyi eksik etmeyin.

Mobilya alışverişine çıkmadan önce evin rölövesini, yani ölçülerini alın. Tavan yüksekliği nedir? Odaların ve salonun en ve uzunluk ölçüleri nelerdir? Bunları detaylandırmanız önemlidir.

İhtiyaç listesi hazırlayın!
Yeni evlenecek çiftlere önerimiz evlerini seçtikten sonra ürün alışverişine çıkmadan önce her mekanı bölümlere ayırmaları ve ihtiyaç listesi hazırlamaları gerekliliğidir. Daha çok zamanlarını geçirecekleri salon bölümünde modüler sistemli kanepeler veya üçlü, ikili koltuk şeklinde takım alternatifleri ölçülere uygun olarak değerlendirilmelidir. Kanepelerde kullanılacak olan malzemenin deri mi yoksa kumaş mı olmasına karar verilmelidir. Bizim önerimiz; eğer salon sürekli kullanılacak olan bir bölümse (oturma odasının olmadığı düşünülürse) alcantara tarzı leke tutmama özelliği olan kumaşlar olacaktır. Deri de genelde yazın terletme, kışın üşütme riski olduğuna dair bir kanı yaygındır. Ancak, seçeceğiniz ürünün iç malzemesi ve kullanılan derinin geçirdiği teknik işlemler sonrası bu risk minimuma indirilebilir.

En çok hangi mobilyalar seçiliyor?
Gün geçtikçe değişen ev tasarımı ve dekorasyon trendlerinde, yeni evlenecek çiftler, artık pratik, çok yer kaplamayan, oval hatlı ve sade tasarımları beğeniyor. Bunlar içinde lcd ve plazma televizyonlara uygun tv sehpası, raflar, tv koltuğu, rahat oturma grupları, pratik masa ve sandalyeler bulunuyor. İlk evim nasıl olmalı?

 

Mimar
KAAN YENİLMEZ
kaan.yenilmez@gmail.com

[/vc_column_text] [vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ onclick=”link_image” images=”4135,4136,4137″ custom_links_target=”_self” el_position=”last”] [/vc_column] [/vc_row]

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir