DEKORASYONDA KUMAŞ KULLANIMI

Merhaba sevgili okurlarım.
Bu sayımızda sizlere evlerimizi dekorasyonunda kullanacağımız kumaşları seçerken nelere dikkat etmemiz, hangi dekorasyon tarzında nasıl kumaş kullanmalıyız, 2015 yılı kumaş trendleri nelerdir… gibi konularda aydınlatmaya çalışacağım.

2015 yılında döşemelik kumaşlarda geometrik desenler, şal desenleri ve çiçek motifleriyle, canlı renkler yaşanan mekânlara sıcaklık katmaya hazırlanıyor. Taş rengi, antrasit, fuşya, mor ve limon şansı favori renkler. Dekorasyonda tek bir akıma kapılıp gitme dönemi artık yerini birbiriyle uyumlu farklı parçaları bir araya getirmeye bıraktı. Bu akıma Vintage deniyor. Kısaca eskinin günümüz modasına uyarlanması da diyebiliriz. Bu akımda elbette ki kumaşlar da yerini alıyor ve mevsimsel değişimler kumaşlarda da kendini gösteriyor.

Bu yıl doğal dokuların, doğadaki renklerin hâkimiyeti söz konusu. Saten ve şönillerin yerini kadifeler, kalın ketenler hatta şantuklar alıyor. Ve modern ile klasik bir araya geliyor. Bir döneme damgasını vuran kapitone geri dönüyor. Özellikle koltuklarda artık kapitone uygulamaları daha çok göreceğiz. 1970’lerin retro çizgisi de kendini iyiden iyiye  motifleriyle, canlı renkler yaşanan mekânlara sıcaklık katıyor. Kanepe ve koltuğunuzda yapacağınız değişikliklerde onu ne sıklıkla kullandığınız çok önemli. Az kullanılan bir koltuğu, diğerlerinden daha kolay yıpransa da şıklığı ön plana alıp, değerli bir kumaş ile kaplayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, ortalama bir kumaşın ömrü beş yıldır.

Seçeceğiniz kumaşı belirlemek için, evin renklerine göre seçmek lazım. Mümkünse kumaşçıdan parça kestiretek veya kartelayı eve götürerek, seçimlerinizdeki hatayı en aza indirebilirsiniz. Halılarınız, perdeleriniz ve duvarlarınızla uyumunu ancak böyle anlayabilirsiniz. Sık kullandığınız koltukların kumaşlının uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, leke tutmayan ve kalın kumaşları tercih edin. Kumaşı çapraz tuttuğunuzda kumaş esnemiyorsa kumaşınız güzel ve kalitelidir.

Yeni bir sayımızda görüşmek üzere değerli okurlarıma, güzel ve huzurlu evlerinde mutluluklar dilerim.

Kaan Yenilmez
Mimar
kaan.yenilmez@gmail.com

mavisehirdergisi-kaanyenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir