ANTRENÖR, SPORCU, AİLE İLİŞKİSİ

Sporcu, antrenör, ebeveyn üçgeni sporcunun gelişiminde oldukça önemli bir yer alır. Bu üçgen arasındaki doğru iletişim, sporcunun tenis kariyerindeki adımların daha doğru ve sağlam atılmasını sağlar. Ortak amaç, sporcunun daha mutlu ve daha başarılı olması, yaptığı işten zevk alması ve daha iyi yapabilmesi adına antrenmanlardaki veriminin arttırılması olduğuna göre ebeveyn ve antrenör, bir takım gibi hareket edebilmelidir. Bunun için öncelikle sporcuya bir kariyer planlaması belirlemekte fayda vardır. Kariyer planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktaların iyi irdelenmesi, ileride oluşabilecek sorunların önüne geçilmesinde oldukça önem taşır.

Nedir bu maddeler?
– Öncelikle sporcunun ve ebeveynin amacı ve hedefleri nelerdir?
– Sporcunun kapasitesi (fiziksel ve mental) sporcuyu belirlenen amaca ve hedefe ulaştıracak düzeyde midir?
– Antrenörün kapasitesi, sporcuyu belirlenen amaca ve hedeflere ulaştıracak düzeyde midir?
– Ebeveyn sporcunun belirlenen amaca ve hedefe ulaşabilmesi için gerekli koşulları sağlayabilecek midir?
– Ebeveyn sporcunun eğitimiyle, tenis kariyeri arasındaki dengeyi sağlayabilecek midir? (Aslında bu maddeler daha da arttırılabilir ama bana göre en önemlileri bunlar.)

Ebeveynle, antrenörün ortak amaç doğrultusunda bir takım olarak hareket edebilmelerinin öneminden bahsetmiştik. Ebeveyn ve antrenör sınırlarının nerede başladığını ve nerede sona erdiğini iyi bilmelidir.Sporcunun başarısı için sürekli pozitif bir etkileşim içerisinde olmalıdır. Sporcuya ebeveyn ve antrenör arasındaki işbölümü iyi hissettirilmelidir ve bu uyumun sporcuya sağlayacağı katkı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Unutulmamalıdır ki her antrenör sporcusunun başarılı olmasını ister, çünkü çoğu zaman sporcunun başarısı antrenörün başarısını gösterir.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir