MEKANLARIN TAMAMLAYICISI PERDELER

Dekorasyonda perde önemli bir unsundur. Perdesiz bir mekan yarım kalmış, tamamlanmamış hissi yaratır. Doğru seçilmiş perde mekanı çok fazla değiştirebilir, yaratmaya çalıştığımız tarzın destekçisi olabilir. Peki perde seçimini nasıl yapmalı nelere dikkat etmeliyiz? Perde seçiminde bize yön verecek en önemli etkenler seçeceğimiz mekanda kullanılan tarz, renkler, oturma grubu ve parke rengidir. Bu yüzden perde seçimi, tarz, mobilya ve renkler seçildikten sonra yapılmalıdır. Perde renklerini seçerken oturma grubunun renginin farklı bir tonu seçilebilir. Oturma grubumuzun kumaşı düz ise perde seçerken yine aynı renkleri barındıran desenli kumaşlar kullanılabilir. Eğer oturma grubunuzun kumaşı desenli ise desen renklerinden birini de perde rengi olarak seçebilir ve bütünlüğü sağlayabiliriz. Ancak mekanımızın tarzına uygun ise mobilyalara kontrast renkler de kullanılarak perde seçimi yapılabilir. Perde renginde kırlentlerle ve perde kumaşından yapacağımız duvar panosuyla da mekanının bütünlüğünü pekiştirilebilir.

Renklerin dışında dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da kumaşların dokularıdır. Eğer koltuk takımımız keten ise perdelerde kullanılacak kadife, saten gibi parlak kumaşlar mekana ait durmayacaktır. Bu yüzden kumaş dokularının birbirine benzer olmasına da dikkat edilmelidir. Eğer evimize hakim olan tarz vintage ya da country ise, rustik perdeler ve çiçekli kumaşlar kullanılabilir. Evimiz modern ve minimal bir çizgiye sahipse, modern desenli ya da düz, panel veya stor perdeler tercih edilebilir. Klasik tarzda döşenmiş evler için ise, desenli ve parlak kumaşlar kullanılabilir. Fon kumaşlarını sağdan ve soldan toplayarak klasik bir görüntü elde edebilir, fon içerisinde tül veya stor kullanarak güneşi ve karşı tarafla ilişkiyi kesebiliriz. Eğer evimiz yüksek tavanlı ise mekanizmalı pileli perdelerde tercih edilebilir. Genç ve çocuk odalarında istenildiğinde mekanların aydınlık olmasına izin verebilecek, abartısız desenli, çiçekli kumaşlar tercih edilmelidir. Mutfaklarımız için en uygun perde türleri gün boyu yağa ve kokulara maruz kalacakları için kolay yıkanabilen kumaşlar ya da jaluzi tarzında perdelerdir. Kullanılacak perde aksesuarlarında da yine seçilen aksesuarların mekanın tarzına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Örneğin perdeleri yanlara toplamamızı sağlayan braçol klasik tarzda püsküllü, taşlı olabilirken vintage veya country mekanlarda keten iplerden veya perde kumaşının kendisinden kullanılabilir.

Bütün bunların yanı sıra seçimlerimizi yaparken perdenin en önemli görevlerinden biri olan güneş ışınlarını kesme konusuna da dikkat etmemiz gerektiğini unutmamak lazım. Bu yüzden gerektiğinde güneşin girmesini istemeyebileceğimiz yatak odası, tv odaları gibi mekanlarda kalın, karartma özelliği olan kumaşlar tercih edilmelidir.

Wood&Iron
MİMARLIK – MOBİLYA – DEKORASYON – GÖRSELLEŞTİRME
Adres: 6497 Sok. 25/A Yalı Mahallesi Karşıyaka-İzmir  Tel: 0534 494 88 53 – 0507 548 58 10
www.woodandirondesign.com    info@woodandirondesign.com

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir