BAŞARILI İŞ KADINI HÜLYA ÇETİNOK İLE SÖYLEŞİ

Yıllardır birçok başarılı projeye imza atan Makroyapı İnşaat bünyesinde kurulan Makroyapı Tasarım İç Mimarlık, estetik tasarımları ve samimi yaklaşımları ile herkesi hayallerine kavuşturuyor. Mavişehir Dergisi’nin Ocak sayısında, başarılı iş kadını Hülya Çetinok’u ve sahibi olduğu Makroyapı Tasarım İç Mimarlığı yakından tanıyacağız.

Hülya Hanım neden iç mimarlık? 
Fırçalar, boyalar, desenler çocukluğumdan beri hayatımın içindeydi. Bu tutkuyla yurt içi ve yurt dışında yoğun, özverili bir eğitim sonunda artık hayalimdeki işi yapıyorum. Tasarım yaparken zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmuyorum. İşimi çok seviyorum.

Faaliyet gösterdiğiniz alanları öğrenebilir miyiz?
Tasarımın olduğu her alanda faaliyet gösteriyoruz. İnşaat firmalarına projelerini tanıtım amacıyla billboard, web sayfası, katalog vb. yerlerde kullanmaları için tasarım yapıyoruz. Böylece proje tamamlanmadan bitmiş halini müşterilerine gösterebiliyorlar. Evler için, sadece mutfak ve banyo olabildiği gibi tüm evin yenilenmesi için de tasarım yapıyoruz. Bazen çok küçük dokunuşlarla bile mekanda büyük farklar yaratılabiliyor. İşyerleri için de konsepte uygun tasarımlar üretiyoruz. Ayrıca kişiye özel mobilya gibi ürünler tasarlıyoruz. Müşterilerimiz arzu ederse tasarladığımız projelerin uygulamalarını da yapıyoruz. Makroyapı İnşaat deneyimli kadrosu ve profesyonel çözüm ortaklarıyla uygulama konusunda bize destek veriyor. Burada iyi bir planlama ve müşterimizin isteği doğrultusunda seçtiğimiz ürünlerle zamanında teslime çok önem veriyoruz.

Tasarımın en önemli özelliklerinden biri uygulanabilir olmasıdır. Teknik detaylar çok önemlidir. Örneğin çok hoşunuza giden bir tasarım teknik olarak yetersizse iyi bir sonuç alamaz ve dolayısıyla müşterinizi mutlu edemezsiniz. Ayrıca danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Evlerimizde zaman içinde birçok eşya birikiyor, tek tek baktığınızda severek aldığınız eşyalar bir arada uyumsuz olabiliyor ve sizi rahatsız etmeye başlıyor.İşte buna benzer durumlarda da biz yardımcı oluyoruz. Mekanların enerjisi yaşayanların enerjisiyle uyum içinde olmalı, biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Evinize ya da işyerinize geliyoruz değişiklik yapmak istediğiniz mekanları inceleyerek küçük değişikliklerle bazen bir duvar rengi ya da koltuk formunun değişikliğiyle bütçenizi zorlamadan istediğiniz gibi sonuçlandırıyoruz.

Makroyapı’nın vizyonu nedir?
Biz imzamızın olduğu her projeyle geleceğe güzel izler bırakmak istiyoruz. Tasarım çok derin bir konu. Şöyle bir etrafınıza bakın sürekli yeni inşaatlar yapılıyor, yeni mekanlar açılıyor. İç ya da dış mekanların birçoğu birbirinin kopyası ve son derece sıradan geliyor. Tasarım ruhu olanı, zaten hemen diğerlerinden ayırabiliyorsunuz. Estetik kaygı olmadan, yapmış olmak için yapılan çok fazla iş var. Tabii bu arz talep meselesi ama tasarımcılar olarak bence topluma karşı sorumluluklarımız var. Çok ciddi maliyeti olan yapılara bakıyorsunuz ve bir tasarımcı olarak üzülüyorsunuz. Sonuçta burada yaşıyoruz ve görsel kirlilik farkında olmasak da hepimizi rahatsız ediyor.

mavisehir-dergisi-makroyapi2

Tasarım için ciddi bir bütçe mi gerekiyor?
Genel olarak tasarım yaptırmak lüks gibi düşünülüyor ama bu yanlış bir değerlendirme. Tasarımcılardan destek almadan yaptıracağınız işler çok daha maliyetli oluyor. Maalesef birçok kişi uygulama sırasında bunu yaşıyor. Tasarımın asıl amacı uygulama öncesi zihninizde canlandırdığınız resmin size sunulması. Uygulama öncesi tasarım size yol gösterir. Tasarım yapılmadan uygulamaya geçilirse gerek yanlış ölçülendirme gerekse malzeme seçiminden dolayı sürprizlere hazır olmalısınız. Tasarım ciddi bir ekip işidir. Bizim gibi kurumsal firmalardan alınan hizmetlerde risk en aza iner. Tasarımda fiyatı belirleyen birçok faktör var. En önemli etken emek ve zamandır. Bazı tasarımları iki günde yapabilirsiniz ama bazısı için iki ay çalışmanız gerekebilir. Tasarım konusunda tüm hizmet sektöründe olduğu gibi fiyatlar çok değişken. Her sektörde olduğu gibi yapılan işin kalitesi aynı olduğunda fiyatların yakın olması gerekir.

Yeni bir projeye başlarken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Profesyonel ve işini seven mimar, mühendis ve iç mimarlardan oluşan bir tasarım ekibimiz var. Her projede izlenen yol ana hatlarıyla benzerdir. Müşterinin isteklerini detaylı olarak dinliyoruz. Kullanacağımız plan ve materyaller için yerinde ölçü alıyoruz ya da mimari proje üzerinde çalışıyoruz. Tasarım taslak olarak ortaya çıkınca müşterimize ön sunum yapıyoruz, müşterimizin değiştirmemizi istediği yerler varsa onların üzerinde çalışıp projeyi teslim ediyoruz. Eğer tasarımın uygulamasını da biz yapacaksak uygulama ekibine projeyi devrediyoruz. Projelerimizi zamanında ve söz verdiğimiz şekilde teslim ediyoruz.

İş ortamında gerçek bir aile gibiyiz, sevgi ve saygıyla çalışıyoruz. Bunun yaptığımız işlere yansıdığını düşünüyorum. Kısa sürede yakaladığımız bu başarı için tüm ekibime çok teşekkür ediyorum.

www.makroyapitasarim.com

mavisehir-dergisi-makroyapi3

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir