FULL SİGORTA GERÇEĞİ

Kaskolar başta olmak üzere pek çok sigorta poliçesi için kullanılan “full sigorta” kavramı ile ne derece isteklerimizi doğru dile getirmiş oluyoruz? Ya da aslında bu kavram ile talep ettiğimiz şeyin ne olduğuna tam olarak ifade ediyoruz? Bir sigorta poliçesinde bizi koruma altına alan maddelere teminat denmektedir. Her bir poliçenin bir ana teminatı vardır. Ayrıca bu ana teminata isteğe bağlı olarak alınabilen ek teminatlar vardır.

Örnek vermek gerekirse bir konut sigortasının ana teminatı yangın teminatıdır. Buna ek olarak verilen deprem, sel, su baskını, hırsızlık, terör, vb teminatlar ise, yangın ana teminatına ek olarak alınan teminatlardır. (Bu noktada, eşyalarımız için police yaptırmak istediğimizde, teminat bedelini tespit ederken, sadece çalınma riski taşıyan eşyaların bedelini hesaba katmanın neden eksik bir işlem olduğu daha net anlaşılmaktadır.)

Araçlarımız için satın aldığımız kasko poliçeleri için ana teminatlar: çarpma, çarpılma, yanma, çalınma şeklinde her bir kasko poliçesinde yer almak durumundadır. Buna ek olarak deprem, sel, ferdi kaza, ihtiyari mali sorumluluk, hasarsızlık indirimi koruma, mini onarım, vb teminatlar da isteğe bağlı olarak alınabilmektedir.

Sağlık sigortalarında ise, ana teminat hastane yatarak tedavi teminatıdır. İstenildiği takdirde, ayakta tedavi (doktor muayene, ilaç, tahlil, vb), check-up, doğum, vb teminatlar da ek teminat kapsamında poliçeye dahil edilebilmektedir. Sigorta şirketleri, olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek için, poliçelerinde sundukları ek teminatları, genelde ana teminatlarla birlikte poliçeye otomatik olarak ilave ederek satıyorlar. Bu poliçeler paket poliçeler olarak anılmaktadır. Full police kavramı da aslında paket police anlamında kullanılıyor, fakat malesef sigortacı ile sigortalının yüklediği anlamlar birbirinden farklı olmakta. Bu durumda hasarda anlaşmazlık yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Full sigorta neden hatalı bir kavramdır?
Market alışveriş listenizi poliçeye, listede yazan maddeleri de teminatlara benzetebiliriz. Biz listeye full liste demek yerine, neye ihtiyacımız varsa onu bilinçli olarak eklemek durumundayız, yoksa listemiz eksik kalacaktır. Yine aynı şekilde, bir markette olan bir ürün bir başka markette muadil bir ürün olarak karşımıza çıkabiliyorsa, her bir sigorta şirketinin belli bir teminata ilişkin çalışma prensibi de (muafiyetler, yaş sınırlamaları, belli şartlara tabi olma durumu, vs) farklılık gösterebilmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı, full sigorta, standart bir kapsamı ifade etmemekte, sigorta şirketinden sigorta şirketine, üründen ürüne farklılık göstermektedir. Burada en büyük sıkıntı da, ek teminatların sigortalının talebi ile poliçeye eklenen teminatlar olmasından dolayı, poliçeye dahil edilmemiş bir ek teminatın sorumluluğu sigorta şirketinde olmaması, ve hasar zamanında sigortalının herhangi bir hak elde edemeyeceğidir.

Tüm bunlardan öte, nasıl ki, herhangi bir eşya alırken, etraflıca her yerini inceliyorsak, özelliklerini tüm detaylarına kadar sorguluyorsak, sigorta poliçesi alırken de, poliçemizin tüm şartlarını okumamız, kafamıza takılan her detayı acentemize sorup açıklığa kavuşturmamız gerekmektedir. Aksi halde, ihtiyaç duyduğumuz anda, poliçemiz bize cevap vermezse, o noktadan sonra geriye dönüş mümkün olmayacaktır.

Mevcut poliçeleriniz ya da almayı düşündüğünüz ürünler hakkında daha detaylı bilgi ihtiyaç duymanız durumunda sorularınızı mail adresimize iletebilirsiniz.

Hasarlardan uzak mutlu günler dileklerimle.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir