SERAMİK SANATÇIMIZ ŞELALE GÜDER BÜKE

Merhaba sanatsever dostlar. Bugün ki yazımızda sizlere güzel İzmir’imizin başarılı seramik sanatçısı Şelale Güder Büke’den bahsetmek istiyorum. Seramik sergilerini takip edenlerin de yakında tanıyacağı bu değerli arkadaşımız DAU İdari Bilimler Fak. Kamu Yönetiminden mezun olmuş. 1993 yılından beri bu sanatla uğraşıyor. Seramik sanatına devam ederken, desen,sulu boya ve yağlı boya teknikleri konusunda ders almış. 1996’da Uluslararası Seramik Akademisi üyesi, seramik sanatçımız Bingül Başarır’ın gözetiminde çalışmaya başlamış.Yurt içinde birçok yarışmalı ve karma sergiye katılmış. 7 tane de kişisel sergi açan bu değerli arkadaşımızın aldığı ödüllerden de bahsetmek istiyorum. 2000 yılında İzmir Rotary Altın Testi Mansiyon; 2002 yılında Turgut Pura vakfı özel ödülü; 2004 -2006 yılı Altın Testi seramik yarışmasında özel ödül; 2007’de 68. Devlet Seramik Yarışması’nda Başarı ödülü; 2008 Altın Testi Seramik yarışmasında ikincilik ödülü; 2013 İzmir Belediyesinin düzenlediği Mizahi Nesne yarışmasında da Mansiyon ödülü almış.

Uluslararası alanda ise 2009-2011 yıllarında Avusturya’da düzenlenen Uluslararası Kapfenberg Seramik Bienalinde eserleri seçilerek sergilenmiş. 2009’da Almanya’da Westerwald Keramik Museum sergiye katılmış. 2011 yılında Hırvatistan’da Seramik Bienalinde ülkemizi temsil etmiş olan bu değerli sanatçımız, Halen İdol Sanat Evi’nde çalışmalarına devam ediyor.

Kendisini bundan sonraki sergilerde de görmek, sanat hayatında yanında olmak biz sanatseverlerin en zevkli görevi olacaktır. Bir sonra ki yazımızda yine sanat konularında birlikte olmak dileğiyle, bütün okurlara sevgiler…

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir