GÜZELBAHÇE’DE ULUSLARARASI SANAT ŞENLİĞİ

Güzelbahçe Belediyesi, “Uluslararası Sanat Yoluyla Evrensel Sevgi” konulu “Resim ve Sanat Şenliği” düzenledi. 

İzmir’in güneşli ama sert rüzgarının estiği bir gününde gerçekleşen sanat şenliğine 27 ülkeden 200’e yakın sanatçı katıldı. Güzelbahçe Belediyesi, Uluslararası Suluboya Ressamları Derneği ile işbirliği yaptı ve Güzelbahçe Düğün Salonu’nun bahçesinde “Resim ve sanat şenliği” düzenledi. Uluslararası Suluboya Ressamları Derneğinin başkanı olan, ve yaptığı resim sayesinde geçen yıllarda “dünyanın en iyi portre ressamı’’ ünvanını alan Atanur Doğan’ın değerli katkılarıyla, şenliğe aralarında ABD, Kanada, Çin, İspanya, Hollanda, Vietnam, Azerbaycan, Meksika, Irak, Tayvan, Norveç, Havai, Almanya, Belçika, Rusya, Avusturalya, Güney Afrika, Kolombiya, Portekiz, Makedonya, Yunanistan, Belarus, Tayland, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye’den gelen ressam, seramik sanatçısı ve heykeltıraş olmak üzere 200’ü aşkın sanatçı buluştu.

İzmir Suluboya Ressamlar Derneği ve Güzelbahçe Belediyesi Resim Atölyesi sanatçılarının ve İdol Sanat Evi’nin de katıldığı buluşmada konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, her zaman sanata ve sanatçıya destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, “Güzelbahçe’yi yakın gelecekte bir sanat ve kültür kenti yapacağız. Bunun için içerisinde tiyatro ve sergi salonlarının yer aldığı büyük bir kültür merkezi inşa ediyoruz. Bundan sonra bu tür sanatsal etkinliklerimizi o merkezde yapacağız. Tüm sanatçı dostlarımızı kültür merkezinin önümüzdeki aylarda gerçekleştireceğimiz açılışına davet edeceğiz” dedi. Güzelbahçe Belediyesi korosunun ve Folklor gösterisinin de yapıldığı etkinlikte ayrıca bazı yabancı ressamlar canlı performans sergiledi.

Güzelbahçe Belediyesi’ne sanata ve sanatçılara verdiği destek için, ilerideki hedefleri olan “Güzelbahçe’yi yakın gelecekte bir sanat ve kültür kenti yapmak’’ deyimini; Ben “İzmir’i Türkiye’nin sanat ve kültür kenti yapmak” olarak değiştirmek istiyorum.

Yazımı sonlandırmadan önce,  Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan bir sanat etkiliğine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. 10 yıl önce İzmir’de kurulan TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) ile İDOL SANAT EVİ  2-8 Haziran tarihinde İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nde bir seramik sergisi düzenleyecekler. Benim de eserlerimin olacağı bu serginin en büyük özelliği, betimlemeli bir sergi olması. Görme engellilerin kimsenin yardımı olmadan eserler hakkında bilgi alıp, seramik eserlere dokunarak tanıyacakları, inceleyecekleri bir sergi… Bu serginin ne kadar özel bir sanat olayı olduğu ve ülkemizde bir ilk oluşu, ülkemizde eksik olan bir boşluğu dolduracaktır. Bu güzel sanat olayına umarım bütün İzmirliler ilgi göstereceklerdir.

Sanat dolu günler dilerim…

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir