EVİNİZDE TADİLAT YAPMANIN ZAMANI GELDİ Mİ? PEKİ BU İŞE NASIL BAŞLAYACAKSINIZ?

Evinizden içeri girdiğinizde bazı şeyler sizi rahatsız etmeye mi başladı? Bu aksaklıklar sizi mutsuz mu ediyor?  Eviniz sizin kişiliğinizi yansıtmıyor mu? Kafanız devamlı yapılacaklarla ilgili bir araştırmaya mı odaklandı?  O zaman harekete geçmenin tam sırası. Ama değişiklik yapmaya başlamadan çok iyi bir planlama lazım. Öncelikle  dekorasyondaki son trendleri, yeni çıkan dekor malzemelerini ve bunları gerçekleştirecek doğru ekip araştırması çok önemli.Geniş kapsamlı bir  dekorasyona başlayacaklara ilk tavsiyem  Yapı ve Dekorasyon Fuarlarını takip etmeleri. Bu fuarların size en büyük katkısı, size zaman kazandırması, birçok firmayı aynı anda görmeniz olacaktır. Yeni malzemeleri  ve bu malzemeleri üreten firmaları orada hem fiyat hem de kalite konusunda mukayese edebilir, görsel olarakta sizin ne isteyip, istemediğiniz konusunda size çok yardımcı olacaktır. Fuardan çıktığınızda siz artık kararsız bir müşteriden çok, nasıl bir ev istediğiniz konusunda bazı fikirlere de sahip olacaksınız.

Dekorasyonda yeni trendler tamamen rahatlama üzerine kurulu…

Göz yormayan sade mobilya, aksesuvar ve renklerin kullanıldığı mekanlar, adeta bir spa’ havasında dekore ediliyor. Duvarlarda açık gri ,beyaz mekana yalınlığı  sağlıyor. Rahatlığı simgeleyen mavi rengin hakim olduğu yeni trendi uygulayanlar, genelde mobilyalarında  ince kol, ince ayak ,ve doğal kaplamaların uygulandığı    mobilyaları tercih ediyor. Bu akımın bir diğer renk alternatifleri ise sarı ve yeşil… Özellikle pastel tonlarındaki sarı ve yeşil renkler birbirini tamamlayarak mekanlara huzur ve sıcaklık katıyor. Aydınlatma sektöründe artan enerji maliyetlerini düşürme talebine yönelik yeni ürünler çıktı. LED lambaların, günlük ışık yakma saatleri yüksek olan alanlara yönelik çözümleri, ilk başta pahalı gelse de aylık elektrik  faturalarınız geldiğinde duyacağınız memnuniyet  hem de  tadını çıkarabileceği hoş ve sıcak atmosferler  sizin doğru karar verdiğinizin bir göstergesi olacaktır.

Geçmişin klasik ve soylu çizgilerini yansıtan mobilyalar hala popülerliğini koruyor.Bu tarz mobilyalardaki  yaşanmışlık ve doğallık  hala beğeniliyor olmasında, en önemli özellik. Oymalı aksesuvarlar  bu trendi takip edenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Sade döşenen mekanlara ayrı bir ruh katıyor. O eve kişilik kazandırıyor.

Farklı renklerdeki laminat parkelerin kullanıldığı salon ve oturma odalarında zemine uygun olarak açık renk ya da kahverengi-kırmızı karışımı mobilyalar tercih ediliyor. Evinizi dekore ederken unutmayacağınız en önemli ayrıntı da evinizdeki sanat eserleri olacaktır. Duvarınızda bir yağlı boya resminiz, evinizin bir köşesin de ise bir seramik objeniz, bir heykeliniz olmalı. Giyinme odası genellikle yatak odasından ayrı bir odada dizayn edilir. Küçük evlerde bu ayrımı yapmak zor görünse de özellikle büyük ve çok odalı evlerde özellikle tercih edilmektedir.

Giyinme odası modellerini dekore ederken alanı oldukça iyi kullanmak gerekir. Giyinme dolabını seçerken de raf ve çekmece sayısının fazla olması kullanıcı açısında iyi olur. Genellikle açık tonlarda dolap tercih edilir. Özellikle dolabınızın bir kapağında boy aynasının olmasında fayda vardır. Açık giyinme dolabı modern görünse de kullanım kolaylığı bakımından pek tercih edilmezler. Çünkü dolap içleri her zaman düzenli olmayabilir. Bu yüzden kapalı dolap kapakları bu dağınıklığı kamufle edebilir. Kapalı dolapları tercih etmiyorsanız açık raf sistemiyle modern bir oda oluşturabilirsiniz. Bu dolapların en iyi yanı istediğiniz her şeyi hemen bulabilirsiniz. Giyim dolabı sadece kıyafetleriniz için değil ayakkabı, çanta ,kemer, kravat  hatta takılarınızı da içine alacak detayları barındırmalıdır. Eğer giyinme odanız darsa sürgülü kapılar sizin için daha uygun olabilir. Giyinme odanızda dikkat etmeniz gereken en önemli husus da  ışıklandırmasına da özen göstermeniz olmalıdır.Işığın fazlası da azı da rahatsızlık verecektir.

 Yoğun geçen bir günün ardından, rahatlamak için evlerde artık köpük banyosu değil, spa masajı yapma özelliği olan duşlar tercih ediliyor. Bu yepyeni trendin amacı banyolarda modern ve ferah bir hava estirmek. Şeffaf duş kabinlerinin kullanıldığı banyolarda transparan aksesuvarlar ve beyaz rengin hakimiyeti göze çarpıyor. Aydınlatmanın yeterli seviyede olması gereken bu banyolar, pastel tonlardaki minik aksesuvarlarla , kokulu mumlar, çiçeklerle renklendiriliyor.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir