ALAÇATI EVLERİ NASIL OLUR?

Bir İzmirli olarak Çeşme ve Alaçatı gururumuz. Alaçatı’nın sevilmesinin en büyük özelliği eski Türk mimarisinin bozulmamış örneklerinin olması ve yeni yapılan evlerin de bu dokuya uygun yapılması.

Alaçatı’nın taş duvarları, beyaz boyalı kireç evleri ve dar sokaklarında gezerken bu özel evlerden etkilenmemek mümkün değil. Begonvil, lavanta, sardunya, yasemin çiçekleri ve sakız ağaçları sokakların senelerdir değişmezleri… Tüm bunlar Ege evlerindeki aydınlık ve genellikle beyaz dekorasyon tarzının karakterini belirliyor. Taş rengi, mavi, beyaz, turkuaz, toprak ve biraz da kırmızı bu evlerin değişmez rengi. Duvarlarda beyaz, gri ve mavi tonları… Yerlerde desenli yer karoları, kayrak taşları, cotto sermik ve patine boyanmış natural veya beyaz ahşap kullanabilirsiniz.

Alaçatı evleri taş duvar olduğundan bu evlerde mümkün olduğunca doğal malzeme kullanmalı. Pastel tonlarda keten farbalı kanepeler, tekli koltuklarda eskilerin yenilenmiş haliyle kullanımı olan (vintage) oymalı koltuklar eskitilerek goblen ve çiçekli bahar dalları ile döşenerek atmosfere uygunluk sağlanmalı. Taş evlerde genelde şömine de olacağından ferforje sehpalar, avizeler, şamdanlar, fenerler bu ortamı tamamlayan aksesuarlar.

Birkaç küçük püf noktası ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Unutmayın dar alanların olduğundan geniş, geniş alanları da küçük göstermek isteyenler için renkler idealdir. Dar ve uzun mekanlarda, uzun olan duvarı açık renk, kısa duvarı ise koyu renge boyamak gerekiyor. Eğer odanızın abartıdan uzak olmasını istiyorsanız, tüm pervazları ve duvarları aynı renge boyayabilirsiniz. Ya da pervazları duvarlarla aynı renge boyayıp, kapı ve pencereler için zıt bir renk seçebilirsiniz. Herkese mutlu günler dilerim…

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir