Akademi İKSEV’de “Ustalık Sınıfları” Başlıyor

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 2004’den bu yana nitelikli müzik ve dans eğitimi verdiği oluşumu Akademi İKSEV bünyesinde gençlerle ustaları buluşturacak. Alanlarında en büyük isimler, yeniden yapılandırılan Akademi İKSEV çatısı altında bilgi ve tecrübelerini genç sanatçılarla paylaşacak. Genç sanatçı adayları hayranlık duydukları ustalarıyla birlikte çalışma ve çalma fırsatı bulacak. Akademi İKSEV Ustalık Sınıfları Programının 1. Dönem etkinlikleri arasında Arpist Şirin Pancaroğlu, Piyanist Ufuk – Bahar Dördüncü kardeşler ve Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın ustalık sınıfları ile Devlet Sanatçısı Şef Prof. Gürer Aykal’ın Orkestra Şefliği üzerine vereceği bir seminer var.

AKADEMİ İKSEV’DE YENİ DÖNEM

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), sahne sanatları eğitiminde çağdaş gelişmeleri göz önüne alarak, 24 Şubat 2004’de İgor Oistrakh Ustalık Sınıfı ile faaliyetlerine başlayan Akademi İKSEV’de yeni bir yapılanmaya gitme ve ileri düzeyde eğitim verme kararı aldı. 28 yıldır dünyanın en iyi festivalleri arasında gösterilen Uluslararası İzmir Festivali’ni ve 21 yıldır alanında en iyilerden biri kabul edilen İzmir Avrupa Caz Festivali’ni düzenleyen İKSEV, bu yolla edindiği yoğun tecrübeyi atölye ve ustalık sınıflarıyla belli bir düzeye gelmiş genç sanatçılara aktarma yolunu seçti. Böylece Akademi İKSEV yeni eğitim anlayışıyla Türkiye’nin en iyilerini İzmir’e getirecek

1. DÖNEM 23 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Akademi İKSEV Ustalık Sınıflarının 23 Aralık 2013 – 20 Şubat 2014 tarihleri arasındaki 1. Dönemi Arpist Şirin Pancaroğlu’nun “Arp, İcracılık Teknikleri ve Doğaçlama” Ustalık Sınıfı ile başlıyor. Pancaroğlu, 23, 24 ve 25 Aralık tarihlerinde Arpistler için ustalık sınıfının yanı sıra tüm enstrümanlar için icracılık tekniklerini içeren üç seminer de verecek. Ustalık sınıfı 26 Aralık2013’de yapılacak konserle sona erecek. Birinci Dönemin ikinci çalışmasını 6-9 Ocak 2014 tarihleri arasında, yurt dışında büyük bir tanınırlıkları olan Piyanist kardeşler Ufuk- Bahar Dördüncü yapacak. “Dört El Piyano& Oda Müziği” Ustalık Sınıfı 9 Ocak 2014’de konser ile sona erecek. 12 Şubat 2014’de, tanınmış pek çok orkestranın onursal şefi, Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal, “Gürer Aykal’la Orkestra Şefliği Üzerine Sorulmamış Sorular” başlığı altında interaktif bir seminer verecek. Birinci Dönemin son etkinliği 17 – 20 Şubat 2014 tarihleri arasında Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın Piyano Ustalık Sınıfı. Çağımızın en iyi piyanistlerinden biri kabul edilen Onay ve öğrencileri çalışmalarını 20 Şubat 2014’de verecekleri konserle noktalayacak.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir