TENOR AYDIN UŞTUK İLE ÖZEL RÖPORTAJ

Tenor Aydın Uştuk kendisi, sanatı ve Orkestra Allegra ile ilgili merak edilenleri Mavişehir Dergisi okurlarına anlattı.

Kendinizden bahseder misiniz? Müziğe ilginiz ne zaman başladı, nasıl gelişti?
Müziğe babam sayesinde çok küçük yaşlarda mandolin ve gitar çalarak başladım. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca eğitim fakültesini bitirdim. Okulun son yılında açılan opera sınavını kazandım ve böylece İzmir Operası’nda korist olarak çalışmaya başladım. İki yıl içerisinde solistlik sınavını da kazanarak solist oldum. İtalya’da Accademia d’arte Lirica e Corale’de yüksek lisans yaptım ve son derece önemli maestrolarla çalışma fırsatı buldum. İtalya’da bulunduğum süre içerisinde çok sayıda konser ve temsil yaptım. M. Callas, L.Gencer, P.Domingo ve L.Pavarotti gibi birçok opera süperstarının hocası olan Antonio Tonini ile çalıştım. Ülkeme döndükten sonra hem yurtiçinde hem yurtdışında 40’ın üstünde başrol oynadım. Bu arada Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak birçok öğrenci yetiştirdim.

Sizi İBB Kent Orkestrası’ndan tanıyoruz. Bu dönemi okuyucularımız bilmek ister.
Ahmet Piriştina’nın belediye başkanlığı yaptığı dönemde İBB Kent Orkestrası kuruldu. Kurulduğundan itibaren konserlerinde yer aldım. İzmir haklına açık, ücretsiz ve son derece faydalı konserlerde yer alarak toplumun büyük kesimi tarafından tanındım. Pop, halk müziği, latin, jazz gibi müzik türlerinin yanında opera sanatından birçok eserin tanınmasını sağladım. Bu tür popüler konserler sayesinde opera ve baleye gelmeyen birçok kişi bu sanatlar ile tanışma fırsatı bulmuş oldu. İzmir’in en yetenekli solistleri ve müzisyenleri bu konserlerde kendilerini gösterdiler.

Böyle bir orkestrayı kurma düşüncesi nasıl gelişti?
Uzun zamandır popüler ama kaliteli bir orkestra kurma isteğim vardı. Orkestra Allegra sayesinde iyi müzik dinlemeyen kitlelere kendi müziğimizin de kaliteli bir şekilde sunulabileceğini göstedik. Çoksesli düzenlemeler ile seslendirdiğimiz türkülerimiz, halk tarafından büyük beğeni topladı. Bunun yanında pop-tenor hitlerini seslendirerek şan tekniği ile ne kadar güzel müzik yapılabileceğini de ispatlamış olduk. Çok sesliliğin karmaşa değil armoni olduğunu gösterdik.

Orkestranın çok yetenekli, eğitimli gençlerden oluştuğunu biliyoruz. Bize orkestranızı tanıtır mısınız?
Orkestra Allegra, 2011 Kasım ayında AASSM salonunda verdiği ilk konser ile yolculuğuna başladı. Her biri yetenekli müzisyenlerden oluşan ekip, konser, özel etkinlik, festival ve senfonilerle gerçekleştirdiği konserler ile kendini ispatladı. Farklı müzik türlerini bir araya getiren performanslarda, halkın en sevdiği parçaların yanında kaliteden ödün vermemek Orkestra Allegra’nın en önemli önceliklerinden birisi haline geldi. Hayranlarımızın sayısı her geçen gün artarken, özel günler ve etkinlikler için aranan bir orkestra olduk.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir