YİNE BİR İLK… YİNE İZMİR…

Türkiye’de ilk kez engelli vatandaşlar için stratejik plan hazırlayan, akıllı işitme sistemlerini metro istasyonlarında devreye alan, Türkiye’deki ilk “Kırmızı Bayrak” uygulamasıyla engelli dostu kurum ve kuruluşları ödüllendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yine örnek olacak bir projeyi hayata geçirdi. “Engelsiz İlaç Projesi” ile görme engellilere sesli uyarı içeren ve Braille alfabesiyle etiketlenmiş özel ilaç-kutuları engelli vatandaşlara  dağıtılacak.

Engelli dostu İzmir
Proje hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir ilklerin kenti, çağdaş ve aydınlık kent. Her türlü projemizi insan odaklı, engelli vatandaşlarımıza odaklı düşünüyoruz” diye konuştu.“Projeyle ilgili ne yapmamız gerekiyorsa yerine getirmeye hazırız” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, İzmir’in 2005 yılında Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından “Engelli Dostu” kent seçildiğini hatırlatarak, belediye olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu yıl içinde gerçekleştirdikleri uluslararası “Engelsiz İzmir Kongresi”nin yine bir ilk olduğunu, bu sayede engelli vatandaşlar için bir stratejik plan hazırlandığını ifade etti.

Duyarlılık çağrısı
Otobüs filosunu yenileyerek engellilerin kullanımına uygun hale getirdiklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Engelli vatandaşımızı indirmek için durağa yanaşan bir otobüs, önüne park eden araba yüzünden o vatandaşımızı daha ileride indirmek zorunda kalıyor. Park eden vatandaşlarımızın engelli rampalarına, otobüs duraklarına, ikinci sıra parklara itibar etmemelerini rica ediyorum. 100 – 200 metre yürümek zararlı değil, hatta sağlığa yararlıdır. Neredeyse lokantaya arabayla girecek bir hale gelmiş durumdayız. En önemli konulardan birisi bu çalışmaların farkındalık yaratmasıdır” Engelsiz vatandaşlarımızın engellilerin yaşamını öğrenmesi, onların işaret lisanını öğrenmesi, daha çok insanın engelli vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşam standardını yükseltmek ve gerektiğinde yardımlarına koşmak çok önemli” dedi.

Neler söylediler:

Güman Kızıltan (İzmir Kent Konseyi Başkanı), Şule İlkkurşunlu (Çevreci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı), Emre Bacanak (EDAK Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı) İzmir’de doğan bu projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını, bu projenin zamanla tüm bölgelere ve Türkiye’ye yayılacağı düşüncesinde olduklarını dile getirirken kendilerine tüm imkanları sağlayan Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve katkı koyanlara teşekkürlerini ilettiler. Bu projenin görme engelliler açısından çok daha anlam taşıdığını ve herkesten daha çok heyecanlandığını dile getiren, Çağdaş Görmeyenler Derneği Başkanı Ufuk Özen ise şunları söyledi: Bir görme engelli olarak doğru ve güvenli ilaç kullanımı bizim için hep sorundu. Projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlandım. Hiçbir projenin yaşamımıza bu kadar çok dokunduğunu görmedim. Projeye bizim kadar önem veren tüm paydaşlara, Büyükşehir Belediyesi’ne tüm bu duyarlılık ve sosyal sorumluluk nedeniyle teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde yayılacağını ve mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da bunu kapsamına alarak görme engelliler için ücretsiz verilen bir malzeme haline getireceğine inanıyorum.

Sistem nasıl çalışıyor?
Proje kapsamında gönüllü eczanelere “sesli ilaç kutuları” dağıtılıyor, ayrıca proje çerçevesinde, ilaçların üzerine Braille alfabesiyle kabartmalı şeritler yapıştırılıyor. Söz konusu kabartmalarda, ilacın ismi, kullanım şekli ve son kullanma tarihi yer alıyor. Braille alfabesini bilmeyen görme engelliler için ise sesli kutu dağıtılıyor. Üzerine belirleyici işaret konulan ilaçlara ilişkin bilgi eczacılar tarafından bu kutuya kaydediliyor. Sistemden faydalanan görme engellilerin kullanımı için web sayfası üzerinden bir program hazırlanıyor, buna göre Braille alfabesiyle etiketlenen ya da sesli kutulardan oluşan ilacını alan engelliler farklı bir eczaneden ayrı bir kutu alamayacak ve bu şekilde yanlış ilaç kullanmalarının da önüne geçilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 Boyutlu Kent Rehberi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesindeki Eczaneler bölümünden “Engelsiz İlaç” projesine katılan eczanelerin listesine ulaşılabilecek. Ayrıca önümüzdeki günlerde isteyen eczacıya İzmir Kent Konseyi tarafından işaret dili eğitimi verilecek.

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir