GÜNEŞ TARLASI AÇILDI

Karşıyaka Belediyesi tarafından, alternatif enerji kaynaklarının kullanımına dikkat çekmek ve doğa dostu enerji kaynaklarını özendirmek için hayata geçirilen Güneş Tarlası Projesi törenle hizmete girdi. Yılda 420 bin liralık elektrik üretecek olan belediye, bundan sonra hizmet binası ve bazı sosyal tesisler için ücret ödemeyecek. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Yenilenebilir kaynakların kullanımını önemsiyoruz. Projeyi kısa sürede 3 kat büyüteceğiz ve tüm tesislerimizin elektrik masraflarını kendimiz karşılayacağız” dedi.

Belediye elektrik parası ödemeyecek
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak isteyen Karşıyaka Belediyesi, Örnekköy Mezarlığı’nın üst kısmında yer alan, belediyeye ait 30 dönümlük alanda Güneş Tarlası yaratmak için geçen yıl çalışma başlattı. İZKA’nın, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı hibesinden de yararlanan belediye, arazinin 9 dönümlük bölümüne, 2013 adet güneş paneli yerleştirdi. Bugünden itibaren tam randımanla faaliyete geçecek olan güneş panelleri, yılda 420 bin liralık (yaklaşık 800 bin kwp) elektrik üretecek. Elde edilen gelir, distribütör firma ile mahsuplaşılacak ve belediye; hizmet binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ile Tay Park için yıl boyunca elektrik ücreti ödemeyecek.

3 Kat büyüyecek
İlk etapta arazinin 9 dönümlük pilot bölgesinde hayata geçirilen proje kısa sürede 30 dönümlük alana yayılacak. Bu sayede, belediyeye ait tüm tesislerin elektrik ücretinden tasarruf sağlanacak. Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen Güneş Tarlası Projesi, bir belediye tarafından şu ana kadar gerçekleştirilen en kapsamlı güneş enerjisi projesi olarak kabul ediliyor. İkinci etapta yapılacak Güneş Tarlası projesi için Karşıyaka Belediyesi Meclisi tarafından kararı alındı ve projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Tüm tesislere yayacağız
Alternatif enerji kullanımını yaygınlaştırmak istediklerini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Proje sayesinde kendi elektriğimizi üreteceğiz. Bu enerjiyi distribütör firmaya satarak, belediye hizmet binası ve bazı sosyal merkezlerin yıllık elektrik masrafından tasarruf sağlamış olacağız. Desteklerinden dolayı İZKA’ya teşekkür ederim. Projeyi kısa sürede büyüteceğiz ve tüm tesislerimizin elektriğini bu şekilde karşılayacağız. Doğa dostu, yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmanın geleceğimiz adına da olumlu bir adım olduğunun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz. Bu dünya bize emanet. Aldığımız mirası, geleceğe, çocuklarımıza en güzel şekilde bırakmak zorundayız. İşte bu sebepten dolayı çevresel yatırımlara öncelik vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Alkışlanacak proje”
CN Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Özturkut “2,5 milyon liralık bu yatırım 6 ayda kendisini amorti edecek. Çevre için çok önemli bir yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir belediye tarafından yapılan en büyük güneş enerjisi projesinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ise “Güneşin; çevre ve hava için önemini biliyoruz ve bu projeyi alkışlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yoğun katılım
Açılış törenine CHP İzmir Milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu’nun yanı sıra, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

mavisehir-dergisi-gunes-tarlasi2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir