ALAYBEY TERSANESİNDE ÜZÜCÜ KAZA

Karşıyaka’daki Alaybey Askeri Tersane’de bakımı yapıldıktan sonra denize indirilmek istenen ’TCG Değirmendere’ adlı römorkör, yan yattı.
Bir asker şehit oldu, bir kişi yaşamını yitirdi. 6 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.
Olayda iki kişi hayatını kaybederken, 6 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Alabey Askeri Tersanesi’ndeki bir havuzda bakımı yapılan Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait ’TCG Değirmendere’ adlı römorkör, bugün öğle saatlerinde denize indirilirken römorkör aniden su alıp Karşıyaka yönüne doğru yan yattı. Yaralıların Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

TSK’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İzmir Tersanesinde havuzda bakımda olan ‘TCG Değirmendere’ Römorkörü 23 Aralık 2013 tarihinde, havuzda ‘Dalış’ esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yatmak suretiyle ‘alabora’ olmuştur. Söz konusu römorkör, planlı bakım faaliyeti için 27 Kasım 2013 tarihinden itibaren havuzda bulunmaktadır. Alınan ilk bilgilere göre; olay anında römorkörde bulunan bazı askerî ve sivil personelin kayıp olduğu belirlenmiş olup, kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Güncelleme: 23 Aralık 2013 – 17:30

Ölü sayısının 6’ya çıktığı haberi ile bekleyiş devam ediyor.

Kurtarma çalışmaları hızla devam ediyor… Havuzun suyu hızla boşaltılıp geminin 2,5 metre daha yukarı çıkması sağlandı. Gemideki diğer kayıplar için arama çalışmaları yapılıyor.

Güncelleme: 23 Aralık 2013 – 18:30 

Genelkurmay: 10 ölü, 17 yaralı olduğunu açıkladı.

İzmir Tersanesinde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere Römorkörünün havuzda “Dalış” esnasında henüz bilinmeyen bir nedenle sağ tarafa yan yatmak suretiyle “alabora” olması sonucunda 10 personelimiz hayatını kaybetmiş; 17 personelimiz yaralı olarak kurtarılmıştır. Yaralıların sağlık durumları iyi olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır.

Olayla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmıştır.
Müessif olayda hayatını kaybeden şehit personelimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına başsağlığı dileriz.
Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir