DÜNYA DEĞİŞİYOR, HATTA DEĞİŞTİ BİLE

Bir çok kavram da değişti. İletişim şekli de… Bazı değerlerimiz yok olmaya yüz tutmuş. Benim ve benim gibilerin gözlemlediği en önemli konulardan biri sanırım saygı ve sevgi kavramlarındaki farklılaşmalar…

Gençlerin birçoğu sevgiden ve saygıdan o kadar uzaklar ki… İnsan üzülüyor. Bir çok kişi “gençlerin bu hale gelmesine bizler neden olduk” diyor. Düşünüyorum; gençleri bu denli rahat, duyarsız hale nasıl getirmiş olabiliriz diye…

Metroda, yolda, trafikte saygıdan yoksun insanlarla o kadar çok karşılaşıyoruz ki; nasıl bu hale geldik bilemiyorum. Birçoğumuz öfke ve nefret kusuyor adeta. Trafikte kural dışı hareket eden birine hesap sormaya kalkanın vay haline. Yaptığı hatadan ötürü özür dileyeceğine sesini yükselterek üste çıkmaya çalışanlarla dolu etrafımız.

Doğaya da saygısızlık edenlerin sayısı çok fazla. Yolda yedikleri çekirdeklerin kabuklarını yere atanlara bir çift söz söylemeye kalkın da görün.

Bize bencil olmamayı öğretmişti büyüklerimiz ve öğretmenlerimiz. Şimdi ise bencil olmak gerektiğini savunuyor gençlik. “dünyaya bir defa geldim, onu da en iyi şekilde yaşarım, başkası beni ilgilendirmez” diyen çok insan var inanın.

Bir çoğunuz bu satırları okurken belki de çok tanıdık gelen duygularla bana hak verecekler. Saygılı davranmak, görgü kurallarına uymak çok önemli ama çağımızda ne yazık ki saygılı davranmanın, görgü kurallarına uymanın gençlerin tabiri ile eziklik olduğu düşüncesi hakim. Aslına bakarsanız nazik insanlar, herkes tarafından beğeni ile karşılanır. Her gittiği yerde saygı görür. Ancak nezaket bile zamanımızda meziyet olmuş.

Saygılı, nazik ve sevecen olsa herkes; yaşamak çok daha güzel ve kolay olurdu…

Nazik biriyle karşılaştığımda içimi bir huzur kaplıyor, yüzüme sıcak bir gülümseme yayılıyor. İşte diyorum; insan. Onu yetiştirene de şükran duyuyorum. Saygılı davranmanın dışında kurallara uymanın da çok önemli olduğunu savunan biri olarak; çağımızda kuralların hiçe sayıldığını görmek beni üzüyor doğrusu. Umarım benim gibi birçoğumuzu da üzüyordur.

Bana göre okullarda toplum içerisinde nasıl yaşanması gerektiği hakkında dersler olmalı. Dersler varsa da öğrencilerin bu dersleri iyi dinlemesi ve uygulaması için cazip hale getirilip öyle sunulması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Sevgisiz bir dünyayı nasıl düşünemiyorsak; saygısız bir dünyanın da yaşamımızı nasıl altüst edeceğini bir düşünün. Saygı, yaşamımızın her döneminde ihtiyacımız olan en önemli unsurlardan biri…

Sevgi ve saygılarımla,

Ziynet Attila
ziynet@mavisehirdergisi.com
mavisehirdergisi@gmail.com

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir