SAĞLIKLA SÜT İÇELİM

Süt; doğduğumuz andan itibaren ilk tanıştığımız besin. Bebeklik döneminden başlayarak yaşamımız boyunca yer alıyor. Çocuklar, büyüme çağında olanlar, hamileler, emzirenler, yaşlılar kısacası herkes için vazgeçilmez bir besin kaynağı. Ve sağlığımıza olan yararları saymakla bitmiyor. Vücudumuz için gerekli olan bütün besinleri içinde bulunduruyor. Bu nedenle her gün 2 bardak süt içelim diyorum. Ve sütün faydalarını sizlere anlatmak istiyorum. Aynı zamanda inek sütü dışında sağlıklı süt alternatiflerinden de sizlere bahsedeceğim.

Faydaları; 
Zengin bir kalsiyum kaynağı. Güçkü kemikler için birebir.
Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişmesini sağlıyor.
Beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor.
Kolesterol düşürüyor. Osteoporoza karşı koruyor.
Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlüyor.
Birçok hastalığa karşı koruyucu görevi bulunuyor.

Soya sütü; laktoz intoleransı nedeniyle inek sütü içemeyenler için sağlıklı bir alternatif. Protein yönünden zengin olan soya sütü aynı zamanda yüksek oranda lif içeriyor. İçerisinde sağlığımız için çok yararlı olan izoflavon yer alıyor. İzoflavon başta meme kanseri olmak üzere bazı kanser tülerine karşı koruma sağlıyor.

Badem sütü; protein açısından zengindir ve vitamin, mineral, antioksidanlarla yüklüdür. İyi bir magnezyum kaynağıdır. Hücre hasarını önleyerek doku hasarının önüne geçiyor. Kolesterol ve doymuş yağlar içermiyor. Kalp hastalığı riskini azaltıyor. Ve yine inek sütü içemeyenler için sağlıklı bir alternatif.

Pirinç sütü; protein intoleransı olanlar için sağlıklı bir alternatif. İnek sütü ve soya sütüne göre protein düzeyi oldukça düşük. Zengin bir lif içeriği bulunuyor. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve organizmayı toksinlerden arındırıyor.

BATUHAN ÇİTEMEL

mavisehir-dergisi-batuhan-citemel1 mavisehir-dergisi-batuhan-citemel3 mavisehir-dergisi-batuhan-citemel4

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir