ALTERNATİF PİŞİRİMLERLE SERAMİK SERGİSİ

Alaçatı Köstem Otel Sanat Galerisi’nde 24 Haziran – 10 Temmuz tarihlerinde çok özel bir sergi sanatseverlerle buluştu. Bu sergiyi Seramik Sanatçıları Görsev Bilkay ve Nuray Erden birlikte açtı. Bu otantik ortamdaki serginin adı “İS”.  Neden İS derseniz yazının devamınında yazacağım.

25 sene önce seramik sanatına başlayan iki sanatçı, 20 yıl önce birlikte İdol Sanat Evi’ni kurmuşlar. Bu sürede tutkulu, zorlu ama heyecanlı ve keyifli yıları birlikte paylaşmışlar. Kendilerini çok yakından tanıyorum. Şahsen benim de bu sanata başlamama vesile oldular. Görsev Bilkay ve Nuray Erden mesleki birikimleriyle birlikte, yenilikleri takip ederek, doğal yöntemleri ve yaşadıkları deneyimleri  birleştirerek yarattılar bu sergiyi.

Bilkay ve Erden, sergide, bölgenin doğal güzelliğini de eserlerine kurgulayarak ele almışlar. Yerel ve küresel anlamda tasarladıkları eserleriyle çağrışım yapmışlar doğa severlere. Sanatın çarpıcı etkisini eserlerinde doğal malzeme kullanarak, olabildiğince bizlere hissettirdiler.

400 yıl önce de kullanılan alternatif pişirim tekniğini kullanarak 78 adet eser tasarlamışlar. Alternatif pişirim; Obvara, Raku, Naked Raku, At kılı, Sagar tekniğidir. Bunlar tamamen doğal malzemelerle yapılan isli pişirimler. Bu doğal malzemeler nedir derseniz; at kılı, un, süt, maya, şeker, demir oksit, bakır oksit, göztaşı, bakır tel, kuru yaprak, yaş yaprak, talaş, bez gibi malzemeler. İlginç değil mi? Bu malzemelerlerin açık hava ocağında nasıl renk aldığını ve çıkan is ile nasıl desenler oluşturduğunu görmeniz gerekiyor.

Alaçatı, Çeşme’nin İzmir’imizin harika bir beldesi. Sergi 24 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında sergiyi gezme fırsatı bulan doğa dostu sanatseverlerden tam not aldı.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir