ÖZTEN KARAGEMİCİOĞLU

Özten Hanım kendinizden biraz bahseder misiniz?
1971 Balıkesir doğumluyum. 15 yıldır Mavişehir’de yaşıyorum. Üniversitede İktisat eğitimimi tamamladıktan sonra profesyonel iş hayatımda 28 yıl bankacılık ve finans sektöründe yöneticilik yaptım. Şu anda da Startkey Türkiye’de, Startkey Mega Ofis bünyesinde Gayrimenkul Danışmanı olarak değerli müşterilerimize kaliteli ve sonuç odaklı hizmet veriyorum.

Neden gayrimenkul sektörüne yöneldiniz?
Tam emekliliğin tadına varmışken, çalışma hayatımı sonlandırdım dediğimde, sahip olduğum kişisel donanımım ve geçmiş iş hayatımdaki başarı, tecrübe ve üretkenliğim ve de girişimci zihin yapısına sahip olmam gayrimenkul sektörüne olan ilgim ile birleşince ‘’Neden Özten’’ diye sorduklarında ‘’Neden Olmasın’’ deyip ‘’Ben de Varım’’ demeyi hiç sorgulamadım.

Gayrimenkul danışmanlığını herkes yapabiliyor mu?
İşin içine girince anladım ki hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Sürekli olarak eğitimin şart olduğu bir sektör. Kendinizi ve mesleğinizi geliştirmek için emlak anlamında donanımlı olmak gerekiyor. Yürüdüğümüz yol hiç kolay değil ama zorluklarıyla yürümeye devam etmeli. Durmak yok. 

Bu işi yapmak için zorunlu olan “Mesleki Yeterlilik Seviye 5 Sertifikası” aldım. Kendi adıma şahıs şirketimi kurdum. Taşınmaz Ticareti ile iştigal edebilmek için ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkar işletmeleri adına düzenlenen ve Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilen Taşınmaz Ticareti Yetki Belgemi aldım. Bu belge bir gayrimenkul danışmanının alım satım yapabilme izni olduğunu gösterir.

Çok emek isteyen ve sürekli hem bedenen hem de zihnen sizi yorması kaçınılmaz bir meslek. Disiplinli ve planlı bir şekilde ilerlemek benim hayat tarzım olduğu için de bu işi keyif alarak yapıyorum. Empati yapabilmek, analitik zekaya sahip olmak, iyi eğitimli olmak, sabırlı  olmak, motivasyonunuzun yüksek ve de devamlı değişime açık olmak bu sektörde başarıyı getiriyor.

En önemlisi de işinizi severek yapıyorsanız ve kendi markanızı yaratmak adına mücadeleciyseniz zaten başarmışsınızdır.

Bu işte sermaye kendimiziz. Kendi işimizin patronuyuz. Para bir şekilde kazanılır ama bu sektörde en büyük kazanç; İnsan!. Çünkü ne kadar çok insanın hayatına dokunabiliyorsanız o kadar çok zenginsiniz.

Müşterileriniz neden sizi tercih etsin?
Günümüz rekabet ve piyasa koşulları içinde gayrimenkul satmak ve kiralamak zorlayıcı ve yüksek efor isteyen ve de profesyonel bir bakış açısı ile yapılması gereken bir iş haline geldi. Kısacası artık kiminle çalıştığınız her zamankinden daha önemli. Bankacılık ve finans konusundaki uzmanlığım sayesinde tüm piyasa koşullarını ön görebilen tecrübe ve profesyonel çalışma sistemleri ile bu zorlukları aşabilen bir yapıya sahip olmam benimle çalışmanız için ilk neden olabilir. Önceliğim daima müşterilerimin ne istediğini teşhis etmek ve onların memnun olmasını sağlamaktır. 

Gayrimenkulünüzü pazarlamadan önce; fiyat analizi, pazarlamaya hazırlık, strateji oluşturma, fotoğraf ve drone çekimlerini gerçekleştirme, Pazarlama sürecinde; pazarlama takvimi, ilan portalları, dijital marketing, sosyal medya pazarlaması, alıcı veri tabanı, profesyonellerle paylaşım, açık davet (open hause) dijital dergiler ve broşürler.

Satış sürecinde de ; müzakere yönetimi, süreç yönetimi, finansal ve hukuksal danışmanlık ve bürokratik işlemler ile sizlere destek oluyorum.

Konuyu daha da açarsak; müşteri ve çözüm odaklı hizmet veriyorum. Önceliğim he zaman müşterimin ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğunu iyi analiz etmek. Ve minimum riskle maximum kazanç sağlamalarına katkıda bulunmaktır. Tüm pazarlama faaliyetlerinde görselliği ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanıyoruz. Müşterilerimizin gayrimenkul tanıtımlarını profesyonelce hazırlayıp sonuç odaklı hale getiriyoruz.

Bölgesel, finansal değişimleri ve müşterinin talebini iyi takip ederek müşterilemizin gayrimenkul sektöründe kazanacakları ortam yaratmayı ilke ediniyoruz. Bilgiyi güncel tutup , proaktif hareket etme becerisine sahibiz. 

Gayrimenkul satışı, satın alma ve kiralama süreçlerinin tamamında sürecin başından sonuna kadar güvenilir danışman olabilmek adına tüm imkanlarımızı sunarak karşılıklı güven ortamı yaratıp uzun soluklu iş ortaklığımızı oluşturuyoruz.

Dürüst yaklaşım ve saygı vazgeçilmez ilkelerimdir. Güven inşaa ederek insan kazanmanın hazzına varıyorum. 

Gayrimenkullerinizde doğru fiyat bizi sonuca götüreceği için müşterilerimizin her zaman yararına olabilecek fiyatlandırma fizibilitesini en doğru ve gerçekçi şekilde belirliyoruz.

Teknolojik olarak emlak sektöründeki pazarlama enstürümanları o kadar çok gelişti ki artık sadece ilan sitelerine ilan girerek, branda/afiş asarak bu iş yapılmıyor. Reklam ve promosyon çalışmalarımızla işimize güç katıyoruz. Pazarlama planınız ne kadar güçlü olursa, en kısa zamanda satış süreci gerçekleşiyor. Bu anlamda mesleğime dair hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak sonuca ulaşmak adına hedefimi gerçekleştirip mutlu müşteriler yaratıyorum. Göze sokar gibi davranmadan, gösteriş yapmadan yaptığı işi en iyi şekilde gösterebilmek en kritik başarı becerisidir.

Son günlerde sıkça duyduğumuz gayrimenkul sektöründeki köklü değişiklik nedir?
1 Ağustos 2023 tarihinde taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelikte değişikliğe gidilerek e-devlet üzerinden kurulan kimlik doğrulama sistemi (EİDS) sahte ilanların sisteme girmesini engelliyor. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte emlak alım satım işlemlerinde sahtekarlık ve yanıltıcı ilanlar ile mücadele edilmiş olacak. EİDS şu şekilde işleyecek; EİDS, başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanların elektronik ortamda yayınlayan gerçek kişiler veya şirketler için bir arayüz görevi görecek. İlan veren kişiler, EİDS portalı ile e-devlet üzerinden kimlik, unvan ve şirket yetkilisi doğrulamaları yapacaklar. Bu doğrulamalar sayesinde ilanın gerçek sahibine ait olduğu teyit edilecek. 1 Kasım itibari ile yasa yürürlüğe girmiş bulunmakta.

Planlanan diğer aşama ise yetki belgesi doğrulama çalışmalarıdır. İlan verenler, ilana konu taşınmazın gerçek sahibine ait olduğunu veya ilanı veren kişinin bu taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulamak için ek doğrulamalar yapacaklardır. Sahte ilan dolandırıcılığının önüne geçmek ve spekülatif artışı engellemek için yapılan bu hamlenin şu an itibari ile işe yaradığını görüyoruz.

Eğer mülk sahibi iseniz ve gayrimenkulünüzü satılığa koymak istiyorsanız e-devlet üzerinden ada / parsel ve tüm bilgileri girerek kendinizin mülk sahibi olduğunuzu ispatlamanız gerekecek. Eğer bir gayrimenkul firması o gayrimenkulü satışa getirmek istiyorsa o zaman mal sahibinin vermiş olduğu yetki belgesi ile ilanı girebilecek. 

Eğer ev sahibi veya gayrimenkulü satan gayrimenkul danışmanı bunları yapmaz ise çok yüksek rakamlarda idari para cezası ile karşı karşıya kalıyor. Ceza şahıslara, ilan sitelerine gayrimenkul ofislerine de kesiliyor. Düzenleme çok kısa süre içinde meyvesini verdi, sahte ilanlar tek tek siliniyor. Gerçek rakamlarla, gerçek satılık ve kiralık gayrimenkullerin dönemi başlamış olacak.

Şahsım adına ve ofisim Startkey Mega ailesi olarak müşterilerimiz tarafından bizi gayrimenkullerinden sorumlu tutarak verdikleri yetki belgesi olmadan hiçbir ilan girmiyor, yasalar tarafından öngörüldüğü şekilde hareket ediyoruz. Ve bu mesleği uzun soluklu ve etik kurallarına uygun olarak icra etmek, mesleğimize yakışır davranmak en büyük değerlerimizden bir tanesidir. 

İşte o zaman önce kendinizi sonrada değerli müşterilerimizi gayrimenkulleri ile ilgili her anlamda memnun etmiş oluyoruz.

Konut fiyatları ve kiralar neden bu kadar artıyor?
Son yıllarda yaşanan maliyet artışı hem inşaa edilen evlerin fiyatlarını arttırırken, hem de konut üretiminin azalmasına sebep olarak arzın azalmasına ve mevcut evlerin de fiyatlarının artmasına sebep oluyor.

Sektörel anlamda tüm bu fiyat artışlarına rağmen konut talebinde azalma olmadığının aksine ciddi bir talep olduğunu ve yeteri kadar ev stoğu bulunmadığını görüyoruz.

Konut satış ve kira fiyatlarındaki artışın nedenlerine gelince, inşaat sektöründe yaşanan dövize bağlı maliyetler, Türk lirasına duyulan güvensizliğin gayrimenkulü tekrar yatırım aracına dönüştürmesi ve yatırımcıların paralarını yoğun bir şekilde gayrimenkule çevirmek istemeleri, sıfır konutlarda da yaşanan fiyat artışının ikinci el konut satışlarını ve kiralarınıda etkilediğini söyleyebiliriz. 

Konut fiyatlarındaki artışın önlenmesi için ilk önce inşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerekiyor.

Gayrimenkul sektörü sadece ev talebi ile oluşmuyor, parapolitikasının çok önemli bir bileşeni. Enflasyon beklentileri kadar bir faiz mutlaka olmalı. Bu olduğunda zaten gayrimenkulün çok önemli bir alternatifi olan TL mevduat canlanmış olur. TL mevduat canlandığında da dengeleyici rol üstlenir.

Gayrimenkul sektöründeki fiyatları ancak doğru faiz politikası dengeler.

Gayrimenkul sektöründeki hedefleriniz nelerdir?
Yaptığım işi seviyorum ve işime saygı duyuyorum. Beni heyecanlandıran ve harekete geçiren bir çok hedefim var, tabii ki öncelikleri farklı. Bunun için de gönülden çaba harcıyorum. Hedefiniz yoksa bir amacınız da yoktur. Ama benim var. Hedeflerimize ulaşmamızın da maliyeti var ama bu maliyet beni korkutmuyor.

Doğru danışmanın her zaman kazandıracağından hiç şüpheniz olmamalı. Finans ve yatırım araçlarını en iyi şekilde müşterilerime sunarak her türlü gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerinde her iki tarafında mutlu olmasını sağlayacağımdan emin olabilirsiniz.

Emlakta güncel bilgi ve donanım, müşterilerimizi doğru yatırımlara, doğru fiyatla yönlendirmenin anahtarıdır. Bu anahtarı da o mülkün kilidini açmakta iyi kullanıyorum.

Her zaman çözüm ortağınız olarak dürüst yaklaşım, saygı ve güven ilkelerinden asla taviz vermeyerek müşterilerime hizmet vermekten mutluluk duyuyorum ve duyacağım.Disiplinli ve istikrarlı olmam hedeflerime ulaşmamda her zaman yol gösteriyor.

“Herkesin mutlaka bir gayrimenkul danışmanı olmalı” sözü ne kadar kulağa hoş geliyor. O kişi BEN olmalıyım! (gülüyor)

Yolumuz uzun ve bu yolda benimle yürüyecek değerli müşterilerime, tüm sevgili meslektaşlarıma ve çalışma arkadaşlarıma, benimle bu röportajı gerçekleştiren kıymetli Mavişehir Dergisi ekibine ve de röportajımı okuyup bana zaman ayıran Mavişehir Dergisi okuyucularına sevgi ve saygılarımı iletiyorum. 

STARTKEY MEGA GAYRİMENKUL

Yalı Mahallesi İdil Biret Caddesi No:26/A Karşıyaka – İzmir
Telefon: 0534 211 24 85    Instagram: ozten.karagemicioglu
e-posta: ozten.karagemicioglu@startkey.com.tr

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir