TANKUT ÖKTEM SERGİSİ

Cumhuriyet döneminde yetişen en büyük heyketıraşlarından biri olan Tankut Öktem’in vefatının 10. yılı sebebiyle İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 28 Ekim’de çok özel bir sergi açıldı. Maalesef bu değerli sanatçımızı 2007 yılında hazin bir trafik kazasında kaybettik. Bu sergide heykellerinin ve seramiklerinin yanı sıra sanatçının hayatına dair bilgiler de var.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı, Retrospektif (dünden bugüne) serginin açılışında, sanatçının kızı Oylum Öktem de vardı. Babasının eserleri ve hikayelerini tek tek anlattı. Efelerden, ozanlara, maden işçilerinden emektar köylülere ve kahraman kadınlara kadar pek çok değeri heykelleriyle yaşatan, taşı, çamuru ve bronzu sanata dönüştüren Prof. Dr. Tankut Öktem’in bu heykel ve seramik sergisi, sanat hayatının tüm dönemlerine ışık tutuyor.

Daha küçük yaşlarda heykelleriyle harika çocuk seçilen, 1988’de sanat olimpiyatları için bronzdan yaptığı soyut eseriyle dünya heykeltıraşları arasında ilk 10’a giren Öktem, 1000‘e yakın çamur, taş ve bronzdan yapılmış eser yapmış. 67 yıllık yaşamında Çanakkale Anıtları, Kara Harp Okulu Harbiyeli Anıtı, Kastomonu Şerife Balcı Anıtı, Afyon Kocatepe Atatürk Heykeli, Zonguldak maden işçileri Anıtı, Manisa, Magosa ve Uşak özgürlük anıtları, Amasya Tamimi Anıtı, İzmir’de Belkahve Atatürk heykeli, Türk Denizcileri Anıtı ve Nazım Hikmet Anıtı, Kırkpınar Anıtı, Kuvayi Milliye ve Atatürk Anıtı, Kastomonu Türk kadınları Anıtı, Balkan savaşı Anıtı, Uğur Mumcu Anıtı, Deniz Kızı Heykeli, Piyade Atatürk Anıtı, İzmir Resim ve Heykel Müzesi’ndeki Özgürlük yüzleri, gibi pek çok değeri eserlerinde yaşatmış ve kalıcı kılmış değerli sanatçımız Tankut Öktem.

Ankara’dan sonra en çok İzmir’de eserlerinin bulunduğu Cumhuriyet döneminin büyük heykel ustasının, Atatürk’ü yalnızlaştıran heykel anlayışına, onu halkıyla birlikte yükselen bir lider olarak tasvir ettiği, gerçeklik, acı, mücadele ve zafer heykellerini görmek için 27 Aralık’a kadar zamanınız var.