YAZLIKLARINIZDA KÜÇÜK DOKUNUŞLAR

Merhaba sevgili okurlarım. Yaz geldi…  Yazlık evlerinizi, yeni sezonun trendlerine göre yapacağınız küçük değişikliklerle daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Uygun fonksiyonel ürünleri seçip, doğru yerleştirerek alanda genişlik hissi sağlayabilirsiniz. Üstelik bunları yaparken çok fazla masraf yapmaya gerek yok. Evin içinde kullanılan malzemelerin bütünlüğünü sağlamak bile yeterli olabilir.

Sadece duvarların renklerinde küçük oynamalar veya koltuk yüzlerini değiştirmek bile yaşadığınız mekana yeni bir renk katabilir. Önemli olan uygun alana doğru mobilyaları seçmek. Fonksiyonelliği sağlarken odaları geniş ve ferah gösterecek küçük dekorasyon donuşlarıyla ön plana çıkarmak. Antrelerimiz, yaşadığınız mekanın en önemli bölümlerindendir. Çünkü bu alanlar evinize gelen misafirler için ilk intibadır. Evinizi daha geniş göstermeye yarayan aynalar da bu bölümün baş aksesuarı. Ayakkabılarınızı rahat giymek için bu bölüme renkli puflardan da koyabilirsiniz.

Yaz aylarında zamanlarımız balkon ve teraslarda geçse de, misafirlerimizi ağırladığımız salonların ferah ve geniş görünmesi insana huzur verir. Bu bölümün duvarlarında odanın karışık bir havaya bürünmeden daha sade ve rahat algılanmasını sağlayan pastel renk seçimlerine yönelebilirsiniz. Eğer canlı renkleri tercih ediyorsanız , kanepenizin arkasındaki duvarı canlı bir renge boyayıp diğer kısımlarda pastel tonları tercih edebilirsiniz. Mesela, bir duvar turkuazsa, diğer duvarlar krem rengi olabilir. Kanepede de çiçek veya ekose desenli bir kumaş salonunuza rahatlık, ferahlık getirecektir. Sıcak yaz aylarında keten düz, ekose ya da çiçekli  kumaşlar rahat kullanım olanakları sağlar. Koltuklarınızda kullandığınız kumaşları perdelerde de fon olarak kullanabilirsiniz. Duvarla aynı renkteki perde seçimleri aynı zamanda mekanın ferahlığına katkıda bulunur.

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez2

Duvara monte televizyonlar da alan kazanmanızı sağlar. Ayrıca yine plazmanın üzerine, duvara ahşap raflar monte ederek üstüne DVD ve kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Raf fikri hoşunuza gitmediyse antika büfe veya konsol da hem plazma hem de diğer malzemeleriniz için uygun bir çözüm olabilir. Duvara monte edilen beyaz ferforje aplikler ve yine beyaz ferforje taşlı avizeler evinizin havasına ayrı bir şıklık kazandıracaktır.

Küçük evlerde mümkün olduğu kadar duvarlardan uzak durmak mekanın bütün olarak ferah ve geniş görünmesini sağlıyor. Bu yüzden seçiminizi açık mutfaktan yana kullanmakta fayda var. Dolaplarda malzeme olarak bakımı zor olduğu halde lake daha uygun. Çünkü çok renk alternatifi sunan bir malzeme. Pastel tonlarda dilediğiniz renkleri seçebilirsiniz. Mesela sax maviyi seviyorsanız bunu aksesuarlarda hayata geçirip dolap kapaklarında beyaz, bej ve kemik tonlarını uygulayabilirsiniz. Zemindeki malzemede de bütünlük sağlamak önemli. Örneğin, salonunuz parkeyse aynı şekilde mutfak zeminini de parke seçmenizde fayda var. Bu şekilde hem gözünüz yorulmaz hem de mekan bölünmeden bir bütün olarak algılanır.

Yatak odaları, sıcak ve hareketli yaz günlerinde bütün yorgunluğunuzu alan evin en önemli bölümlerinden. Odanızın duvarlarını sıcak ve pastel renklerden seçebilirsiniz. Bu renkleri yatak örtüleri ve perdelerinize de aktarabilirsiniz. Mobilyalarınızı açık renklerde, objeleri de iddialı renklerde seçebilirsiniz. Giysi dolaplarınız duvar renginde olmalı ki boyutlarıyla sizi rahatsız etmesin ve bir bütün olarak algılansın.

Odaların kapıları da özellikle küçük mekanlarda çok önemli. Çünkü, boyut olarak büyük olduklarından renklerinin de duvar rengiyle aynı olması arka planda kalmalarını sağlar. Eğer değişik renkler denemek istiyorsanız duvarların bir veya iki ton koyusu veya açığı da tercih edilebilir. Banklar da bu senenin modası. Bu mobilyayı antrede, salonda, giysi odalarında, teras da uygun bir yere yerleştirebilirsiniz.

Evini seven ve değer veren değerli okurlarım, bir sonra ki sayımızda, dekorasyon konusunda yapılan yanlışlıklara değineceğim. Yüzünüzden gülüş, evinizden güneş eksik olmasın.

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez3

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir