YAŞAMI SANAT YAPABİLMEK İÇİN SORMAYA DEĞER SORULAR

Aslında hepimiz yaşama sanatını icra ediyoruz. Kimimiz bunun farkında, kimimiz değil. İşim gereği yoğun olarak soru soruyorum. Ve her sabah ne kadar güçlü soru sorarsak, o günü hakkıyla yaşayacağımıza inanıyorum. Eğer bu konuda ustalaşmak isterseniz, bir şekilde “koçluk” alanıyla tanışmalısınız.

Profesyonel bir koç olarak, kendime de sorular soruyorum elbette. Bu yazımda sizlerle bu soruları paylaşmak istedim. “Uyandıran sorular” diyorum ben buna… Umarım güne başlarken motive eder ve sizi canlı tutar. Umarım yaşam, yaşama sanatının merkezi olur. Umarım dünya hayatında da mekanınız cennet olur. Yeryüzü yaşanılası ve kutlanası bir yere dönüşür.

Sevgi ve barış yol arkadaşınız olsun….
-Yeni bir gün doğdu. Yepyeni bir sen olarak bu yeniliği karşılayabilecek cesarete sahip misin?
-Acaba, dün eskidiği için mi bugün taptaze ve yepyeni bir şekilde çıkageldi?
-Bugün, dünün daha iyi bir versiyonu olmayı başardığı için varlığını ifade etme hakkına sahip olabilir mi? Ben bugün, dünkü kendimin daha iyi bir versiyonu olarak nasıl varolabilirim
-Dün öğrendiğim bilgilere tutunmadan bugün nasıl yol alabilirsin?
-Bugünü, dünün daha iyi bir versiyonu olarak yaşamayı hak edecek ne yapıyorsun?
-Bugünkü hayatını, dünkü aklının seçimlerine göre mi yaşıyorsun?
-Her yeni günde yaşam bize şöyle bir mesaj veriyor olabilir mi?
“Dün bitti, bugün geldi.
Yaşadığın dünü karanlığa, toprağa verdin. Bugünü yeni doğmuş bir bebek olarak kucağına aldın. Dün gece uyurken öldün, bugün yeniden doğdun.”
-Gelecekte kendine vereceğin hayatı, bugünkü aklınla nasıl tasarlar ve hediye paketinin içine koyardın?
-Kendine duyduğun saygının göstergesi, sana lutfedilen hayatla ne yaptığındır. Kendin için ne yaptığın ilk istasyon olsa bile, ‘diğerleri ve hayat için ne yaptım?’ sorusuna samimi olarak vermiş olduğun cevap, öz saygının tacını başına taktırır.
Kendine rağmen, diğerleri ve hayat için ne yaptın?
-Dünya yüzünde bir mutluluk tablosu göster ki, bir başkası sayesinde olsun. Kendine ya da bir başkasına rağmen olabilir. Sayesinde ile rağmen arasındaki ince çizgi, mutluluğu tanımlama biçimindir. Kendine rağmen, yeryüzünü nasıl yaşanılası ve kutlanası bir yer yapabilirsin?
-Yeryüzünü yaşanılası ve kutlanası bir yer yapmak için karar verdim. Bugün ne yapabilirim? Hangi eylem adımlarını atabilirim?

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir