TRAFİK SİGORTALARINDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

1 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortalarının yeni genel şartları yürürlüğe girdi. Son zamanlarda sıklıkla hakkında konuşulan değer kaybı konusu genel şartlarda yerini alırken, orjinal-muadil yedek parça kavramları ile tedavi teminatının sgk (sosyal güvenlik kurumu) tarafından karşılanmasına ilişkin açıklamalar da netleşmiş oldu. Kısaca bunlar değinmek istiyorum.

Orijinal Parça – Eşdeğer Parça kullanım şartları netleştirildi
Bir kaza neticesinde zarar gören parçanın ilk önce onarım imkanına bakılacaktır. Eğer parçanın onarımı mümkün değilse değişim yoluna gidilecektir. Bu noktada değişimin orjinal parça ile mi yoksa eşdeğer parça ile mi yapılacağı konusunda aracın yaşı ve değişmesi gereken parçanın orjinal olup olmadığı belirleyici olacaktır.

Araç 3 yaşından küçük bir araç ise, değişim orjinal parça ile yapılacaktır. Orijinal parça bulunamazsa eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orjinal parça ile değişim yoluna gidilecektir. Fakat bu araç üzerinde bulunan ve değişmesi gereken parça zaten orjinal parça değil ise, bu durumda eşdeğer parça ile değiştirilecek, bulunamaması durumunda orjinal parça ile değişim yapılacaktır.

Araç 3 yaşından büyük bir araç ise, eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orjinal parça ile değişim yapılacaktır. Eşdeğer parçanın bulunamaması durumunda ise orjinal parça kullanılacaktır.

Araçlarda meydana gelen değer kaybı tazminatı da maddi zarar kabul edildi
Maddi zararlar teminatı, hasara uğrayan aracın değer kaybı dahil doğrudan malları üzerinde meydana gelen azalma olarak yeniden tanımlandı. Böylece, kaza sonrasında araçlarda oluşacak değer kaybı, kazaya sebebiyet veren tarafın trafik sigortasından talep edilebilecek. Talep edilecek değer kaybı tazminatında, ödenecek tutarı eksperler belirleyecek.

Tedavi masraflarının SGK tarafından karşılanıyor olması genel şartlarda yerini aldı
Zorunlu trafik sigortasında bedeni zararlar için 3 farklı teminat verilmekteydi. Bunlar tedavi teminatı, sakatlık teminatı ve vefat teminatıydı. 2011 senesinden bu yanadır, tedavi teminatı trafik sigortalarında yer almasına rağmen bu masrafları SGK üstlenmiştir. Bir trafik kazası sonucu yaralan kişiler tedavi masraflarının ödenmesi için sigorta şirketlerine başvurmuyor, direkt SGK’ dan talep ediyorlardı. Genel şartlarda yazmayıp, uygulamada bu şekilde olan durum, 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortalarının genel şartlarında da yer almıştır.

Bu uygulama ne yazık ki bazen mağduriyete yol açmaktadır. SGK, ortaya çıkan tedavi masraf faturasının tamamını ödemeyi kabul etmeyebiliyor. Üstelik tedavi devlet hastanelerinde yapılmış olsa bile fark çıkabiliyor. Özel hastanelerdeki tedavi işlemlerine ilişkin faturalarda ise zaman zaman çok büyük rakamlara ulaşabiliyor. Bu durumda arada oluşan bu farkı kazada kusuru olan araç işleteninin bizzat kendisi ödemek zorunda kalıyor.

Çıkan fark için trafik sigortasını düzenlemiş sigorta şirketine yönelen sigortalılar, red cevabı alıyorlar. Çünkü SGK, tedavi masraflarının ödenmesine ilişkin sorumluluğu bütünüyle sigorta şirketlerinden alıp kendi üzerine geçirmiş durumda. Yani sigorta şirketlerinin bu konuda bir yükümlülüğü maalesef bulunmamakta.

Tedavi masraflarında çıkan bu farklara karşı bize güvence veren teminat ise kasko poliçelerinde yer alıyor. İhtiyari (isteğe bağlı) Mali Sorumluluk Teminatı ismi ile kasko poliçelerinde yer alan bu teminat, trafik sigortalarının sunduğu teminat limitlerinin üzerinde bir hasar meydana gelince devreye girmektedir. Tedavi faturalarında ortaya çıkacak olan bu fark da ihtiyari mali sorumluluk teminatının kapsamında değerlendirmektedir. Bu sebeple kasko poliçelerinizde yer alan bu teminatın limitinin imkan verdiğince yüksek tutulmasının önemi çok fazladır.

Benim başıma gelmez diye düşünerek almadığımız bazı teminatlar, o çok küçük ihtimalle karşı karşıya kaldığımızda bizi zor duruma düşürecektir. Poliçelerinizi satın alırken sadece fiyata odaklanmayıp, sigortacınızın yönlendirmelerini dikkate almanız oldukça önemlidir.

Hasarlardan uzak, mutlu günler dilerim.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir