İZMİRLİ SERAMİK SANATÇILARI İSTANBUL’DA

Merhaba sanatsever okurlarım. Bu sayıda sizlere, benim de dahil olduğum, İzmir’li seramik sanatçılarından oluşan, İdol Sanat Evi’nin, Türgök (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) yararına, ilkini haziran ayında açtıkları serginin ikincisini İstanbul’da açmaları ve orada da bir ilki gerçekleştirmelerinden bahsetmek istiyorum.

Daha önceki yazılarımı okuyanların da bileceği gibi, İzmir’deki sergi Türkiye’de bir ilkti. Ve bu sergide, İdol Sanat Evi’nden 21 sanatçının, kendi tarzlarında hazırladıkları seramiklerin İzmir’de beğenilmesi ve görme özürlü arkadaşlarımızın heyecanları İstanbul’daki dostları çok etkilemiş. Rotarylerin sponsorluğunda, Beşiktaş Belediyesi’nin de katkılarıyla, İstanbul’da da bir ilki gerçekleştirdiler. Sergiye katılan görme özürlülerin ilk defa seramiklere elleriyle temas etmeleri, sanatçılardan, eserleri hakkında bire bir bilgi almaları çok özel anlardı. Seramik sergisine gelen görme özürlüler, sergilenen eserleri elleriyle tanırken, her eser ile ilgili bilgiyi hem ses kaydından dinleyerek hem de kabartma Braille alfabesiyle yazılan tanıtım levhalarından okuyarak öğrenebilme fırsatı buldular.

Onların sergideki heyecanları, seramik sanatçılarıyla tanışmaları, kaynaşmaları ve görüşme olanağına da sahip olmaları iki taraf içinde ayrı bir kazanım oldu. Serginin geliri, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği’ne bağışlanacak. Türkiye’nin ilk ve tek Görme Özürlüler Kitaplığı, görme özürlülerin yazılı kaynaklardan yararlanmalarını sağlamak, onların eğitimine ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak gibi güzel bir amaçla 2004 yılında İzmir’de kurulmuş. Türgök, Türkiye’nin her yerine, İngiltere Hollanda, Kıbrıs, Amerika ve Almanya’daki görme özürlülerimize, kabartma (Braille) harfleriyle yazılan kitaplar, dergiler ve ses kayıtlarını ücretsiz göndererek bu alanda yapılmayanı yaparak, görme özürlülülere çok yardımcı oluyor. Bugüne kadar 6 bine yakın görme özürlüye yayınları ile destek olarak, hem hayal dünyalarında hem de eğitim hayatlarında ışık oluyorlar.

Güzel bir amaç için bir araya geldik. Başardık diye düşünüyorum. Onların karanlık dünyalarına ışık olabildiysek ne mutlu bizlere. Yeni birlikteliklerde birlikte olmak dileğiyle, sevgili okurlarıma mutluluklar diliyorum.

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir