FENG SHUI KURALLARINA GÖRE DEKORASYON NASIL OLMALI? 2

Feng Shui’ye devam yazımızla herkese merhaba. Geçen bölüm umarım ilginizi çekmiştir. Acaba Çinliler’in “rüzgar ve su” anlamındaki ilginç dekor felsefelerinin ayrıntılarını öğrenerek yaşam alanlarımızda daha neler yapabiliriz bir bakalım.

Feng Shui’de evin girişi güneye bakıyorsa, bu durum pozitif ve olumlu fırsatlar yakalayacağımızı gösterirmiş.  Düz ve eğimli olmayan araziler Feng Shui açısından iyi değilmiş. Çünkü enerji akışı diktir. Dolayısıyla negatif olduğundan, sizi koruyacak hiç bir eğim ya da engebe olmadığı için uygun olmazmış.

Çin falında herkesin doğum tarihine göre hayvan adlarından oluşan bir burcu ve Su, Tahta, Toprak, Ateş, Metal gibi elementi var. Feng Shui’yi uygularken, kendi elementinizi ve burcunuzu, öğrenmek size kendinizle ilgili bazı ipuçları da verecektir.

Kış aylarında daha sık kullanılan siyah, füme gibi koyu renkler Freng Shui felsefesinde tercih edilmeyen renkler. Bedenin ve ruhun renk dengesini düzenlemek için renkli objeler kullanmak gerekiyor. Siyah hırsı ve kudreti, beyaz saflığı, kahve gücü temsil ediyor. Gri ise kritik bir renkmiş. İdeal kombinasyon renkleri; yeşil ve mavi, gümüş ve altın, kırmızı ve sarı.

Mesela yemek masanızı yansıtacak bir ayna, bereketi ve bolluğu arttırırmış. Odada yüzün baktığı tarafa renkli resim koymak, mum, taze çiçek ve kristal kullanmak pozitif enerjiyi odaya taşıyacaktır. Kullandığınız dolapların kapaklı olması da çok önemli. Çalışma odasında masanızda otururken yüzünüz oda kapısına doğru olmalı. Bu mümkün değilse güneşlik, panjur, jaluzi ile ışığı azaltarak negatif enerjinin etkisini azaltmak için yeterli. Mutfak ise evin arka tarafında olmalı, ocak ve lavabo yan yana olmamalıymış. İkisi de karşıt enerji içerdiği için karşılıklı olmaları lazımmış.

Çevrenin enerjisini ve kişinin enerjisini arttırmaya yönelik bu ilginç dekorasyonu ne kadar uygularsınız bilemem. Ama her şeyin bir anlamının olması çok güzel. Unutmayın Feng Shui’de boşa tutulan her eşya bir yük. Bu eşyaları evden çıkararak bereket ve bolluğa yer açacak ve rahatlama hissedeceksiniz. Fazla eşya enerji akışını zorlaştırıyor. 2016 yılında bol enerjili günleriniz olsun.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir