EVLERDE TROPİK ESİNTİLER

Yazın en bunaltıcı günlerini yaşarken nedense soğuk bir ülke yerine, tropikal bir ortamın bizi daha ferahlatacağı ve serinlik vereceğini düşünürüz. Peki bize bu duyguları veren bir ortam yaratmak istersek nasıl bir dekor yapabiliriz? Bu konuda sizlere birkaç detay vermek istiyorum.

Tropik iklim kuşağından ilham alan egzotik dekorasyon seçimlerinin başlıca malzemeleri meşe, bambu, tik, iroko ya da rattan gibi malzemelerdir. Bu malzemeler hem iç hem de dış mekanda mobilyalarda ve aksesuarlarda kullanılır.

O coğrafyaların bitki ve hayvanlara gönderme yapan formlar ve parlak renk birleşimleri, mekanlarımıza bir sıcaklık verecektir. Bu stilde bir sonuca ulaşmanız için, cesur renk geçişleri ve tropik desenlerin karmaşası mutlaka gerekiyor.Bu seneki stil rotalarında, egzotik bölgelerde yetişen ağaçların doğal haliyle kullanımı, enerjik renk karmaları, botanik simgeleri ve doğal örgü malzemeleri yine çok popüler. Hedefiniz egzotizmi renklerle yakalamaksa, ortamınızda çizgilerin içine animal desenleri ve çiçeklileri mutlaka yerleştirmelisiniz. Zeminde hindistan cevizinin liflerinden yapılan koko halı ve post kullanabilirsiniz. Tropik iklimlerin karakteristik sembolleri ananas, muz kivi gibi meyveler, palmiye, sarmaşık ve büyük yapraklı bitkiler ve papağan, flamingo, fil, kaplan, zebra, gibi vahşi hayatın sembolü hayvanlarla desenlenmiş kumaşlar böyle bir ortamın olmazsa olmazlarından. Burada, tercihlerinizi yaparken doğal liflerden yapılmış olanı ve pamuklu olan kumaşları tercih etmeniz sıcak günlerde sizin lehinize olacaktır. Tropik desenli duvar kağıtları da size yardımcı olacak en önemli malzemelerden. Evinizde ya da yazlığınızda bir duvarı turuncu, mavi, hardal sarısı, kivi yeşili ve amazon yeşili gibi canlı renklerde boyayarak önüne düz renkli mobilyalar yerleştirebilir; sadece bu tarzda seçeceğiniz aksesuar, yastıklar veya renkli seramiklerle yaz keyfinize tropik bir neşe katabilirsiniz. Böylece renklerin en parlaklarının, desenlerin en neşelilerinin birbirleriyle özgürce dans ettiği bol palmiyeli ve egzotik meyveli desenlerle evinize bambaşka bir coşku katacaksınız. Tabii mutlaka tropik ağaçlar, büyük mumlar, masklar, geniş etnik desenli puflar, hasır aksesuarlar, örgü sepetler ve baharat aromalı tütsüler de olmalı.

Böyle bir ortamda tatil yapmak da, biraz miskinlik yapmak da çok doğal. Evinizde oluşturacağınız dekorda,yerden aydınlatmayı tercih etmenizi öneririm. İhtiyaç duyduğunuzda kullanacağınız bir ahşap tavan vantilatörü hem gece hem de gündüz için kullanışlı ve ortama uygun olacaktır. Enerjinizi toparlayacağınız güzel ortamlar, bir sonraki günlere, yaşama pozitif olarak yansıyacaktır.

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez2 mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez3

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir