EVİNİZDE RENK PATLAMASI İSTER MİSİNİZ?

Evlerimizin dekorasyonunda, renklerin ve renk seçimlerinin önemi son yıllarda daha renkli tasarımlara yönelim ile artmaya başladı. Mobilyalarda farklı renkler dekorasyonlarda da etkili bir farklılık yaratacaktır. Kontrast renkler ya da aynı rengin farklı tonları kullanılarak renklendirilen mobilyalar tahmin ettiğinizden çok daha etkili bir dekorasyon değişikliği oluşturacaktır.

Mobilyalarda farklı renkleri seçerken parlak renklerin kullanımının son yıllarda arttığını da belirtmeden geçmeyelim. Lacivert, gri, mor, mavi, yeşil hatta kırmızı en popüler olanları. Bu renkleri başka renklerle birlikte de kullanabilirsiniz. Renk seçiminde sizin zevkleriniz ve diğer mobilyaların renkleri de önemli bir etken yaratır. Pastel renklerin de mobilya renklendirmede kullanıldığı da sıklıkla görülür. Pastel tonlarda boyanan dolap, şifonyer ya da komidinleri duvar kağıdı desenleri ile kombinasyonlarda kullanabilirsiniz. Renklerin dünyasına girdiğimiz zaman çıkmak pek mümkün olmuyor. Renkli mobilyalar son derece ciddi bir dekorasyonu hareketlendirerek neşeli bir atmosfere geçiş sağlar.

Pastel dekorasyona sahip alanlarda ya da değişiklik istediğiniz odalarınızda bu renk değişikliklerini uygulayabilirsiniz. Farklı renkler kullanıldığı zaman oluşacak dikkat patlamasına hazır olun. Çünkü tüm bakışlar bu renkteki mobilya ya da aksesuara çevrilecek.Renkleri kullanmak elbette biraz cesaret isteyen radikal bir karar. Göz alıcı parlaklığıyla kullandığınız eşyanız her zaman kendini gösterecektir.

Canlı renkleri duvarlarınız için kullanabilirsiniz; örneğin mutfak duvarlarını canlı bir sarı boyayarak iştah açan bir mekan yaratabilirsiniz. Salonunuzdaki tek bir mobilya üzerine yoğunlaşarak, tekli koltuğunuzu menekşe moru kullanıp yine aynı tonda abajur, kırlent ve mumlarla tamamlayarak dekore edebilirsiniz.

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez5

Mobilya olarak kullandığınız birkaç aksesuarınızı, belki sadece ayaklarını canlı renk kullanarak dekorasyonunuzda farklılık yaratabilirsiniz. Ama bu tarz dekorasyon yaparken dahi unutmamanız gereken en önemli kural, muhakkak birkaç yerde masif ağaç olalı. Bunu unutmayın.Dekorasyonunuzu siyah, beyaz canlı bir renk veya krom yapsanız dahi, mutlaka ağaç kaplama veya masif bir masa üstü, bir sehpa, kolları ahşap rengi koltuk mekana kalite getirecektir.

Renklerle oynamak ve kolayca dekorasyonda farklılık yaratmak sizin elinizde. Sınırlarınız ve hayal gücünüzün imkan verdiği her şeyi dekorasyon yaparken uygulayabilirsiniz.Unutmayın, mutluluğunuz için, her yönüyle düzenli ve huzurlu bir ev çok önemlidir. Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…

Kaan Yenilmez
Mimar
kaan.yenilmez@gmail.com

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez4

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez3

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir