DEKORASYONDA DUVARLARDA FARKLILIK

Evimizi yenilerken en çok tercih edilen, belki de en kolay yenileme şekli olan duvarlarımızı boyatmak. Renk seçiminde vanilya, şampanya, kese kağıdı, antrasit (koyu gri), açık gri ve beyaz gibi renkler en risksiz olan renkler oldukları için ilk düşünülen tonlardır. Daha sonra da farklı görsel ve işlevsel duvar uygulamaları arasından tarzımıza en uygun olanı seçmek, evimize farklılık katacaktır.

Salonunuzda konsol veya plazmayı koyduğunuz duvarı öne çıkartmak isterseniz, o bölümleri duvar kağıdıyla kaplayın. Duvarınızı stilinize uygun bir duvar kağıdıyla kaplayarak görsel bir odak noktası yaratabilirsiniz. Tercihen antrasit, mavi, taş rengi tonlarında, geniş çizgililer, şal desenler veya modern bir tarz istiyorsanız optik desenler kullanabilirsiniz.

Mesela bir duvara boydan boya yaptıracağınız kitaplık, evinize sıcak ve hareketli bir görünüm sağladığı gibi, kitaplarınızı yatay, dikey olarak ya da verev bir kitaplık seçerek kitaplarınızı gruplar halinde yerleştirmenizi sağlayarak hoş bir görüntü katacaktır. Salonunuz genişse, dar, uzun bir kitaplık ile yemek ve oturma bölümünü ikiye ayırabilirsiniz. Baklava formunda kesilmiş ayna kaplayarak da mekanı genişletebirsiniz. Mekanlara kazandırdığı derinlik, genişlik ve aydınlık nedeniyle dekorasyonda hiç vazgeçemediğimiz bir duvar aksesuarı olan aynalar, farklı seçenekleriyle (bilhassa oksitli ayna) her stile uyum sağlayabiliyor. Evinizde uzun bir koridor varsa, aynalar hem duvarları dolu gösterecek hem de koridorun dar ve karanlık algısını azaltacaktır. Başka bir seçenek ise bir duvarı boydan boya ya da sperasyon gibi bölerek akvaryum yaptırmak. Böylece suyun ve balıkların dinlendirici enerjisinden yararlanmanız mümkün. Akvaryum genişliğinin en az yüksekliği kadar olması, ölçüleri planlarken seçeceğiniz balıkların ve yapacağınız arka fonun dikkate alınması, bitkili bir akvaryumda kumun arkadan öne doğru eğim verilmesi, vereceği derinlik için önemli bir ayrıntı. Duvarınıza nişler yaptırtmak, asimetrik raflar asmak, dikey bambularla bitki duvarı oluşturmak, farklı dokuda duvar panelleri kaplatmak, biriktirdiğiniz koleksiyonların ve resimlerin hepsini bir duvarda sergilemek de farklılık yaratmakta işe yarayacaktır.

Sıcak ve rahatlığın son zamanların en tercih edilen, ev yaşam trendi olduğunu unutmayın. Sadece fiziksel anlamda kullanışlı, rahat ettiren modeller değil, doğal özelliklere sahip mobilya ve aksesuarlar seçmeniz, evinize özel ve farklı bir hava verecektir.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir