ÇATI KATI DEKORASYONU

Çatı katları önceden kullanılmayan eski eşyaların veya fazlalıkların depolandığı bir kiler, ya da çocuklar için saklanılacak gizemli en güzel mekanlar olarak kullanılırdı. Son yıllardaysa metrekaresi ne olursa olsun Çatı Katları, evin çok keyifle ve zevkle yaşanan en güzel mekanlarından biri haline geldi. Peki Çatı katınızın nasıl daha konforlu ve kullanışlı olmasını sağlayabiliriz?

Bu konuda bazı püf noktalarını birlikte değerlendirelim. Çatı katınızı depo olarak kullanmayacaksanız, çatı katınız imar yasasına uygun düzenlenmemişse, baş gösterecek bazı sorunlarınız var demektir. En sık rastlanan sorunların başında eğer isteniyorsa çatı katına yerleştirilen asansör sistemi çekmektedir. Diğer önemli konu da izolasyon sorunudur. İzolasyon gerekiyorsa, işe önce bu sorunu çözerek başlamalıyız. Unutmayın metal, cam, taş, demir gibi malzemeler ısı iletkenliği yüksek olan malzemelerdir. Çatı katı dekorasyonunda, kullanılmayacak alanlar iyice hesaplanmalı, insan boyunu aşan yerlere ağırlık verilmemelidir. Eşya seçimini yaparken küçük ve ağır olmayan eşyalar tercih edilmelidir. Kışın oldukça soğuk yazın da bir o kadar sıcak olması ve sağanak yağmurlarda yaşanan sorunlar nedeniyle kullanımı biraz zahmetli olan çatı katının, izolasyonu doğru bir şekilde yapıldığı takdirde bu sıkıntıları kolaylıkla ortadan kaldırmanız mümkün olur.

Çatı katınız çok fazla ışık almıyorsa duvarların ve yer döşemelerinin açık renklerde olmasına dikkat edin. Bu, ortama derinlik katmanıza yardımcı olacaktır. Az ışık alan çatı katlarında aydınlatmaların doğru bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Spotlar, aplikler, yansıtıcılı ışıklandırmalar oldukça ferah ve aydınlık bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Tavanlar alçak olduğundan avize tarzı aydınlatma kullanmayın. Tavan yüksekliklerinin standart olmaması hatta alçak oluşu nedeniyle mobilyalarınızın, özellikle dolaplarınızın, perdelerinizin, raflarınızın yerleşimi biraz problemli olabilir. Bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz gibi, özel ölçünüze göre dolap yaptırmak en doğrusu. Biraz yaratıcılığınızı ve zevkinizi katmanız yeterli.

Ya da internetten size uygun görseli bularak sorunu çözebilirsiniz. Çatı katınızda bölme yoksa alçıpan, gazbeton veya mdf gibi hafif malzemeler kullanarak oldukça kullanışlı ve konforlu bir alan yaratabilirsiniz. Zeminde ses geçiren laminantı sakın kullanmayın. Halı veya kauçuk yer malzemelerini tercih edin. Sizler de kendi çatı katınızı amacınıza göre düzenleyip, belki de evin en şirin ve keyifli odası haline getirebilirsiniz.

mavisehirdergisi-kaan-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir