ÇAĞDAŞ JAPON SANATÇILAR VE İZMİR

Merhaba sevgili okurlar… 2014 yılının son bulduğu şu günlerde; İzmir’de geçtiğimiz günlerde sanatseverlerin ilgi ve beğenisi bir sergide yoğunlaştı.

Materyaller ile Diyalog isimli Çağdaş Japon Güzel Sanatları ve El Sanatları Sergisi 24 Kasım- 13 Aralık 2014 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergi süreci boyunca Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin 5 sergi salonu Japon Güzel Sanatlarının geleneksel materyalleri ile yapılan seramik, vernikleme, tekstil ve kağıt konularındaki el sanatları sergilendi. Sergide farklı yaklaşımlar kullanan ve aynı materyaller ile yaratıcı farklı sonuçlar ortaya koyan Keiko Art International’dan 28 seçkin sanatçının eseri sergileniyor. Tüm eserler geleneksel teknik ve tecrübeye sahip olan kişilere ait.

Uluslararası Sanat Merkezi Sahibi Keiko Fukai, Çağdaş Japon Güzel Sanatları ve El Sanatları Sergisi’ne 28 sanatçının 120’ye yakın eseri olduğunu söyledi. Çağdaş Japon Güzel Sanatları ve El Sanatları Sergisi’nin İzmir’de ilk defa gerçekleşen sergisinde 4 materyal kullanılmış. Bunlar; seramik, tekstil, kağıt ve lakedir. Sanatçıların Türkiye’de İzmir ilini seçmelerinin sebebi Japonya’ya ve Japon kültürüne karşı meraklı kişiler yaşıyor olmasıymış. Eserlerimizi görmek isteyenler olursa biz seve seve tekrar geliriz diyorlar. Ne kadar güzel…

Uluslararası standartlardaki sergiyi İzmir’imize getiren; başta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibine teşekkür ediyorum. İzmir’li sanatseverler de eminim onları tekrar İzmir’de görmek isterler. Bu tarz sergilerin 2015’te daha çok olması dileğimiz. Dünyamızda ve Ülkemizde barışın olduğu, keyifli yıllar dilerim.

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir