BAŞARIYI GELECEĞE TAŞIMAK

Her spor branşında olduğu gibi teniste de altyapıdan sporcu yetiştirmek ve bu sporcuların gelişimine yardımcı olmak çok önemlidir. Bu sporcuları geleceğe taşımak, gerçekten zahmetli ve zor bir iştir. Sabır, bilgi ve beceri gerektirir.

Sporcunun yeteneği, devamlılığı, ailenin spora bakış açısı, kulübün ve antrenörün vizyonu sporcunun gelişiminde büyük önem taşır.

Genelde bu sürecin başlaması ve devamı şu şekilde olur.
Her kulübün mutlaka küçük yaştaki sporcuları tenise başlattığı spor okulları vardır. Bu spor okullarına kaydolan sporcuların arasından, istikrarlı, istekli ve nispeten daha yetenekli olanlardan belirlenen sporcuların aileleriyle görüşülür ve onların alt yapıya alınması konusunda ve sürecin nasıl işlediği konusunda görüşmeler yapılır. Sporcunun ailesi de bu konuda istekliyse, sporcuya lisans çıkartılır ve o artık turnuvalara girmek için hazırdır. Önünde uzun, zorlu ve bir o kadar da zevkli bir yol vardır. Türkiye Tenis Federasyonunun düzenlediği 8-9-10 yaş turnuvalarında ilk adımlar atılır. Daha sonrasında yaş grubu turnuvalarına ilave olarak uluslararası arenaya adım atılır, Tennis Europe turnuvaları ve yaş büyüdükçe ITF turnuvaları da oynamaya başlar sporcu ve sonrasında profesyonel turnuvalarla bu süreç devam eder.

İşte tam bu yaşlarda, bir karar zamanıdır aileler için, okula mı devam edecek yoksa spor kariyerine profesyonel olarak devam edecek mi? Bir çok aile bu soruyla ve sorunla karşı karşıya gelir ve genelde spor kariyeri değil de okul kariyerine devam kararı alınır. Böylece çok uzun bir süreçte geçen zorlu antrenmanlar sonucunda tenis, profesyonel kariyerden ziyade eğitime destek olarak kullanılan bir özellik olarak kullanılır. Tabiiki bu da kötü bir şey değil, sporcu o güne kadar ki çabasının ödülünü eğitim bursu olarak geri alır ama çoğunluk bu yolu seçtiğinden dolayı ülkemizde profesyonel tenis oynayan ve oynamayı hedefleyen oyuncu sayısı yok denecek kadar azdır.

Ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek oyuncuların artması için, bu tablonun mutlaka değişmesine gerek var ve kulüplerimizin altyapılarından yetenekli oyuncuları bulup ebeveynlerini bilgilendirip geleceğe hazırlamaları, sporcularımızın kariyerlerini gelecekte de sürdürmeleri adına gerçekten çok büyük önem taşıyor.

Başarının geleceğe taşınması, sporcularımızın gençlerde elde ettikleri başarılı sonuçları, profesyonel kariyerlerine aynı istekle devam etmeleriyle ve daha çok çalışmalarıyla sağlanabilir. Ülkemizin böyle gençlere gerçekten çok ihtiyacı var.

Herkese sağlıklı, mutlu ve tenisle dolu günler diliyorum.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir