2015’İN TREND RENGİ MARSALA

Merhaba sevgili okurlarım. Kış aylarının nihayet sonuna geldik… Soğuk günlerden sonra bahar ayları insana yenilik ve değişiklik yapmak için en güzel zaman. Peki ne yapalım diyorsanız, size 2015’in trend rengi konusunda bilgi vermek istiyorum. İlk duyduğunuzda bu nasıl bir renk dediğinizi duyar gibiyim.

Her yıl Pantone Renk Enstitüsü bir rengi, yılın rengi olarak aday gösteriyor.Geçen yıl orkide morunu seçmişti. Bu yıl 2015’in renginin marsala olduğunu açıklayan pantone, bu rengin yeni yıla damgasını vuracağını açıklamış. Bu renk adını Sicilya adasının en batı noktasında bulunan Marsala şehrinden almış. Bu küçük ama sevimli şehirde yaşayan Marsala halkının özel olarak ürettiği, saf alkol eklenerek güçlendirilen kuvvetli bir şaraptan adını alan bu renk, kızıl ve kahvenin müthiş karışımından oluşuyor. Pantone Renk Enstitüsü bu rengi “doğal, güçlü ve toprağımsı şarap kırmızısı” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda bu güzel tonun zihni, vücudu ve ruhu zenginleştirdiğini ekliyorlar.

Bu rengin seçilmesinde en büyük etken baharat renklerinin, kahve kızılımsı tonların çok tercih edilir olması ve sevilmesi sanırım.

Peki biz bunu dekorasyonda nasıl kullanacağız. Bu renk ana değil ama baş yardımcı renk olarak kullanılmalı. Çünkü baskın bir renk. Arka fonda beyazın kullanıldığı bir evde, bu renk kanepe veya koltuk muhteşem görünecektir. Bu güzel rengi kırlentlerde sandalyelerde kullanmak insana inanılmaz bir enerji verecektir. Tutkulu havası ile ortamın ambiansını birden bire değiştiren bu rengi, giyimden dekorasyona 2015 yılında çok göreceksiniz.

Doğru kombinlemek istiyorsanız soft renklerin yanına iliştirin bu rengi. Bu rengin uygulandığı ortamların bol ışıklı olmasına dikkat edin. Moda diye abartılı kullanmayın derim. Bu renk, sizlere ilham verecek, ilginizi çekecek diye umuyorum. Evinizin ruhuna uygun şekilde kullanmak sizin elinizde.

İyi günler dilerim.

Kaan Yenilmez
Mimar
kaan.yenilmez@gmail.com

mavisehir-dergisi-kaan-yenilmez2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir