10. CONTEMPORARY ISTANBUL

Bu sene 10.’su açılan Contemporary Istanbul, 12-15 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar’da düzenlendi. 16 bin 600 metrekarelik alanda gerçekleşen Contemporary Istanbul’u bu sene 86 bin sanatsever ziyaret etmiş. Bu yazımda beş gün süresince İstanbul’u çağdaş sanatın merkezi haline getiren bu sergiden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak 2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 64 yabancı, 102 sanat galerisi ve 700 sanatçı katılmış. Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul’un bu yılki en dikkat çeken bölümleri; yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin, Ortadoğu’nun Çağdaş İran Sanatı örneklerinin sergileneceği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu’nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer alacağı Australia China Art Foundation oldu.

Sadece İstanbul’un değil, bütün dünyadan sanatseverlerin saygısını kazanmış bir sanat fuarı. Bu bölgenin üretken sanatçılarının katılımcı olduğu, geniş bir sanat izleyici kitlesinin odak noktası olan bu sergiyi önümüzdeki yıl mutlaka takip edin. Türkiye’deki sanat anlayışına yeni bir soluk getiren bu sergide, sanatın geldiği noktayı görmek size keyif verecektir.

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir