YAZA DAHA FİT DAHA FORMDA

Yaz sıcakları hafif hafif kendisini göstermeye başlamışken insanları bir incelme telaşı sarmış durumda. Peki ama kim nasıl diyet yapmalı, kilo vermenin püf noktaları nedir?

Her şeyden önce bilmelisin ki değişim süreci bireyseldir, fakat değişimin temel gerekleri ve değişime hazırlıktaki problemler çoğu zaman birbirine benzerdir.

• Öncelikle kendi yaşına, cinsiyetine, ağırlığına, boyuna ve yaptığın fiziksel aktiviteye uygun kalorili; karbonhidrat, protein ve yağ bakımından gerekli örüntünün sağlandığı; kan tahlillerine uygun bir diyet listen olmalı. Böylelikle kas kaybı yaşamadan en hızlı şekilde kilo kaybı yaşayabilirsin. Bilimsel alt yapısı olmayan bilgiler seni yanıltmasın. Mutlaka işin uzmanına danış. Her zaman sana ve fizyolojine özel olarak planlanmış beslenme programlarını uygula.

• Diyet kelimesinin anlamı “yaşam tarzı”dır, Mevcut beslenme durumun ile hayalindeki diyeti harmanlayarak kendi yaşam tarzını oluşturmak hedefin olmalı. İstediğin ile olması gerekeni sağlıklı bir şekilde buluşturabilmek için de; gerçeklik dışı, mucize vadeden, sağlıksız tüm listeleri bir kenara bırakıp profesyonel bir destek almalısın.

(HIZLI BİLGİ)
KİLO VERME İLLÜZYONU ŞOK DİYETLER

Şok diyet diye tabir edilen diyetler çok düşük kalorili, çoğu besin öğelerinden yetersiz diyetlerdir. Bu tür diyetlerle yağlar kaybedilmez, su ve kas kayıpları gözlenir. Vücut ihtiyacı olan enerjiyi, bu tür diyetlerle karşılayamaz ve enerjiyi sağlamak için kas proteinlerini ve karaciğerde bulunan bir tür şekeri (glikojen) kullanmaya başlar. Gün boyunca aç kalan bir insanda kan şekeri düşer, halsizlik, yorgunluk, anlama ve öğrenme kabiliyetinde düşme gözlenir, baş ağrıları oluşur. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, sonuçta kaybedilen yağ değil, su ve kas olur. Bir gram kas kaybedildiğinde, yaklaşık 2,7 gram da su kaybedilir. Dolayısıyla tartıda görülen kayıplar aldatıcıdır. Doğru kilo kaybı vücut yağ dokusundaki azalma ile olur. Beden olarak incelme ancak yağ kaybı ile mümkündür.

Metabolizmayı yavaşlatır
Şok diyetlerin diğer bir olumsuz etkisi metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Vücutta ne kadar fazla kas varsa, metabolik hız da o kadar yüksek, yani yağ yakma yeteneği o kadar iyi demektir. Şok diyetler ile kas kaybı ve metabolizmanın yavaşlaması sonucunda kişi normal beslenme düzeninde olsa dahi kilo alabilmektedir.

mavisehir-dergisi-fitizmir6

• Her anımız, her yaptığımız ruh halimiz ve motivasyonumuz ile çok ama çok yakından ilişkili. Başarılı olmak istiyorsan günlük yaşantında ihtiyacın olan motivasyonu ve daha fazlasını nasıl bulacağını öğrenmelisin. Herkesi motive eden şeyler seni motive etmeyebilir. Aynı şekilde herkesin uyguladığı listeleri uygulamak, kısa zamanda internetten bulunan listeler ile kilo vermeye çalışmak elbette kimseyi motive etmiyor. Bu yüzden de tüm bunları deneyen insanlar başarısız oluyor. Yapman gereken ise; neyin seni motive edeceğini keşfetmeli, bu motivasyon kaynağını hayatına adapte etmelisin. Unutma birini her sabah yüzmek mutlu ederken birini akşam yürüyüşü mutlu edebilir…

• Sevdiğin besinleri tüketmeyi bir anda da bırakmamalısın. Bunu yapmak o gıdalara daha çok yönelimine sebep olacaktır. Porsiyon kontrolünü öğrenmeli miktarını azaltarak ve daha sağlıklı hale getirerek tüketmelisin. Örneğin çikolata seviyorsan gün içinde 20-30 gr tüketebilirsin. Çikolata tercihin ise bitterden yana olsun ve beraberinde de süt içebilirsin. Bu sayede sevdiğin besini ölçülü ve sağlıklı bir şekilde tüketirsin hem sen mutlu olursun hem de bilinçaltın mahrumiyet duygusuyla karşı karşıya kalmaz!

• Kahvaltınızı atlamayın ve sağlıklı bir kahvaltı menüsünü seçin! Kahvaltı, uzun saatler boyunca aç kalmış vücudumuzun, öğlene kadar sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür. Karbonhidrat kaynağı tam tahıllar, protein kaynağı olan süt, peynir, yumurta; yağ kaynağı badem, ve ceviz kahvaltınız için harika olacaktır. Yoğun hayatın temposunda sabahları biraz daha erken uyanarak sağlıklı ve formda bir kahvaltı hazırladığınızda gün içerisindeki tatlı ve açlık krizlerinizin nasılda azaldığını fark ediceksiniz.

• Aç kalarak, öğün atlayarak kilo veremezsin! Çünkü atladığın her öğün; gece sana atıştırma olarak geri dönecektir ve seni çok daha fazla pişman edecektir. Ara öğününü yap ki kontrol hep sende olsun.

mavisehir-dergisi-fitizmir4

• Menülerinizi planlayın! Danışanlarımızdan en çok duyduğumuz  şey “akşam evde ne olursa ondan yiyoruz” oluyor. Fakat akşam yemeğiniz belli olmadığında öğle yemeğinizdeki seçimleriniz de belli olmuyor ve bu yüzden çoğu zaman akşam yemeklerinde problem yaşanabiliyor. Akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi bilmek öğle menüsünde seçimleri kolaylaştırırken ne yiyeceğiz diye düşünüp sipariş vermekle son bulan stresli akşam yemeği sürecinin de önünde geçiyor.

• Tartı ile ilişkini sınırlandır!
Sabah akşam görüştüğün tartı ile arana bir mesafe koymanın vakti geldi de geçiyor bile! Düşük rakamlar gördüğünde mutlu, yüksek rakamlar gördüğünde mutsuz eden bu dostuna bir dur de! Çünkü; sana her zaman doğruyu söylemiyor ve diyetini sabote ediyor. Araştırmalar sık tartılan bireylerin diyet motivasyonunun düşük ve kilo verme sürecinin yavaş olduğunu gösteriyor. Neden mi? Bu sıkı ilişki vücudun stresteyken salgıladığı kortizol hormonunun salımını tetikliyor. Haftada 1 gün, sabah aç karnına, tuvalete çıktıktan sonra, çıplak veya her seferinde aynı kıyafetle tartılman yeterli. Daha fazlasına ihtiyacın yok unutma.

• Her öğünde mutlaka tam tahıl bulundurun. Tam tahıllar kan şekerini dengelemede ve iştah kontrolünü sağlamada birebir. Tam tahıllar beynin enerji kaynağı olan glikozun kaynağı. Tam tahıllı besinlerin daha düşük glisemik indekse sahip olması yemeklerden sonra kan şekeri seviyesinin inip çıkması konusunda daha düşük oranlara yol açması anlamına gelmekte. Doğru porsiyonda, doğru karbonhidrat tercihleri ile metabolizmanı ateşle. Bu değerli besin grubu hakkında ki asılsız haberlere, karalamalara inanma, bilinçli ol. Aynı zamanda zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip tam tahıllar kalp hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıklarla savaşta önemlidirler. Tam buğday, tam çavdar ürünleri, bulgur, kinoa gibi tam tahıl ürünlerine mutlaka hayatında yer ver. Unutma, tam tahıllar öğünlerinin olmazsa olmazlarından.

mavisehir-dergisi-fitizmir2

• Günde 3-5 porsiyon meyve ve sebze yemelisin. Bu sebze ve meyvelerin, çeşitliliğini sağlamak önemli. Diyette ne kadar çeşitli bir beslenme modeli mevcut ise o kadar zengin vitamin ve mineral içeriği var demektir. Aynı zamanda meyve ve sebzelerde bulunan posalar ile bir yandan bağırsak sağlığını korurken bir yandan kilo verme programına da hız katmış oluyorsun.

• Egzersizle mutluluğunuza mutluluk katın! Sağlıklı beslenmenin temelinde yatan planlı yaşama başta zor gibi görünse de zamanla hayatına pek çok kolaylık katacak ve düşünmek zorunda olmadığın pek çok detayla birlikte sağlıklı beslenerek mutlu olacaksın. Buna bir de hafif tempolarda egzersizi eklediğinizde ise mutluluk hormonlarınız tavan yapacak ve sağlığınız için tüm yapılması gerekenleri yapmış olacaksınız.

mavisehir-dergisi-fitizmir5

Sağlıklı, mutlu, formda ve bol motivasyonlu günler dileriz.

ADRES: İsmail Sivri Sokak No: 3 İskele Apartmanı Daire: 3 Bostanlı – Karşıyaka / İZMİR
Tel: 0232 362 13 15  GSM: 0533 596 17 39  İnstagram: @fit_izmir  www.fitizmir.com.tr

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir