HAMİLE KALMAK İÇİN YETERLİ YUMURTANIZ VAR MI?

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile hastalarına en iyi hizmeti vermeyi ilke edinmiş olan Talatpaşa Tıp Laboratuvarı, Mavişehir Park Yaşam Ofisleri’nde açtıkları şubeleri ile yükselmeye devam ediyor. Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nın başarılı doktorları “Antimüllerian Hormon” hakkında merak edilenleri Mavişehir Dergisi okurları için anlattılar.

Antimüllerian hormon (AMH), “Transforming growth factor-beta” ailesine ait dimerik bir glikoprotein hormonudur. Erkeklerde testis Sertoli hücreleri tarafından, kadınlarda yumurtalık granüloza hücreleri tarafından üretilir. AMH hormonu, temel olarak kadınlarda gebelik oluşabilmesi için yumurta kapasitesinin ve kalitesinin araştırılmasında kullanılmaktadır. Kadın Doğum uzmanlarına infertilite tedavilerinin seçiminde ve tedavi başarısının değerlendirilmesinde yol gösterici olmaktadır. AMH’nin over rezervi belirlenmesinde FSH, E2 (östrojen), İnhibin-B gibi hormonlara göre çok daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir. AMH değeri yumurtalıklardaki küçük antral folküllerin sayısı ile orantılıdır ve bu nedenle overlerdeki primordial folikül havuzunu çok iyi yansıtır. Yaş ilerlemesi ile birlikte primordial folikül sayısı ve AMH değeri giderek azalır, menopozdan sonra tespit edilemeyecek seviyeye gelir.

AMH hormonu bakılması hangi durumlarda değerlidir?
• Menopoz durumunun değerlendirilmesi
• İnfertilite açısından over rezervinin değerlendirilmesi
• Yardımcı üreme teknikleri / IVF uygulamalarında over cevabının değerlendirilmesi
• Prematür over yetmezliği tanısı
•Polikistik over sendromu tanısı
• Bebeklerde belirsiz genital yapı mevcudiyeti ve diğer interseks durumlarının değerlendirilmesi
• Testiküler fonksiyonun değerlendirilmesi
• Over granüloza hücreli tümörlerde tanı ve takip.

AMH düşüklüğünü yükseltmek mümkün müdür?
Hastalar tarafından sık sorulan sorulardan birisidir. Over rezervi yani yumurtalık kapasitesi değerlendirmesinde kullanılan diğer hormonlar gibi AMH de yumurtalıkların kadının yaşının ilerlemesi ve diğer faktörlere bağlı olarak değişen kapasitesi hakkında bilgi verir ve bu nedenle nasıl hastanın yaşını gençleştirmek mümkün değilse bu tür hormon değerlerinin yükseltilmesi, düzeltilebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle hastaların AMH veya FSH değerlerini düzeltmek amacıyla gereksiz bitkiler, otlar, çaylar, destek kürleri peşinde koşmaması, bunlarla vakit kaybetmemesi gerekir. Kısırlık tedavisinde vakit çok değerlidir, geçen aylar yıllar hastanın aleyhine işler. Bu nedenle gereksiz ve zararlı olabilecek önerilerle vakit kaybetmek yerine konunun uzmanı doktorlar tarafından öneriler tedavi seçenekleri vakit kaybetmeksizin uygulanmalıdır.

AMH normal değeri kaç olmalı?
Kadınlarda antimüllarian hormon normal  değeri yaşa bağlı olmakla birlikte  genel olarak 1-3 ng/dl arası normal kabul edilir. 1 ng/dl altındaki değerler over rezervinin azaldığını gösterir.

Yalı Mah. 6523 Sk. No:32/B Kat:4 D:417 Park Yaşam Ofisleri Mavişehir Tel: 0232 404 0 555 (Pbx) – Fax: 0232 404 0 557
www.talatpasatip.com

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir