GÜLÜŞ TASARIMI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Protetik Diş Tedavisi (protez) uzmanı Dr. Ali Erdem, Mavişehir Dergisi okurlarına gülüş tasarımı ile ilgili bilgiler aktardı.

Diş hekimliğinde estetik nedir?
Günümüzde insanların sosyal etkileşimleri arttıkça, estetik arayışı artmaktadır. Estetik göze hoş gelen, güzel olarak tanımlanabilir ancak keskin kaideleri olan bir kavram değildir. Bir kişide estetik olan bir özellik başka bir kişide göze hoş görülmeyebilir. Önemli olan doğala uygun olmak ve uyumdur. Bir kişide estetik olarak göze en çok çarpan yer yüz, yüzdeki en önemli unsurların başında dişler ve dudaklardır. Güzel ve etkileyici bir gülümseme; insanlara estetik görünümün yanı sıra, kişinin özgüvenini arttırarak, hem ikili ilişkileri, hem de sosyal çevreyi pozitif yönde etkileyecektir. Daha güzel gülüş arayışı, son dönemlerde populer olan gülüş tasarımını ortaya çıkarmıştır.

Gülüş tasarımı nedir?
Kişinin kendine özgü yüz özellikleri ve mizacını göz önünde bulundurarak, doğal görünen, güzel ve yüz ile uyumlu, ideal gülüşü sağlamaktır. Bunun için başta dişler, dişetleri ve dudakların yanısıra yüz hatları, yaş, cinsiyet, sosyal statü de dikkatlice değerlendirilmelidir.

Gülüş estetiğinde önemli faktörler nelerdir?
Dişlerin şekil, dizilim, boy ve renkleri, dişeti seviyesi ve rengi, dudak seviyesi ve dolgunluğu ve gülüş sırasında bu dokuların birbirleri ile olan uyumları gülüş estetiğinde önemli faktörlerdir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?
Gülüş tasarımında dişlerin oluşturduğu bölgenin (beyaz estetik) ve yumuşak dokuların oluşturduğu estetik (dişeti ve dudaklar, pembe estetik) ve bunların birbirleri ile olan uyumları dikkatlice değerlendirilir. Bu amaçla kişiden konuşma, gülme sırasında fotoğraf ve video kayıtları alınarak, dişlerin ve yumuşak dokuların konumları incelenir ve değerlendirmeler sonunda dijital (dijital gülüş tasarımı – digital smile design) ve 3 boyutlu (mock up) gülüş tasarımı yapılır.

Gülüş tasarımını kişi nasıl görebilir?
Gülüş tasarımı, kişiden alınan fotoğraflar üzerinde öngörülen son hali ile dijital olarak (dijital gülüş dizaynı – digital smile design), kişiden elde edilen modeller üzerinde 3 boyutlu şekillendirmenin kişinin ağzına geçici özel malzemelerle aktarılması ile de 3 boyutlu olarak (mock up) ağıza taşınarak yeni oluşturulan gülüş tasarımı değerlendirilir.

Gülüş tasarımının ağıza aktarıldığı malzemeler dişlere zarar verir mi?
3 boyutlu şekillendirme modeli üzerinden elde edilen silikon kalıp içerisine yerleştirilen özel geçici mateyaller dişler üzerinde herhangi bir aşındırma vb. işlem yapılmadan ağıza yerleştirilir. Kısa bir sürede sertleşen geçici materyal ile ağız içerisinde gülüş tasarımı değerlendirilir ve sonrasında hekim tarafından tekrar kolayca dişlerin üzerinden uzaklaştırılır. Bu işlemler dişlere ve dişetlerine zarar vermez.

Gülüş tasarımı kaç seans sürer?
Kişi ile ilk görüşme sırasında kişinin beklenti ve istekleri üzerinde konuşularak, kişiden fotoğraf ve video kayıtları ve dişlerin ölçüleri alınır. Elde edilen diş modelleri üzerinde 3 boyutlu şekillendirme çalışması sonrasında kişi ile tekrar buluşularak gülüş tasarımı özel geçici materyallerle kişinin ağzına aktarılır. Gülüş dizaynında mutabık kalınması üzerine uygulanacak tedavi seçeneğine göre randevular verilir.

Gülüş tasarımı yaptırmak istediğimizde dişlerimizi kestirip doğal yapılara zarar vermemiz gerekir mi?
Gülüş tasarımı için her zaman dişlerin kesilmesi ve kaplama yapılması gerekmemektedir. Kompozit estetik dolgu malzemeleri ile laminalar ve şekillendirme (bonding) uygulamaları, beyazlatma tedavileri, ortodontik tedaviler ve koruyucu yöntemlerle estetik beklentiler karşılanırken doğal yapılara da zarar verilmemiş olur. Doğal yapılarda aşındırmalardan ve kaplamalardan, gerekmedikçe, kaçınılmalıdır.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri içermektedir?
• Diş beyazlatma
• Kompozit laminalar (bonding uygulamaları)
• Seramik (porselen) laminalar
• Kronlar (kaplamalar) – (gerekmedikçe dişi ufaltıp kaplamaktan kaçınılmalıdır, ancak gerekli durumlarda yapılmalıdır)
• Dişeti şekillendirmeleri (pembe estetik)
• Dudak şekillendirmeleri

Gülüş tasarımı nerelerde yaptırılabilir?
Estetik diş hekimliği multidisipliner (farklı uzmanlıktaki hekimlerin birlikte olduğu) bir yaklaşım gerektirir. Farklı alanlarda uzman hekimlerin birlikte değerlendirmeleri sonrası ortaya çıkarılan tedavi seçenekleri ve uzman kişilerce uygulamaların yapımı gerekmektedir.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir