ROMANTİK ŞARKILARIN KRALİÇESİ YONCA LODİ

MAVİŞEHİR DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Yonca Hanım sizi elbette çok iyi tanıyoruz ama biraz daha detaylı başlasak? Nerede doğdunuz? Nasıl bir ailede yetiştiniz?
İstanbul İstinye’de doğdum ama küçük yaşlardan itibaren Beşiktaş’ta büyüdüm. Çalışan bir anne babanın tek çocuğuyum, dolayısıyla ilkokul yıllarından itibaren kendi işini kendisi halletmek zorunda olan bir çocuk olarak büyüdüm. Yalnızlıktan keyif almayı çok küçük yaşlarda öğrendim.Ailem de kendimi bildim bileli beni özgür ve özgüveni yüksek bir birey olarak yetiştirdi.

Müziğe olan ilginizi ne zaman keşfettiniz?
Sanki su içmek, yemek yemek kadar doğal bir şeydi benim için şarkı söylemek. Hep benimle olan, niye olduğuna hiç şaşırmadığım bir özelliğimdi sesim. Böyle olunca müziğin ilgimi çekmesi, olması gerekendi.

Tanınmaya başladığınız ilk dönemlerde isminizin Yoncalodi olduğu düşünülüyordu. Soyadınızın Lodi olduğunu hepimiz sonradan öğrendik. Soyadınızın anlamı nedir?
Prens soyundan gelen demek 🙂 Eski bir Urdu prensliğinden gelmiş. İlk albüm kapağında adımla soyadımın birleşik yazılması sanırım böyle bir karışıklığa sebep oldu.

mavisehir-dergisi-yonca-lodi6

Albümlerinizde yer alacak şarkıları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir dinleyici olmaya çalışıyorum önce.Beni içine alan, bir şeyler anlatan bir şarkı duyduğumda sonraki adımda sesime uygunluğunu test ediyorum.Ama ilk hissiyat önemli.

Yeni bir albüme hazırlanırken yaşadığınız süreci bizimle paylaşır mısınız?
Yüzlerce şarkı, yüzlerce taslak, tüm dinlediğim şarkılarda yüreğimin hızlıca çarpıp çarpmadığına bakmak, sonra seçilen şarkıların üzerinde defalarca çalışmak, sözlerini içime sindirmek, bir yandan da o şarkılar arasında müzikal bütünlüğü sağlamaya çalışmak, müzikal öncelikler. Sonra da işin görsel hazırlıkları başlıyor.

Ocak ayında çıkardığınız “Özlüyorum” isimli single çalışmanıza nasıl tepkiler aldınız?
Şanslıyım ki güzel şarkılara denk geldim hep. Ritmi yüksek, kıpır kıpır şarkıların yanında oldukça sakin ve aşk dolu. “Özlüyorum”, duygusal şarkılara meraklı dinleyici tarafından farkedildi ve sevildi.

Peki bu single yeni bir albümün habercisi mi? Yeni albümünüz sevenlerinizle ne zaman buluşacak?
Bu yıl bitmeden yeni bir albümü dinleyicime ulaştırmak istiyorum.

mavisehir-dergisi-yonca-lodi2

Sizi yakından takip eden herkes rock müziğe olan ilginizi biliyordur, albümlerinizde rock şarkılar seslendirmeyi düşünüyor musunuz?
Evet neredeyse çocukluğumdan beri rock müzik merakım var. Albüme girer mi? Sanmıyorum. Dinleyici olmayı tercih ediyorum.

Sizi romantik şarkıların söz yazarı olarak biliyoruz. Günlük hayatınızda nasıl birisiniz? Sizi siz yapan özellikleriniz neler?
İnsanın kendisini anlatması en zoru.Ama romantik değil de duygusal bir insanım diyebilirim. Mantığım yine de daha ağır basar. Asabi bir insan değilimdir, oldukça pozitif bakış açılı ve neşeli bir insanım. Sakin ama neşeli, hırsı olmayan ama azimli biriyim biraz da galiba. Kitaplardan vazgeçemem, uyku problemim var, çay içmeyi sevmem, şarkılarımı denize bakarken yazarım gibi şeyler de sayabilirim.

Aşkı nasıl tanımlıyorsunuz?
Aşk geçici bir delilik hali. Yani aşık olunca yaptığımız onca saçmalık başka türlü açıklanamaz bence 🙂

Oğlunuz Egehan’la aranız nasıl? Birlikte en çok nasıl vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz?
Oğlum canım, can yoldaşım… Sinemaya gideriz, komik videolar seyrederiz, bol bol kıkırdarız, arada dertleşiriz. Ne denebilir ki, her şeyim…

Arı Maya isimli çizgi filmin müziğini seslendirdiniz. Çocuklara yönelik böyle bir çalışmanın içinde olmak size neler hissettirdi?
Animasyonlara bayılıyorum hatta yeni filmlerde seslendirme de yapmak istiyorum. Arı Maya içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir çalışmaydı. Çocuklar benim için çok değerli, onların yüzünü güldürecek her şeyin içinde olmak isterim.

mavisehir-dergisi-yonca-lodi4

Tek kelime ile cevaplamanızı istesek, size bu kelimeler ne ifade ediyor?
Aşk:
Huni 🙂
Siyaset: Bataklık
Müzik: Dünyam
Aile: Parçam
İzmir: Nefes

Son olarak İzmir ve İzmirliler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
İzmir’e aşık olmamak ne mümkün.Benim için İzmir iyot kokusuyla harmanlanmış özgürlük hissi. İnsanını, denizini, sahilini, mutfağını, en çok da Atatürk’e olan sevgisini, aşka aşık İzmirlinin en çok vatan tutkusunu seviyorum. Doğuştan İstanbullu, yürekten İzmirliyim…

Bu samimi sohbet için ekibimiz adına çok teşekkür ederiz. 
Ben de İzmir’in değerli dergisi Mavişehir Dergisi’ne çok teşekkür ederim.

Röportaj: Duygu Attila

mavisehir-dergisi-yonca-lodi3

mavisehir-dergisi-yonca-lodi7

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir