ÖZEL PİRİ REİS OKULLARI

1998 yılında Özel Piri Reis Okulları, Orion Eğitim Vakfı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8 yıllık zorunlu eğitim yasasının yürürlüğe konması sonrası başta Saint Joseph Fransız Lisesi olmak üzere, tüm liselere alt yapı oluşturmak amacı ile kuruldu. Orion Eğitim Vakfı Özel Piri Reis Okulları; ana ders programları doğrultusunda çağdaş bir eğitim vermek amacının yanında anasınıfından başlayarak yoğun bir Fransızca eğitiminin yanı sıra ikinci dil olarak İngilizce öğretmeyi de hedefliyor. Bu nedenle yabancı dil eğitiminin Fransız eğitimciler tarafından verilmesi önemseniyor. 24’ü Fransız olmak üzere 124 öğretmenden oluşan eğitim kadrosu, yıl içinde ve yaz tatillerinde vakıf tarafından düzenlenen değişik mesleki eğitimlerle kendilerini geliştirmeleri konusunda destekleniyor.

Anaokulundan başlayarak dil eğitiminde fark yaratılıyor
Küçük yaştan itibaren başlayan yabancı dil eğitiminin daha başarılı olduğu ve yabancı dilin erken yaşta aksansız öğrenildiği gerçeğinden hareket eden Piri Reis Okulları, anaokullarında üç yaşından başlayarak gün içi etkinlikler ve dil yeteneğini güçlendirici çalışmalarla birlikte toplamda 20 saat Fransızca eğitimi vermektedir.

Özel Piri Reis Okulları’nda ilkokul ve ortaokul seviyesinde de anaokulunda başlayan Fransızca ve İngilizce eğitim, Avrupa ülkelerindeki okullarla yapılan ortak projelerlerle destekleniyor. Bununla birlikte öğrencilerin yeni bilgilere Fransızca kullanarak ulaşmalarını sağlamak için sekizinci sınıf düzeyinde “Fransızca matematik” ve “Fransızca fen” derslerinin yanı sıra, “Fransızca edebiyat” dersi veriliyor.
Piri Reisler, öğrencilere kendi kültürel değerlerini özümsetmenin yanında; Fransızca, İngilizce ve İtalyancayı da kültürüyle öğreterek onları birer dünya vatandaşı olarak yetiştiriyor.

Ekransız gece, görgü dersleri, adım adım avrupa ve ücretsiz sosyal aktivite imkânları
Piri Reisli eğitimciler, öğrencilere “okula severek gelen çocuk öğrenir ve hayata hazırlanır” düşüncesiyle yaklaşıyorlar. Akademik başarı kadar öğrencilerinin sosyal yönden tüm gelişimi takip etmek ve yeteneklerini ortaya çıkarmak Piri Reislerin vazgeçilmez sorumlulukları arasında yer alıyor. Hafta sonu açılan ücretsiz kurslarda, çocuklara çok yönlü sosyal aktivite ve spor imkânı sunan okullar, bazı davranış ve uygulamaların okul geleneği haline gelmesine de dikkat ediyor. Her sınıf düzeyinde verilen görgü dersleri, tüm okul olarak her ayın ilk perşembe geceleri yapılan Ekransız Gece uygulamaları, her yıl yeni bir Avrupa ülkesinin ziyaret edilerek yeni kültürlerin öğrenildiği “Adım Adım Avrupa” gibi projeler, diğer eğitim kurumlarının aksine Piri Reislere özgü uygulamalar arasında yer alıyor.

Mutlu öğrenci, mutlu toplum Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığını Mayıs 2014’ de devralan Lucien Arkas okuldaki eğitim ve fiziksel koşullarının kalitesini hızla artırmayı hedeflerken, “Ben ve Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’nda yer alan arkadaşlarım bu görevden sadece haz değil aynı zamanda büyük bir mesuliyet duyuyoruz. Piri Reis Okulları’nın felsefesi sadece Fransız dilini öğretmek değil, bir yaşam tarzı olan Fransız kültürünü almış, dünya ile entegre bireyler yetiştirmektir.” diye konuştu. Mutlu öğretmenlerin mutlu öğrenci, mutlu öğrencinin de mutlu veli yarattığını ifade eden Arkas; “Çocuklarımıza sadece bir lisan öğretmek yetmez. Tabi ki dünyayı yöneten dil İngilizce’dir. Fakat bu dilin bir zaafı var; İngilizce öğrenince başka lisan öğrenmeye gerek duymuyorsunuz. Oysa Fransızca öğrenince Latin dillerine yakınlaşıyorsunuz, İtalyanca ve İspanyolca aynı köktür. Ayrıca bütün batı Afrika’da Fransızca konuşulur. Bu nedenle geriye değil ileriye bakmak ve çocuğumuzu yarının koşullarına hazırlamak lazım” dedi.

Anaokulundan üniversiteye kadar Fransızcaya tam destek İzmir’de Fransızca eğitim dendiğinde akla ilk gelen Piri Reis Okulları’nı İzmirlilerle buluşturan Orion Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın önderliğinde kurulan Bizim Okul Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı da liseden sonra Fransızca eğitimini yurt dışında devam ettirmek isteyenlere çeşitli imkanlar sağlayacak. Böylelikle anaokulundan başlayan Fransızca eğitiminin son halkası da üniversite eğitime sunulacak katkılarla tamamlanmış olacak.

 

1998 yılında kurulan Orion Eğitim Vakfı Özel Piri Reis Güzelbahçe ve Karşıyaka Okulları’nda toplam 700 öğrenci eğitim görüyor. Orion Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu, Lucien Arkas Başkanlığı’nda, Başkan Yardımcısı Hasan Denizkurdu olmak üzere Zerrin İnanç, Deniz Sipahi, Ahmet Tükel ve Selim Bonfil’den oluşuyor. Yönetim Kurulu Üyeleri’nin çoğunluğunun Saint Joseph mezunu olması, Fransızca eğitime ve Fransız kültürüne yakın olmaları ayrı bir avantaj sağlıyor.

 

ÖZEL PİRİ REİS OKULLARI orion vakfı izmir mavisehir dergisi

Adres: 6311 Sok. No: 8 Şemikler
Karşıyaka / İZMİR
Tel:  0232 362 47 48 (pbx)

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM

  Adınız (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  Konu

  İletiniz

  Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir