SPOR EĞİTİME ENGEL Mİ?

Uzun yıllardan bu yana profesyonel tenis antrenörlüğü yapıyorum ve tenise başlayan bir çok öğrencimin anne veya babasından mutlaka bu soruyu duymuşumdur. Tenis, çocuğumuzun eğitimini olumsuz yönde etkiler mi?

Bu konudaki düşüncelerimi ve deneyimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. Malum yaz yaklaşıyor, okullar tatile girecek ve yaz tatilinde yapılacak aktiviteler şimdiden planlanıyor. Ebeveynler çocuklarının tatili faydalı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla, onları bazı spor branşlarına ait kurslara yollayacaklar.

Bu kursların içerisinde en popüler olanların başında da tenis geliyor. Belki de gelecek senelerde ülkemizi başarıyla temsil edecek sporcular bu yaz tenise başlayacaklar. Tabiki tenise başlamaları kadar tenise devam etmeleri de çok önemli. Zaten, ülkemizde uluslararası düzeyde başarılı sporcu sayımızın az olmasının nedenlerinden bir tanesi, yetenekli sporcularımızın en verimli olacakları zamanlarda tenise veda etmeleri ve devamını getirememeleri.

Dönelim ilk başta sorulan sorunun yanıtına. Sporun eğitime engel olduğunu hiç ama hiç düşünmüyorum. Düşünmüyorum çünkü; yıllardır tenise başlayan, devam eden, turnuva oynayan ve bu turnuvalarda başarılı olan oyuncuların okullarında da aynı başarıyı devam ettirdiğine kendi gözlerimle şahit oldum.

Tenis oynayan, tenise tutkuyla bağlı olan bir çok oyuncunun planlı ve programlı bir şekilde kendi hayatlarını kontrol atında tuttuklarını ve sorumluluklarını yerine getirdiklerini gördüm. Yıllar önce tenise başlattığımız oyuncularımız şimdilerde mesleklerinde oldukça başarılı bireyler oldular. Tenis oynamaları eğitimlerine hiç bir zaman engel olmadı. Aksine tenis bursuyla yurt dışında ve ülkemizde istediği üniversiteye ve bölüme giden bir çok oyuncu tanıyorum. Her biri pırlanta gibi çocuklar ve onlarla gerçekten gurur duyuyorum.

Burada velilere çok iş düşüyor tabii. Sporun eğitime engel olmadığını hatta katkı sağladığını düşünecek olursak. Çocuklarının spora devam etmelerini teşvik etmeleri ve desteklemeleri konusunda biraz daha duyarlı olmaları konusunda daha dikkatli davranmalarını rica ediyorum tüm ebeveynlerden. Belki de tenisin ileriki yıllardaki yıldızı bu yaz kurslara başlayacak çocuklarımızdan birisi olur kimbilir? Herkese sağlıklı, mutlu ve tenisle dolu günler diliyorum.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir