ÖZEL RÖPORTAJ; BİLLUR KALKAVAN

Hayata bakışı, duruşu, hayvansever yönü ve baş döndüren güzelliği ile Türkiye’nin önemli isimlerinden Billur Kalkavan, Mavişehir Dergisi’nin sorularını tüm içtenliği ile cevapladı.

Billur Hanım kendinizden biraz söz eder misiniz? Nerede doğdunuz? Nasıl bir ailede yetiştiniz?
İstanbul’da doğdum. Babam Rize kökenli ünlü Kalkavan ailesinin bir ferdi, annem ise yarı Arnavut yarı Osmanlı Hanedanı’ndan Germiyanoğlu ailesinden. Ailem, iyi eğitimli ve öğrenimli, çağdaş, modern görüşlü, son derece şık ve kaliteli bir ailedir. Çocukluğum harika bir çocukluktu. Beni yaratıldığım gibi kabul eden, hiç bir konuda baskı yapmayan, fikirlerime saygı duyan ebeveynlerlerim olduğu için minnettarım.

Çocukluk döneminiz nasıl geçti?
Çocukluğum neşe içinde geçti. Evimizde bir sürü hayvanımız vardı, kocaman bahçelerde onlarla oynayarak, sürekli ağaçların tepesinde ve denizdeydim… Bundan dolayı doğaya ve hayvanlara aşırı düşkünüm. Okul hayatım pek parlak değildi çünkü evde her şeyi öğrendiğim ve çok sosyal bir çevrede büyütüldüğüm için okula gitmeyi hep zahmetli ve gereksiz buldum.

Sizi siz yapan özellikleriniz nelerdir?
Beni ben yapan özelliklerim, açık kalpli olmamdır. Kalbim açık olduğundan çocuk gibi patavatsızca dürüst, saf ve sevecenimdir. Bunlar genellikle yanlış anlaşılır ama taviz vermem. Enerjim acayip yüksektir ve genelde neşeliyimdir. Bir sürü bet huyum da vardır tabii ki zira yıllar geçtikçe törpülemeye çalışıyorum.

Yanlış anlaşılmaktan çekinir misiniz?
Hayatım boyunca yanlış anlaşıldım. Sonradan öğrendim ki yanlış anlaşılma yoktur, kendini yanlış anlatma vardır. Kendimi anlatmak gibi bir derdim olmadığını da gördüm. O an aklımdan ne geçiyorsa öyleyim ve kim benimle ilgili ne düşünür hiç takmam, hayatıma bakarım. Neticede bu benim hayatım, bir kerelik Billur’um, insanlara rahatsızlık vermediğim sürece istediğim gibi yaşarım. Yaşadım da!

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan3

Bir günlüğüne birisinin yerine geçme şansınız olsa kimin yerine geçerdiniz? Neden ve ilk ne yapardınız?
Çok popüler ve beğenilen bir erkek olup, onların dünyasından ve görüşünden erkekçe birşeyler yaşamak isterdim. Bir kadınla sevişirdim.

Oyunculuk, hayatınızın neresinde?
Oyunculuğu çok seviyorum ama şu aralar sadece film veya kısa rollerde var olmak istiyorum. Aslında programcılığı ve insanlara bir şeyler katmayı tercih ediyorum. Eğer yurt dışında olsaydım oyunculuğa çok daha fazla ağırlık vermeyi hatta dünya çapında olmayı isterdim. Ülkemde şartlar çok ağır olduğundan son yıllarda dizilerde oynamayı tercih etmiyorum. Ondan dolayı da billur.tv’yi kurduk.

Biraz da Billur Tv’den bahsedelim. Bu projeye nasıl karar verdiniz?
Erkek arkadaşım Buğra da ben de 2014 sezonunda çalışmıyorduk. Bizim meslekte çalışmadığın zaman oturup iş beklemek gibi bir durum var ki çok yıpratıcı ve sinir bozucu olabiliyor. Buğra bana milyar dolarlık marka değerimin olduğunu ve bunu değerlendirmek istediğini söyledi. Ben ilk önce dalga geçiyor zannettim fakat ciddi olduğunu anlayınca neden olmasın diye düşünüp giriştim işe. Daha önce yapmış olduğum cinsel sağlık programlarıyla açtık kanalı. Sonrasında astroloji, spor, hukuk, güzellik-estetik, eğitim, ilişkiler, magazin derken bir senede 600 program çektik. Kendi alt yapımızla ve rejimizle Türkiye’nin ilk resmi internet tv kanalıyız. Hala büyüyoruz ve gelişiyoruz. Yeni formatlarla da büyümeye devam ediyoruz. Billur.tv bizi tv’lerden ve iş beklemekten kurtardı, çok mutluyum.

Billur Tv’de işlenen konularda topluma verilmek istenen mesajlar neler?
Daha önce de dediğim gibi ben her daim insanların yararına bir şeyler yapmaktan yanayım. Dünyada tv trendlerini de göz önüne alırsak hep insanları cahilleştirmek üzerine kurulu tembelliği arttıran bir iletişim olduğunu görürüz. İnternet ise tam aksine bilgi almaya yönelik bir mecra. Bizim de amacımız insanlığın yukarıya çıkması, bilgilenmesi ve hayatını daha kaliteli ve farkında yaşaması. Mesaj demeyelim de amaç ve hedef diyelim tüm bunlara.

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan2

Cinsellik konusunda bilinçli olmakla, bilinçsiz olmanın insanlar ve toplum için sizce önemi nedir?
Yıllardır yaptığım her programda formata uysun uymasın mutlaka bir cinsel sağlık sıkıştırmayı başardım. Amacım ülkemde hayati bir konu olan cinselliğin daha rahat konuşulur bir konu olması. Hayatımızın başlangıcı olan, keyfi ve eğlencesi olması gereken cinsellik konusu maalesef tüm dünyada çok az irdeleniyor halbuki mutlu ve bilinçli cinsel hayat insanları daha gülümseyen bireyler haline getirir. Asla vazgeçmeden bu konuda toplumumu bilinçlendirmeyi ve mutlandırmayı hedefliyorum. Gücüm yettiğince de peşini bırakmaya niyetli değilim.

Buğra Bey ile mutlu bir beraberliğiniz var. İş ortaklığından sonra ilişkiniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Biz mükemmel bir çiftiz. Benzemeyenlerin birlikteliğini daha sağlıklı buluyorum çünkü biz yap-boz parçaları gibi birbirimizi tamamlıyoruz. Ben delidolu çocuksu ve fevriyim, Buğra ise aklıbaşında, sakin ve ciddi. Ben ondaki, o da bendeki eksikleri ya da fazlalıkları kapatıyor ve bir tam parça oluyoruz. Tabii ki ortak yanlarımız da var mesela spora olan sevgimiz, hayvan merakımız, sağlıklı beslenmemiz, vb. İşteyken sevgili gibi değil iki ortağız zaten. Ev hayatımız eğlencelidir, evimiz çok huzurludur. 6 kedimizle süper bir hayatımız var. 6 sene oldu, arada ufak tefek tartışmalarımız hariç gayet iyi gidiyor maşallah 🙂

Ne tür projeler sizi tekrar televizyona ve sinemaya taşır?
Ben dünyaya köle olmaya gelmedim, bundan dolayı ancak saatleri beni zorlamayacak, insani boyutlarda çalışabileceğim, değişik bir senaryolu dizi veya kendime uygun bulduğum bir sinema filmi olabilir. Keyif alarak yaşamayı seçtiğimden keyfimi kaçıracak hiç bir olaya kendimi sokmam.

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan11

Hayvan dostu olduğunuzu biliyoruz. Hayvanlar için yapmak isteyip yapamadığınız bir şey var mı? Sizce toplum olarak hayvanlara yardım etmek için neler yapılmalı?
Olmaz mı? Hayvanlar için istediğim bir sürü şeyi daha yapamadım. Ülkemde maalesef korkunç bir ego hüküm sürüyor ve insanlar kendileri hariç hiçbir canlıya önem vermiyor. Tabii ki sevenler, koruyan kollayanlar da var onları tenzih ediyorum. İlk önce Allah’ın yarattığı canlılara eşit derecede saygı duyulmasını sağlamak lazım. Bence kesinlikle ilköğretimde başlamalı eğitim. Müfredata hayvanları ve doğayı tanıtıcı animasyonlar koymalı, çocuklara bu sevgiyi aşılamalıyız ki ilerde iyi insanlar olsunlar. Kafamda bir sürü proje var ve dünyadan gitmeden yapabildiğim kadarını hayata geçireceğim.

Billur Kalkavan’ı yıllar değiştiremiyor. Formunuzun ve güzelliğinizin sırrı nedir? Bizimle paylaşır mısınız?
Bu konuda da bir program yapacağım inşallah 🙂 Aslında genç kalmanın insanın kafasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Günü yakalayabilen insan yaşlanmaz. Bunun yanısıra tabii ki sağlıklı beslenme, kilodan uzak durmak, sigara içmemek, içki içmemek ve spor yapmak büyük etken. Güzelliğim annem babam sayesinde Allah vergisi. Ben korumaya çalışıyorum sadece. Arada ufak estetik dokunuşlar da yardımcı oluyor. Hayata sevgiyle ve neşeyle bakmak, dramdan uzak yaşamak, üzüntüleri çok abartmamak lazım. “Önce can sonra canan” dersek ki -bu bencillikle karıştırılmasın- süper olur.

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan9

Sizce kısaca;
Siyaset:
Sosis gibi iğrenç
Türkiye: Dünyanın cenneti
İnternet: Müthiş bir kütüphane
Aşk: Hepimizin içinde

İzmir ve İzmirliler hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
İzmir’e ve insanına bayılırım. Eskiden çok işim olurdu sık sık ziyaret ederdim. Her gittiğimde İstanbullu olmasaydım kesin burada yaşardım dediğim muhteşem insanları olan harika bir şehir. Bayılırım İzmir’e ve medeni insanlarına. İyi ki varsınız, bu ülkede temiz bir nefessiniz.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Mavişehir Dergisi’nin başarılarının devamını dilerim.

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan10

mavisehir-dergisi-billur-kalkavan6 mavisehir-dergisi-billur-kalkavan7 mavisehir-dergisi-billur-kalkavan8

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir