ÖZEL RÖPORTAJ; ATTİLA ATASOY & ILGAZ BULUT

Bu sayımızda röportajımızı, yılların eskitemediği, dinlendirici sesi ile gönüllere taht kuran sanatçı Attila Atasoy ve Ege Bölgesi’nin sevilen Dj ve Yapımcısı Ilgaz Bulut ile gerçekleştirdik.

Attila Atasoy’u hepimiz yakından tanıyoruz ama birde kendisinden dinleyelim. Aslen nerelisiniz? Nerede okudunuz?
Milâs’ta doğdum… Baba memleketim Marmaris. Annem Yatağan’lı… İlkokul birinci sınıfı Milâs’ta okuduktan sonra geri kalan İlkokul-Ortaokul ve Lise ikiye kadar babamın memuriyeti nedeniyle gittiğimiz Antalya’da okudum. Babam Ankara’ya tayin olduktan sonra, Ankara Atatürk Anadolu Lisesini ve Gazi Üniversitesi Eczacılık fakültesini bitirdim..

Müzik ile tanışmanız nasıl oldu?
Müzikle İlkokul’da mandolin ve müzik dersleriyle tanıştım. Antalya’da İlkokullar arası ses ve oyun gücü yarışmasında birinci olarak ‘Öksüz Çoban’ müzikalinde başrol oynayarak yola koyuldum.

 1975 yılında Eurovision yarışmasına “Dilenci” isimli şarkı ile katıldınız ve ikinci oldunuz. O dönemlerden bahseder misiniz?
70’lerde hem tiyatro hem de müzik yapıyor, Tv’lerde boy gösteriyordum.Aynı zamanda hem okuyor hem de çalışıyordum… Kariyer ve duygunun herşeyden önemli olduğu yıllardı… Erol Sayan ve Mehmet Erenler ile Türk sanat ve Halk müziği modernizasyon çalışmaları, Pop müzik dalında Selim Atakan – Derya Köroğlu – Pepe Cursi-Şerif Yüzbaşıoğlu ile akademik çalışmalardan sonra Eurovision yarışması geldi ve bestemle katıldım.İkinci olup çalışmalara Timur Selçuk ve Onno Tunç ile devam ettim..

Müziğin hayatınıza kattığı şeyleri öğrenebilir miyiz? Albüm çalışmalarınızda nelere dikkat ettiniz?
Müzik hayatıma yeni hayatlar kattı, çok şeyleri aşıp kendimi buldum..Üretmenin ve ürettiğim eserlerle sevilmenin emsalsiz zevkini tattım..Tanrı vergisi sesimi geliştirirken beynimi ihmal etmedim… Kendimi yeniden keşfettim… Ve özgürlüğümü…

Albüm çalışmalarında hem denetimi hem halkın zevkini kendi potamda buluşturarak, ağırlıklı kendi bestelerimden yola çıkarak özgün olmayı amaçladım… Para hep en arka planda kaldı. Çünkü geleceğe yaptım şarkılarımı. Bugün değilse bile birgün anlaşılır diye… Zaten patlayan üç-beş tanesi hariç ne kadar satmayan albüm varsa hepsini yaptım Allaha şükür… 🙂

mavisehir-dergisi-attila-atasoy1

Olmazsa olmazlarınız nelerdir?
Dürüstlük, haddini bilme, saygı..Haksızlık ve hadsizliğe tahammülüm yoktur.

İzmir ve İzmirliler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ah İzmir… Her zaman aydın ufuklar demek… İzmirliler de aydınlık demek..

Kızınızla ilişkiniz nasıl? Nasıl bir babasınız?
Kızımla zaman zaman küssek de hemen barışırız. Büyüdü artık, İstanbul Hukuk’u kazandı. Çok arkadaş, hatta çocuk bir baba olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Günümüz sanatçılarını nasıl buluyorsunuz?
Çok yetenekli gençler var. Onlar da kendi kuşaklarının starı. Vahşi kapitalizminin getirdiği ritme ve dansa dayalı çabuk tüketilen “hoptirinom” parçalar egemen olsa da çok önemli müzisyenler yetişti.Fakat duygu kayboldu. Onu da bizim şarkılarda buluyorlar. 45’lik barlar tıklım tıklım. Bizim şarkılarımız dostluğun, kariyerin, komşuluğun, saygının, haddini bilmenin, tevazunun ve sevginin egemen olduğu o bozulmamış yılların şahitleridir…Paranın egemen olmadığı yıllarda yaşanarak yapılmışlardır. Bu yüzden sahicidirler..

Şu günlerde Ilgaz Bulut ile yeni bir projeye imza atıyorsunuz. Bu çalışma ile ilgili ayrıntılı bilgi almadan önce Ilgaz Bulut’u tanımak isteriz.

Ilgaz Bulut kimdir? Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1990 yılın’da İzmir’in Konak ilçesinde Bulut ailesinin 2.çoçugu olarak dünyaya geldim , Ilk okul çağlarımda hobi olarak ilgilendigim yelken sporunu zamanla profesyonellige taşıdım Bu dalda egitimlerimi sürdürerek lisanslı bir sporcu oldum ve ögrenim hayatım ile birlikte belli bir zaman sürdürdüm.Egitim hayatımın tamamlanması ile birlikte En büyük tutkum olan müzik hayatına giriş yaptım ve süre gelen zamanda profesyonelleşmeye dogru adımlar atarak hayatımı devam ettirdim.

Müzikle nasıl tanıştınız ve bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz?
Genç yaşta müziğe olan ilgim sıkı bir dinleyici olarak başladı.Kendimi geliştirmek adına elimden gelebildiğince çabaladım. Türkiye’nin önde gelen müzik firmalarından “Bor Müziğin” Genel merkezinde zaman zaman çalışarak teknik konularda tecrübe edindim. Zaman zaman da firmanın etkinliklerinde Dj olarak yer almaya başladım. Firmanın çalıştığı sanatçılar ile tanışma ve sahne öncesi müzik yapma fırsatı buldum.

Herkesin merakla beklediği yeni projenizden bahseder misiniz?
Merakla beklenen projemin ilki 1994 yılında yayınlanan sözü ve müziği Fatih Erkoç’a ait olan “Oynatmaya az kaldı” isimli parçasını günümüze uyarlama düşüncem ile başlıyor. Bu projede kalitesinden bugüne dek ödün vermeyen, gerçek bir sanatçı olarak nitelendirdiğim sevgili Attila Atasoy’un parçayı seslendirerek, projeye yeniden hayat vermesi ile devam ediyor. Attila Atasoy ile çalışmam bu süreçte başlarken Atasoy’un en sevilen parçalarından olan ve benim de çok beğendiğim ikinci proje ile devam ettirme kararı alıyoruz (Avare ve Anılar). Tabiki farklı projelerimiz ve süprizlerimiz yok değil.

Geçmişteki popüler şarkıları günümüze uyarlamak nasıl bir his? Bu projeye nasıl karar verdiniz?
Geçmişte yapılan parçalar günümüzde yapılan parçaların aksine, içinde daha çok müzikalliği ve müziği barındırması nedeni ile her zaman daha çok ilgimi çekmiştir. Aslında parçaların orjinalliğinin bozulmasından pek yana olmasam da, günümüzün şartları ve müzikteki değişim bazen farklı projeler ile gündeme gelmemizi gerektiriyor. Ben müzikteki orjinal ana temanın dışına çok fazla çıkmadan günümüze uyarlayarak, eğlence severlere sunuyorum. Arkamızı dönüp baktığımızda gerçek projeler ve gerçek sanatçılar görüyoruz. Şimdiyse olaylar biraz daha farklı. Sadece ticari olarak projeler devam ediyor. Projelere başlarken öncelikle benim de sevdiğim, müzik severlerin de yakından takip ettiği sanatçıların unutulmayan parçalarını belirleyerek başlıyorum.

Yeni şarkılarınıza klip çekmeyi düşünüyor musunuz?
Şarkılarımızdan bir tanesine klip çekme fikrimiz var. Ancak durumlar neyi gerektirir bilemeyiz. Şu an için parçalar ağustos ayının sonu ve eylül ayı içerisinde yayınlanmaya başlayacak. Belki çekeçeğimiz klip yeni bir Attila Atasoy parçası da olabilir. Bunun haberini şu an için önümüzdeki günlere saklıyorum.

mavisehir-dergisi-attila-atasoy3 mavisehir-dergisi-attila-atasoy4

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir