KAĞITTA MELANUR

Balık sezonu bitmemiş, avlanma yasağı henüz başlamamıştı. Eşimle birlikte Eski Foça’ya gitmeye karar verdik. Ama bu sefer bir değişiklik yapacak, arabamızı almayacaktık. Mavişehir Metro İstasyonu’ndan “İzban” metroya bindik. Etrafı seyrede seyrede Hatundere İstasyonu’na geldik. Geldiğimizde aktarma yapacağımız otobüs, gençlerin ifadesiyle besleme, bizi bekliyordu. Rahat bir yolculukla Foça’ya geldik. İlk olarak klasikleşmiş olan gezimizi yaptık. Otobüs terminalinden başlayarak, Aşıklar Caddesi’ni takiben tarihi kalenin bulunduğu yarımada etrafında bir tur attık, kıçtan kara etmiş harika tekneleri, değişik şehirlerimizden gelmiş balıkçı teknelerini zevkle izleyerek küçük ama çok güzel koyumuza geldik.

Foça’ya her gelişimde son derece sempatik küçük balık halini ziyaret ederiz. Bazen de eşimle birlikte, Foça’ya özel yoğurtlu kopez yeriz. Denemeyenlere tavsiye ederim. Bu yemek Ege’mize Oniki Adalar’dan, özellikle Kilimli’li (Kalimnos’lu) göçmenlerle gelmiş çok güzel bir balık yemeğidir. Kızgın yağda kızartılarak yapılır, kılçıkları çıkarılıp üzerlerine yoğurt dökülerek servis edilir. Üzerine de kalan yağ gezdirilir. Aynı yemeği tekirle de yapabilirsiniz. Ama biz bu sefer hiçbirini yapmadık. Öğretmenler Evi civarında kahvaltı edelim, birer kahve içelim dedik. Az ileride iki genç balıkçı sahile tezgah kurmuş, o gün tuttukları balıkları satmaya çalışıyordu. Uzaktan bana karagöz gibi görünen balıkların yanına gidince melanur olduğunu fark ettim. Küçükçeydi; altı adedi bir kilo geldi. Tezgahta on melanur bulunuyordu. Tamamını ayıklattırıp aldım.

Ben oldum bittim yassı balıkların tavasını sevmem. Daha doğrusu tercih etmem. Balıklar bizim hanımın gözüne küçük gelince “bunları ne yapacaksın?” diye sordu. “Bekle bakalım, eve gelince görürsün” dedim. Ne mi yaptım, işte tarif aşağıda… O kadar güzel oldu ki ertesi gün kızımla damadımı çağırıp aynı tarifi tekrarladık, balıkları bitirdik. Size de hararetle tavsiye ederim.

Malzemeler: (4 kişilik)
4 adet melanur (beheri yaklaşık 150 ila 200gram)
su
zeytinyağı
beyaz şarap
2 baş kuru soğan
1 kutu (kavanoz) hazır garnitür
4 adet çarliston biber
Tuz
Karabiber
4 adet fırın torbası

Yapılışı:
Balıkçıdan içi ve pulları temizlenmiş olarak aldığınız melanurları kanları gidinceye kadar tekrar iyice yıkayınız ve sularının süzülmesi için kenara koyunuz. Suyu süzülmüş melanurların her iki yüzünü boylamasına keskin bir bıçakla çiziniz. Bilahare içini ve dışını tuzlayınız karabiberleyiniz ve oda sıcaklığında 20 dakika kadar dinlendiriniz (marine ediniz).

Kuru soğanları soyduktan sonra halkalar halinde doğrayınız.Halkalar halinde doğradığınız soğanları torbaların içine, her torbaya 3 halka gelecek tarzda ve balıkların alt kısımlarının torbayla temasına mani olacak tarzda diziniz. Soğanların üzerine balıkları yerleştiriniz. Torbaların içine hazır garnitürü eşit miktarda paylaştırınız. Çarliston biberleri de ortadan ikiye bölüp çekirdek yuvalarını çıkarınız, uzunlamasına iri parçalar halinde doğrayınız. Torbalara eşit olarak dağıtınız. Tekrar tuz ve kararınca karabiber serpiniz.

Her torbaya iki çorba kaşığı su, iki çorba kaşığı beyaz şarap ve bir çorba kaşığı zeytinyağı  ekleyip torbaların ağızlarını bağlayınız. Torbaları fırın tepsisine yerleştirdikten sonra üst kısımlarında küçük birer delik açınız. 160oC’a kadar ısıtılmış fırına tepsiyi sürünüz. 20-25 dakika bu şekilde pişirdikten sonra fırın sıcaklığını 250oC’a yükseltiniz. 10-15 dakika pişirmeye devam ediniz. Torbaların içindeki sıvının iyice azalması balıkların piştiğinin göstergesidir (Sıvının tamamen bitmemesine dikkat ediniz).

Sıcak servis yapınız.

Haluk SEVEL

Bu yemeğe uygun diğer balıklar: Bu yemek beyaz etli balıkların tümüyle yapılabilir. Melanur bir Mercan türevidir. Onun yerine Mercan, Çipura, Karagöz,Levrek  gibi balıkları da kullanabilirsiniz.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir