“YENCEK YEMEKLER” ATÖLYE TAT’TA…

Taze ve lezzetli…
14 senedir yöneticilik ve aşçılık yapan Salih Burçoğlu, sevgi ile bağlı olduğu bu hobisini kendi işletmesi olan Atölye Tat’ta her gün farklı yemek sürprizleriyle sizlerle buluşturuyor. Atölye Tat’ta öğlen yemeklerinizi ev yapımı tadında güvenle yiyebilirsiniz. Mevsim sebzelerinden zeytinyağlılar, meze çeşitleri ve tatlılar arasında seçim yapmakta zorlanacağınız doğrudur.

Her gün taze tüketilsin düşüncesiyle 3’er 5’er kilo olarak hazırlanan yemekler, öğleden sonraya kalmadan tüketiliyor. Kısıtlı vaktinizde yemek konusunda size tüm titizliği ve lezzetiyle yardımcı olan bir mutfağınız olduğunu unutmayın. 

Mevsimin en güzel sebzelerinden taze seçilen ürünler Salih Bey’in hünerli ve lezzetli elleriyle beğenilerinize sunuluyor. Zeytinyağlı yemeklerin tümünde natürel zeytinyağı kullanıldığını hatırlatmakta fayda var. Hele ki bir Trileçe tatlısı var; eminiz İzmir’de yiyeceğinizin en iyisi… Mutlaka deneyin… Her gün ayrı lezzetleri bulabileceğiniz Atölye Tat’ta öğle yemeği menüsü 3 çeşit 14 TL.

Adres: 6470/2 Sk. No:17/A Yalı Mah. Atakent  (Başkent Polikliniği sokağı)
Tel: 0(232) 336 3060 – 0(533) 601 5200

mavisehir-dergisi-atolyetat2 mavisehir-dergisi-atolyetat3 mavisehir-dergisi-atolyetat4 mavisehir-dergisi-atolyetat5 mavisehir-dergisi-atolyetat6 mavisehir-dergisi-atolyetat7 mavisehir-dergisi-atolyetat8

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir