ANTİOKSİDAN DEPOSU YAZ MEYVELERİ

Meyveler yaz mevsimiyle beraber en çok tükettiğimiz besinler arasında. Bilinçli ve porsiyon kontrolü yaparak tüketildiğinde vücudumuz için birçok faydası ve kilo kontrolünde de önemli bir yeri bulunuyor. En çok tüketilen yaz meyvelerinin sağlığımıza etkilerinden bahsedecek olursak;

Karpuz : % 95 oranında su içeren, 100 gramı yaklaşık 30 kalori olan yaz meyvelerinin vazgeçilmezidir. Su oranı yüksek, lif oranı az olduğu için sindirimi oldukça kolaydır. Böbreklerin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bol miktarda likopen içeriyor. İçerisindeki likopen sayesinde kanser oluşumunu önlüyor.

mavisehir-dergisi-batuhan-citemel1

Kiraz : 100 gramı 65 kalori olan vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan yaz meyvelerindendir. Kalp damar hastalıklarına karşı koruycu etkisi vardır. İdrar söktürücü işlev görür. Aynızamanda kiraz yüksek vitaminiyle virüslere ve bakterilere karşı savaşıyor.

Kavun : 100 gramı yaklaşık 28 kalori olan karpuz gibi sulu olan yaz meyvelerindendir. C vitamini açısından zengindir. Folik asit ve potasyum içeriğide oldukça yüksektir. Böbreklerdeki toksik maddelerin temizlenmesinde görev alır. Kan dolaşımını destekler. Kalp sağlığının korunmasına yardımcıdır. Doğal yaşlanma karşıtı olarak biliniyor.

Şeftali : 100 gramı yaklaşık 40 kaloridir. C vitamini ve lif açısından zengindir. Sıcak yaz günlerinde tansiyonun dengelenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabuğu ile beraber tüketilmelidir.

Üzüm : 100 gramı yaklaşık 70 kalori olan yaz meyvelerindendir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Çekirdeğindeki kuersetin kan yapımına yardımcıdır.

Çilek : 100 gramı yaklaşık 40 kalori olan yaz meyvelerindendir. C vitamini açışından oldukça zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Lif içeriği yüksek olduğundan kabızlığı giderici etkisi vardır. Aynı zamanda psikolojiye en iyi gelen meyvelerden biri olarak biliniyor.

mavisehir-dergisi-batuhan-citemel2

Armut : 100 gramı yaklaşık 52 kaloridir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemine faydalıdır. Kabuğu ile beraber tüketilmelidir. Uzun süre tokluk sağlar.

Kayısı : 100 gramı yaklaşık 50 kaloridir. Güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda cildi koruyor. İçerisinde bulunan likopen sayesinde damarlarda yağ birikmesini önlüyor.

Sağlıklı bir yaz geçirmenizi dilerim.

mavisehir-dergisi-batuhan-citemel3

mavisehir-dergisi-batuhan-citemel5

Diyetisyen Batuhan Çitemel

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir