BOSTANLI’DA İSTANBUL KONSEPTİ; HAPPY PAN

İnsanların artık hep yeni tatlar aradığını ve rahat edebildikleri, kendi kişiliği olan mekânlara yöneldiğini görebiliyorum. Özellikle İzmir’de café ve restoran kültürü gün geçtikçe gelişmeye başlıyor. Bir önceki yazımda da söylemiştim; yaşadığımız muhit, kendine has kültürü ve özelliği bulunan mekânlar için çok doğru bir lokasyon. -Çünkü bu; kültür ve vizyonla doğru orantılı bir durum.- Happy Pan de bu havayı keşfetmiş hârika bir mekân. Happy Pan’in mütevâzi ama iddialı menüsü çok ilginizi çekecek.

mavisehir-dergisi-happy-pan5

Öncelikle işletme sahibi ve mutfağın yetenekli şefi Burak Özbiliş’den bahsetmek istiyorum… Burak Bey binlerce kilometre seyahat ettiği, yüzlerce café ve restoranı ziyaret etmesi sonucu; merakı da olduğu için ister istemez farklı lezzetleri de tadarak, içlerinden en beğendiklerini bir mekânda toplamaya karar vermiş. Tarifleri o kadar güçlü ki her eklediği malzemenin gram ağırlığını ölçerek ilave ediyor. Misafirleriyle tek tek ilgilenip lezzetlerini tatma konusunda öneriler veren nadir işletmecilerden biri. Mutfakta o kadar mutlu ki; Happy Pan’de yediğiniz her şey o aşkla pişiyor.Sloganı da bu yüzden “Mutlu eden lezzetler” Sonuna kadar hak ediyor.

Happy Pan’in mimarisi çok Avrupai, küçük bir mekan olmasına rağmen geniş oturma grupları ve içinizi dinlendiren bir havası var. Lounge müzik eşliğinde günün her saatini geçirebileceğiniz bir kalitede. Happy Pan size ücretsiz Wi-Fi hizmeti de sunuyor. Pazartesi hariç haftanın 6 günü saat 10:00 – 22:00 arası kapıları açık.

mavisehir-dergisi-happy-pan6 mavisehir-dergisi-happy-pan7

Peki Happy Pan’e gittiğinizde sizi hangi büyülü lezzetler bekliyor?
Ev yapımı taze makarna, Pancake ve Kreplerine şapka çıkartılır! Kahveleri ayrıca anlatmalıyım, sade ve kakaolu Panna Cotta’yı da mutlaka denemelisiniz. Daha önce makarnanın bu kadar taze olanını yememiştim. Gerçekten çok lezzetli ve çok taze. Tattığımız makarnanın damaktaki hissi Noodle gibi, ipek kumaş nasıl kayar?  Aynen onun yumuşaklığında ama lezzeti tarifsiz. Makarna sosunda domates, balzamik soğan, sarımsak, fesleğen ve rende peynir vardı ve makarna sosları konusunda da Happy Pan’i çok iddialı bulduğumu belirtmeliyim. Ev yapımı makarnada uzmanlaşan Happy Pan; makarna çeşitleri ile hepimizi çok şaşırtacak. Aklımda kalan şimdilik sayabileceklerim; Acılı, Zeytinyağı ve Sarımsaklı, Domates ve Kaparili, Karidesli, 3 peynirli çeşitler… Ama dediğim gibi sürprizlere hazır olun.

mavisehir-dergisi-happy-pan8

Happy Pan’in pancakeleri çoğu tatlıya meydan okur! Bu kadar net söylüyorum. Ağzınıza attığınızda çocukluğunuza geri dönüyorsunuz, Pancake’de çok özgürsünüz, kendinize tatlı, tuzlu alternatifler üretebilirsiniz. Hiç rahatsız etmeyen, yumuşacık mis gibi bir kokusu var. Pancake’i özellikle elime alıp salladım; ne bir çatlama, ne de sönme oldu. Uygulanan tarif muazzam. Midesi hassas olanlar ve kokuya önem verenler bana hak vereceklerdir. Mesela Waffle’da çoğu zaman ağır bir koku vardır ve yedikten sonra midemi yaktığı çok olur.

mavisehir-dergisi-happy-pan9

3. DALGA KAHVE HAPPY PAN İLE BOSTANLI’DA

Kahveye verilen değer son zamanlarda daha da artmış durumda. Kahvenin bir felsefesi var ve buna inanan Happy Pan ailesi 3. nesil demleme metodunu Bostanlı’da temsil eden tek yer.
1. dalga; 1900’lerin başında kahvenin bir gıda maddesi ve içecek olduğunun keşfedilmesiyle, 2. dalga; yakın tarihteki zincir kahvecilerle yani; Latte, Espresso, Frappuccino kelimelerinin lügatımıza girmesiyle adlandırılıyor. 3. dalga ise kahveye ticari bir ürün gözüyle bakmayıp, ona şaraba verilen değeri anımsatan bir yaklaşım sergileniyor. Çekirdeklerin geldiği ülkeden ziyade yöresi ve çiftlikleri ile anılıyor. Kahve çekirdeğinin kendi özelliklerini çıkarmaya yönelik kavruluyor ve demleniyor.

Filtre kahve, Chemex, Syphon ve Aeropress kahvelerin yanısıra; bitki çayları, aromatik çaylar ve mevsimine göre enfes içeceklerin hepsi Happy Pan’de. Farklı lezzetlere ve kaliteye önem veriyorsanız; böylesine özenli, lezzeti ve kaliteyi ön planda tutan Happy Pan’i hemen ziyaret etmelisiniz. Çok yakın zamanda özel Ravioli ve bolonez soslu lazanyayı da Happy Pan’in menüsünde görebilirsiniz. Bir porsiyon taze makarna fiyatı 13.50 TL ile 22 TL arası değişiyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Aras Attila 
aras[at]kabinekibi.com.tr

HappyPan 
Adres:  2013 Sokak No:18/B Bostanlı   Tel:(0232) 966 83 88
www.happypan.com.tr

mavisehir-dergisi-happy-pan2

mavisehir-dergisi-happy-pan4 mavisehir-dergisi-happy-pan10 mavisehir-dergisi-happy-pan11 mavisehir-dergisi-happy-pan12 mavisehir-dergisi-happy-pan13

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir