ZİÇEV’DE KESİNTİSİZ VE HAYAT BOYU EĞİTİM

ZİÇEV Vakfı 1982 yılında Ankara’da Makbule Ölçen önderliğinde; zihinsel yetersiz çocuklara eğitim vermek, onların hayatlarını iyi hale getirmek ve topluma kazandırmak amacıyla kurulmuş bir vakıf. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 14 şubede faliyet gösteren ve yaklaşık binikiyüz çocuğa eğitim veren bu vakıfta bu işi amatör ruhla ve gönülden yapıyorlar. Ancak eğitim konusunda tabii ki; profesyonel bir  kadroya sahipler. Drama eğitimi, tiyatro, fotoğraf eğitimi, bilgisayar ve sinema gibi her türlü sosyal etkinlikler sağlanıyor. Ziçev Okullarını diğer rehabilitasyon merkezlerinden ayıran en önemli özellik, çocukların burada tam gün eğitim görmeleri… 8 sene zorunlu eğitimin dışında yaşı büyük çocuklar da kabul ediliyor bu okullara… Yaz kış hiç ara vermeden tam gün eğitim veriliyor; kesintisiz ve hayat boyu eğitime devam ediliyor. Normalde devletin verdiği olanaklarla günde bir iki saat eğitim alan çocuklar eve gittikten sonra evden dışarı pek çıkartılmadıklarından, bir şekilde kısıtlanmış olan özgürlükleri onların mutsuz olmasına neden olurken; buradaki tam gün eğitim ve her türlü sosyal aktivite sayesinde birçok şeyi başardıklarını gören çocuklar çok mutlular. Onlar için en önemli olgu; başarı… Özetle zihinsel yetersiz çocuklar ZİÇEV okullarında hayat boyu sosyalleşme imkanı bulabiliyorlar. ZİÇEV’de bizi karşılayan Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altınbağ, kurum müdürü Sevilay Adıgüzel, seramik öğretmeni Gülay Yakar okuldaki eğitimle ilgili “Çocukları burada eğitim gören ailelerin gözleri kesinlikle arkada kalmasın; burada evlerindeki özenle bakıldığı gibi çocuklar birbirleriyle de kaynaşıp sosyalleştikleri için daha neşeli, canlı ve mutlu oluyorlar, müzik eşliğinde oyunlar oynuyor ve birbirlerine çok yardımcı oluyorlar.

Zihinsel yetersiz çocuklar çok disiplinli ve dikkatli oluyorlar. Bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluk onlar için çok önemli. Görev bilinci ve sorumluluk duyguları çok gelişmiş oluyor bu tip çocukların. Bir de bu tip çocukların kabul görme istekleri çok fazla oluyor ve çocuklar için bu çok önem taşıyor; okullarımızda fazlasıyla yaşıyorlar bu duyguyu ve haliyle çok da mutlu oluyorlar. Mesela her perşembe İFOD’tan fotoğrafçılar geliyor ve çocuklara eğitim veriyorlar. Nisan ayında Doğal Yaşam Parkı’nda fotoğraf çekecek olan çocuklar için sonrasında sergi açacağız. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Ziçev’li çocuklar buluşup fotoğraflar çekiyorlar, ilk defa ailelerinden uzakta tek başlarına otellerde kalıyorlar ve tabii ki özgüvenleri yükseliyor. Otelde kalmak onlar için çok büyük bir başarı, bir olay… Bu nedenle ZİÇEV Okullarını rehabilitasyon merkezleriyle bir tutmamak gerek, burada çocuk sosyal hayatı öğreniyor, birçok deneyim kazanıyor” diyerek bizi bilgilendirdiler.

Bu arada Vakıfın 1982 yılında kurulduktan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya yararlı vakıf statüsü aldığını ve Türkiye’deki belli bir kaç vakıftan bir tanesi olduğunu, burada gerçekten çok önemli işler yapıldığını da öğrendik. İzmir’de buranın baş tacı edilmesi gerekir. Böyle kutsal sayılacak bir kurumun daha fazla duyulması ve tanınması gerekiyor. Ailelerde en büyük kaygılarından birisi ‘ben öldükten sonra çocuğum ne olacak, kim bakacak’ kaygısı. Her aile bu kaygıyı yaşıyor ne yazık ki… Bu vakıf sayesinde çocuğa ömür boyu en iyi şekilde bakılıyor. Özellikle Manisa Şubesinde 5 yıldız nitelikli bir otele sahip olan Vakıfta ömür boyu bakılıyor çocuklar.

ZİÇEV’i tanıtmak ve burada yapılanları anlatmak için sayfalar yetmez. Mutlaka gidip görmelisiniz; nasıl bir özveriyle çalışılıyor ve oradaki çocuklar ne kadar masum ve mutlular…

Burası maddi desteği hakeden bir vakıf; bağış yapmak isteyenler için:

Ziraat Bankası Çiğli Şubesi
Heap No: 7452300-5002
IBAN No: TR45 0001 0008 0007 4523 0050 02

Vakıfbank Çiğli Şubesi
Hesap No: 0015007296063215
IBAN No: TR10 0001 5001 5800 7296 0632 15

Adres: Cemil Meriç Bulvarı No:10 Evka 2 Çiğli, İZMİR
Telefon: 0232 3703511

mavisehir-dergisi-zicev2 mavisehir-dergisi-zicev3 mavisehir-dergisi-zicev4 mavisehir-dergisi-zicev5

 

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

1 Comment

    Leave a Reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir