ULUSLARARASI 13. ALTIN TESTİ SERAMİK YARIŞMASI

Merhaba sevgili sanatseverler dostlar bir önceki sayımızda da bahsettiğim, 2 yılda bir İzmir ‘de düzenlenen seramik sanatı için çok önemli bir yarışmanın sonuçları belli oldu. Bu ay ki köşe yazımda siz değerli sanatsever  dostlara bu sergi ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Sergiyi gezmiş olanlar içinde bir hatırlatma olacak…

Uluslararası 13. Altın Testi Seramik Yarışması’nda dereceye girenler törenle ödüllerini aldı. İzmir Rotary Kulübü tarafından düzenlenen yarışmaya, Türkiye’den 266, Letonya’dan 6, Mısır’dan 13 ve Slovakya’dan 3 eserin katıldığı yarışmada birinciye 6, ikinciye 5, üçüncüye 3, üç mansiyon için 2’şer Cumhuriyet altını verildi. Gençlik ödülü (26 yaş altı) kapsamında da 23 kişi ve kuruluş, bir Cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

Bu yarışmada jüri üyeleri; Uluslararası Seramik Akademisi üyesi seramik sanatçısı Bingül Başarır, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sevim Çizer, seramik sanatçısı Tüzüm Kızılcan, sanat tarihçisi Prof. Dr. Gönül Öney, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Sevim, seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp, Uşak Üniversitesi Seramik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Yardımcı, Mısır Helvan Üniversitesi Seramik Bölümü öğretim üyesi Shawky Hafez, Letonya Riga Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölüm Başkanı Eugenia Loginova, Slovakya Bratislava Sanat ve Tasarım Okulu Seramik Bölüm Başkanı Daniel Pirsc gibi sanat camiasının önemli isimleri yer aldı.

Yarışmada birinciliği “Görünenin Ardındakiler’ isimli eseriyle Belgin Akbaba, ikinciliği “Hindi’ isimli eseriyle Menekşe Uslu, üçüncülüğü ise “Ütopya’ isimli eseriyle Ferit Cihat Sertkaya elde etti. Mansiyonlar ise Hanieh Mashebati, Mehmet Çıbuk ve Yiğit Lahnacı’ya verildi. Gençlik ödülleri Mısır’dan Hatem Hamed’ ye, Letonya’dan Inese Krizanovska’ya, Rotary Özel ödülü Mısır’dan Samar Helal’e, Şimart Ödülü Slovakya’dan Gabriella Luptakova’ya verildi.

13 cüsü düzenlenen Altın Testi Seramik yarışmasının amacı, seramikte sanatsal etkinliği tanıtma, sanatsal gücü geliştirme ve seramik dalında sanatçıları teşvik etme ve birbirleriyle tanıştırmaktır. Böyle güzel amaçları olan bu yarışma da, diğer Ödül ve Mansiyon alanların eserleri 01 – 25 Nisan 2014 tarihleri arasında Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde sergilendi.

Sizlere bu sergiden resimlerle veda ediyorum. Bahar aylarında bol bol sanat etkinliklerinin olduğu güzel İzmir’imiz de kendinizi sanattan uzak tutmayın. Günlük yaşamınızda sanatın yeri olmazsa olmazlarımızdan olmalı…

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez2

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez3

mavisehir-dergisi-fugen-yenilmez4

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir