SEFERİHİSAR’IN LEZZETLERİ ‘SEFERİHİSAR’IN GELENEKSEL MUTFAĞI’YLA MARKALAŞIYOR

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nun ilk dönem projelerinden “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı” 4 Kasım Salı günü düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Yerelde kadın emeğini yaygınlaştırma hedefiyle yola çıkan projeyle Seferihisarlı kadınların bölgeye özgü tatları markalaştırılacak. Üretilen ürünlerin Seferihisar pazarlarının yanı sıra internet aracılığıyla da tüketiciye ulaştırılması amaçlanıyor.

Seferihisar’ın yerel lezzetleri dünyaya açılıyor
Turizm odaklı projelerle yerel kalkınma modelleri oluşturan Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu kapsamında Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi’nde kurulan mutfağa fon desteğinin yanı sıra yararlanıcılara eğitim ve mentorluk desteği de veriliyor. Üretilen özel ürünlerin Seferihisar pazarlarının yanı sıra internet aracılığıyla da tüketiciye ulaştırılması amaçlanıyor.

Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve UNDP yöneticileri, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Seferihisar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Özdemir, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent Köstem, İzmir Ekonomi Üniversitesi Tarımsal Teknoloji ve Gıda Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Nazan Turhan ve basın mensuplarının da katılımıyla 4 Kasım 2014 Salı günü düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Kadın emeği markalaşıyor
Toplantıda konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı projesini büyük bir heyecan içerisinde izliyorum. Kamu ve özel sektör işbirliğinin çok başarılı bir örneği olan bu projenin çok yönlü kurgulanması en önemli başarı faktörlerinden. Kamu ve özel sektörün yanı sıra sivil toplum kuruluşu, yerel yönetim, akademik dünya, sivil halk gibi hiçbir paydaş atlanmadan tasarlanmış… Projenin kelebek etkisi yaratacağına inanıyorum. Bu başarılı kurgu bize turizmin aslında herkesin yaşam standartını yükseltebileceğinin bir kanıtı” dedi.

mavisehir-dergisi-seferihisar2

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir