OYUN, SET, MAÇ

Uzun yıllardan beri edindiğim tecrübeyi ve birikimi tenisle ilgilenen herkese anlatmak için kitap yazmayı düşünüyordum. Ve sonunda bu düşümcemi eyleme geçirdim. Kitabımın adı ‘Oyun,Set,Maç’ Yıllardır gözlemlediğim ve deneyimlediğim konuları faydalı olmak amacıyla kendi düşüncelerim doğrultusunda bir araya getirdim. Her ne kadar tenisle birebir gibi gözükse de aslında tüm spor branşlarıyla ve hayatla da çok bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Bu yazımda kitabımdan bazı bölümleri kısaca sizinle de paylaşmak istedim. Umarım kitabı okuyan herkese ufak da olsa bir katkım olmuştur. Kitabı merak eden ve okumak isteyen dergimiz okurlarına ücretsiz olarak ulaştırabilirim. Bunun için bana mail atmanız yeterli olacaktır. Hepinize sağlıklı,mutlu ve sporla dolu günler diliyorum.

Hedef belirleme
İleride başarılı bir tenisçi olmayı hayal eden kardeşlerime, antrenörlerine ve ebeveynlerine en büyük tavsiyelerimden bir tanesi mutlaka kendilerine hedef belirlemeleridir. Hedef belirlenmeden çıkılan bir yolda mutlaka aksaklıklar olacaktır, ya gerçekleştirilmeye çalışılan eylemin gerçekleşme süresi uzayacaktır ya da eylem asla gerçekleşmeyecektir. Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre hedef belirleme tekniğinin kullanıldığı durumlarda% 70 ile %90 arasında başarı sağlandığı görülmüştür. Peki, bu uzun ve zorlu yolda hedef belirlerken nelere dikkat edilmelidir. Bir defa hedef kesin olmalıdır.Olabildiğince spesifik hedefler koymak, hedefe ulaşabilmek için beyni daha iyi programlar.

Hedef mutlaka ölçülebilir olmalıdır. Mesela 100 metreyi 12 saniyede koşmak istiyorum gibi. Konulan hedef mutlaka gerçekçi olmalıdır. Henüz 14 yaşında olmana rağmen bu sene Fransa Açık’ta şampiyon olacağım dersen, bunun için bir süre beklemen gerekebilir ama gerçekten istersen ilerde neden olmasın?

Çok çalışın
Bana belki binlerce kez sorulmuştur. Neden bizim ülkemizden de dünyaca ünlü tenis oyuncuları yetişmiyor diye. Tabi ki bu sorunun sadece bir yanıtı yok ama bana göre,cevaplarından bir tanesi de, sporcularımızın çoğunun çok çalışmaması ne yazık ki. Tenis öyle bir spor branşıdır ki, başarılı bir tenisçi olmak için, bir çok özelliğe sahip olmanız ve bunları her gün geliştirmeniz gerekmektedir. Her gün çok çalışıp, oluşabilecek her türlü durum karşısında ve her koşulda elinizden gelenin en iyisini yapmak zorundasınızdır.

Amacına uygun yaşa
Herkes hayattan bir şeyler ister.Ama, genelde isteklerine ulaşanlar, ne istediklerini iyi bilenler ve istediklerine nasıl ulaşacaklarını anlayıp ona göre yaşayanlardır. Çok başarılı insanlara bir bakın, sadece sporcuların elde ettikleri başarıdan bahsetmiyorum. Bu insanlar aktör, mimar, işadamı veya her hangi bir mesleğe sahip kişiler de olabilir. Bu insanların ortak özelliklerinden, bana göre de en önemlilerinden birisi, hayatlarını, hedeflerine ve amaçlarına göre yaşamalarıdır. Hayatınızı, hedefinize ve amacınıza göre programlayıp ona göre yaşarsanız, emin olun istediğinize sahip olmak çok daha kolay olacak. Bunun için her gün kendinize sorun.  Ben hedeflerime ulaşabilecek bir hayat yaşıyor muyum?

Eğlenmelerine ve keyif almalarına yardımcı olun
Hiçbirimiz keyif almadığımız ve eğlenmediğimiz bir şeyi yapmak istemeyiz. Eğlenmediğimiz ve yapmak istemediğimiz hiçbir şeyde de başarılı olma ihtimalimiz yoktur. Eğer bir yetişkin olarak biz böyle düşünüyorsak, eğlenmeyi  bukadar seven çocuklar neden keyif almadıkları bir şeyde başarılı olsunlar. Performans sporunun zorluklarından bahsetmiştik, hele bir de tenis gibi bireysel bir spor branşında bu zorluk daha da artıyor. Tüm sorumluluk üstünüzde,kazanıp kaybetmek sadece sizin performansınıza kalmış, o gün iyiyseniz her şey yolunda ama maç günü kendinizi pek iyihissetmiyorsanız ve kazanmak için doğru gün o gün değilse yapacak hiçbir şey yok. Tüm bunları düşününce bu stresi ve baskıyı daha aza indirgemek, yapılan işi daha keyifli bir hale getirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Antrenmanlara hazır gelmelerine yardımcı olun 
Performans gerektiren tüm spor branşlarının hepsinde başarılı olmak için çok iyi antrenman yapmak gerekir. İyi bir antrenman içinde sporcunun antrenmana mutlaka hazır gelmesi gerekmektedir. Bana göre sporcularımızın daha başarılı olamama nedenlerinden birisi antrenmana çoğu zaman hazır gelmemeleri ve antrenmanı sevmemeleridir. Bir antrenör, sporcusunun her zaman antrenmana hazır olarak gelmesini ister. Gerekli çalışmaları ve yüklenmeleri yapabilmek için sporcunun antrenmandan maksimum verimi alabilmesi için,fiziksel olarak ve mental olarak antrenmana hazır durumda olması gerekir. Bir çok kez sabah antrenmanlarına kahvaltısını yapmadan ve gece çok geç yatmış sporcuların antrenmana geldiğine şahit oldum ve antrenmandan hiçbir verim almadan, tekrardan evlerine dönmelerine.

Kıyaslama yapmayın
Her birey, diğer başka bir bireylerden farklılık gösterir.Herkesin karakteri, davranış biçimi,aile yaşantısı, beslenme düzeni ve alışkanlıkları başka başkadır.
Sporcularda bir birey olduğuna göre her sporcunun bir diğerinden farklı olması kadar normal bir şey yoktur. Sizin çocuğunuzun fiziksel özellikleri, uyku düzeni, eğitimdeki farklılıklar, aile düzeniniz ve akla gelebilecek birçok parametreden dolayı sizin çocuğunuz bir diğer sporcudan farklıdır. Bundan dolayı, siz siz olun sakın kendi çocuğunuzu bir başka sporcuyla karşılaştırmak gibi bir hataya düşmeyin.

Mavişehir ve İzmir'in en sevilen genel kültür, magazin ve güncel hayat dergisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir